Kdo může dostat Parkanovou do tepláků? Nejlepší starostka Krna – středu, Dagmar Hrubá

1. 7. 2012 19.02 2 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Ještě než premiér Nečas jmenuje Pavla Blažka ministrem spravedlnosti, můžeme si povídat, jak se blýská na časy s trestní odpovědností politiků.

V Krně máme díky někdejší nejlepší starostce Krna – středu, Dagmar Hrubé, od února rozsudek Nejvyššího soudu, který tvrdí, že politici jsou odpovědni za své činy. Než se podaří justiční útok na demokracii zase zvrátit na správnou stranu, hrozí, že ruka justice dopadne i na někdejší zdaleka nejlepší ministryni obrany, Vlastu Parkanovou.

Přestože věříme, že ji z toho ministr Kalousek (TOP09), spolu s premiérem Nečasem (ODS) a fotbalovým komentátorem Klausem (Suverenita) už nějak vysekají, dovolujeme si níže rozebrat onen šílený rozsudek, abyste se každý sám doma mohl pohoršit nad stavem naší soudcokracie:

Wilson

Nuže, v srpnu 2006 podepsala někdejší nejlepší starostka Krna – středu, MUDr. Dagmar Hrubá (ODS), smlouvu na pronájem objektu bývalých kasáren na náměstí Míru s firmou WILSON PROPERITY, s. r. o. Pronájem to byl pro všechny strany výhodný – koruna za metr čtvereční za rok je na Krno tak akorát. Při podpisu smlouvy porušila Hrubá zákon o obcích, statut města Krna a zejména smlouvu, na základě které dostalo Krno areál od Ministerstva obrany do vlastnictví.

Porušení to nebylo nikterak závažné – podle smlouvy s Ministerstvem obrany nesmělo Krno na nikoho areál převézt a využívat ho ke komerčním účelům, takže ho jen převedlo za účelem komerční výstavby (a pak zaplatilo Krno ministerstvu pokutu 10 mega); podle statutu města nemají městské části vůbec právo takto disponovat s městským majetkem, takže přesně to se stalo; a podle zákona o obcích se musí s majetkem obce nakládat účelně hospodárně, takže to pronajala za korunu.

žena vlevo (Hrubá) ještě nesedí, muž v pravo (Radovan Novotný) už ano. Zdroj: ODS Krno - střed a Krněnský deník Rovnost

Hrubá u soudu uvedla, že si nevzpomíná, že by kdy uměla číst, nechápe psaný ani jakýkoliv jiný text, jen něco jako obvykle podepsala, protože jí řekli, že se tato ceremoniářská funkce od ní očekává. Sice byla osobně přítomna na jednání s Ministerstvem obrany, kde se probíralo, že areál se nesmí pronajmout, ale z toho nejde nijak dovodit, že si byla vědoma, že je na jednání s Ministerstvem obrany. Městský i krajský soud ji správně osvobodil. To, že někdo ve funkci starostky neumí číst, psát, počítat a telefonovat, podle soudců znamená, že není za svoje činy trestně zodpovědný.

Vyskytl se však jakýsi státní zástupce se zcela ojedinělým právním názorem, který se s argumentací soudů neztotožnil a jako poslední udavač si stěžoval u Nejvyššího soudu.

Závěry Nejvyššího soudu jsou tak žalostné a bezcitné, že ani nemá smysl je nijak převykládávat a proto je citujeme doslova:

Lze souhlasit s dovolatelem, pokud uvádí, že samozřejmým a prezumovaným předpokladem výkonu funkce starostky (tj. funkce, které se obviněná ujala dobrovolně, a která je honorovaná) je znalost zákona o obcích a v případě starostky městské části i znalost statutu územně členěného statutárního města. Obviněná si tedy musela být vědoma rozporu v obsahu smluv, které podepsala se statutem, jakož i zákonem o obcích. Konec konců nejedná se o nějaké mimořádné povinnosti, ale zejména o povinnost spravovat majetek města s péčí řádného hospodáře, a při převodu tohoto majetku dbát o to, aby sjednaná cena byla stanovena v takové výši, která je v daném místě i čase obvyklá.

Lze tedy shrnout, že obviněné byly známy omezující podmínky plynoucí ze smlouvy o bezúplatném převodu Vojenského areálu Lerchova na město Brno. Rovněž jí musely být známy základní pravidla pro hospodaření s majetkem obce vyplývající ze zákona o obcích a rovněž jí musely být známy ustanovení Statutu města Brna, vymezující povinnosti městské části při hospodaření se svěřeným majetkem města. Za této situace jí byla předložena smlouva o nájmu, která svým obsahem je v evidentním rozporu jak s podmínkami smlouvy o bezúplatném převodu majetku, tak se zmíněnými právními normami.

Obviněná tedy přinejmenším musela vědět, že svým jednáním může porušit zájem chráněný trestním zákonem a pro případ, že jej poruší, musela být s tímto srozuměna. Podle názoru Nejvyššího soudu obviněná tedy naplnila znaky trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 odst. 1 písm. a), b), c) odst. 2 písm. c) trestního zákona. 

Pokud to čte nejeden současný nejlepší starosta, musí mu téct po těle studený starobrněnský pot.

Tímto děsivě špatným rozsudkem se nyní budou muset soudy nižší instance řídit a pravděpodobně tedy Hrubou odsoudit. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných už se formuje k protestům.

Vlasta. Zdroj: Reflex

No a co z toho plyne pro Vlastu Parkanovou? Vlastně nic. Její obhájce ex offo, Miroslav Kalousek, už udělal s Ústavem státu a právu několik posudků, které tvrdí, že v případě nákupu vojenských letadel se můžou vyhazovat státní prostředky do vzduchu, jak se komu zamane, protože jde o bezpečnost českého státu a ten je ve válečném nebezpečí pořád. A tady musí jít peníze stranou. Smutné je, že Kalousek a Ústav státu a práva v poslední době bohužel soudy pravidelně prohrávají, a tak hrozí, že tento hon na čarodějnice bude pokračovat.

Navíc je zde obava, že když by byla Vlasta vydána, zpívala by.

Z tohoto pohledu je logické jmenování JUDr. Pavla Blažka, předsedy krněnské ODS, architekta velké koalice, šikovného právníka a autora legendárního sloganu “Janáček, Mendel, Tugendhat, nebudem si borci lhatministrem spravedlnosti. Všechny hlavní soudní instituce – Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, Ústavní soud – sídlí v Krně. Až se zas soudci Nejvyššího soudu rozhodnou bořit a ničit, pan ministr Blažek to bude mít, coby obsidiánem dohodil…

2 Komentářů

 • mgr.pavel

  Teda fakt zírám jakými “argumenty” si troufala bývalá nejlepší starostka Hrubá oponovat. Takovou drzost bych taky někdy chtěl mít..

  Nejsmutnější na tom ale je že ji dva soudy uvěřily že nevěděla o svém protizákonném jednání.

  A pak že neznalost zákona neomlouvá..

 • investigativec

  kdysi jsem se v téhle kauze šité Krnu na míru rýpal ještě jako redaktor plátku Metro, volal jsem paní Hrubé a jestli neumí číst ani telefonovat, přebíjí to arogancí a “sebejistotou”, dávala mi dost jasně najevo, že si nepřeje, abych se v projektu Wilsoňák šťoural – co dodat, doufám, že jí konečně sklapne :)

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →