Onderka buduje kult osobnosti! Máme jeho tajný plán

7. 11. 2011 7.45 6 komentářů
“Brno su já”, prohlásil v roce 2005 tehdejší řadový zastupitel Roman Onderka. A začal budovat novodobý kult osobnosti.

Zdá se to být šílené, ale zatím veškeré indicie směřují k poznání, že tomu tak skutečně je. Žítbrno.cz zjistilo, že nejlepší starosta největšího města České republiky, Bc. Roman Onderka, MBA, nakročil již před šesti lety k vybudování novodobého kultu osobnosti.

Iniciačním aktem, na němž bude Onderkův kult odhalen, má být všelidová oslava jeho narozenin. Ta se uskuteční 11.  11. 2011.

Onderkův obsidián, zdroj našich informací. Zdroj: Kancelář primátora

Onderkův obsidián, zdroj našich informací. Zdroj: Kancelář primátora

Onderka si cestu ke kultu osobnosti detailně naplánoval. Již na sklonku roku 2005 měl všechno dobře spočítáno, nic nenechal náhodě. Redakce tyto skutečnosti zjistila prostřednictvím hackerského napíchnutí Onderkova obsidiánu. Uznáváme, že tento postup je na hraně novinářské etiky a jsme si vědomi, že ne všichni tuto naši metodu vezmou jako legitimní, ale indicie svědčící o budování kultu osobnosti byly tak silné, že šéfredaktor portálu, Michal Kašpárek, svolil k této kontroversní metodě.

Co pověděl obsidián

Aby se magický rituál ustanovení kultu osobnosti zdařil a Onderka mohl říci “já su město“, musely být všechny litery v názvu města obsaženy v Onderkově jméně. Písmena “R”, “N” i “O” toto bezezbytku splňovala (ONdeRka, bRNO), problém byl s “béčkem”.

Učebnice angličtiny. Zdroj: Bc. Roman Onderka MBA

Učebnice angličtiny. Zdroj: Bc. Roman Onderka MBA

Zároveň bylo z hlediska číselné symboliky nutné, aby začáteční písmeno města bylo jedenáctým písmenem v abecedě, tedy “K”. A při řešení tohoto problému se Onderka ukázal jako geniální spin doctor. Onderka prosadil začátkem roku 2010 na první i každý další pohled nesmyslnou věc: Neznámé slovenské firmě Corporate Consulting Group zadal vytvoření jakýchsi verbálních priorit města. (Pozn.: podle internetového vyhledávače Google existuje pojem “verbální priority” pouze v Brně.) Výsledkem bylo vytvoření známého sloganu Žít Brno, který nic neznamená, a náhodné vygenerováníverbálních priorit” města: Bezpečnost, Rozvoj, Nápaditost a Otevřenost. Z Bezpečnosti se posléze, pro dosažení vyššího stupně chaosu, stala z neznámého důvodu Blízkost.

Jeden ze zastíracích Onderkových manévrů

Jeden ze zastíracích Onderkových manévrů. Zdroj: Marie Zezůlková, magistrát

Slogan a verbální priority se přesně podle předpokladů setkaly s nevolí občanů. Brno podle strategie předepsané Onderkou nedělalo následující rok se sloganem  vůbec nic, krom vypouštění tzv. “bílých psíků” v podobě nesmyslných grafických ztvárnění sloganu, absurdních tvrzení, že cizinci si přeloží slogan sami, šíření matoucích informací, že na sloganu se pořád pracuje, či vydávání tiskových zpráv, že hackeři napadli web Brna a vytvořili tam tyto šílené stránky. Onderka pak ve chvíli největšího chaosu podplatil Ústavní soud, jenž v nálezu Pl. ÚS 11/11 z 11. září zrušil Brno, a Onderka mohl vítězoslavně oznámit změnu názvu města na Krno. Tím dostal do jména města nezbytné “ká”.

Změna názvu města byl však až finální krok, kterému předcházelo několik let úhybných zastíracích manévrů a zdánlivých nelogičností. Součástí strategie k dosažení Kultu tak bylo např. postavení předvolební kampaně v roce 2006 na podpoře nádraží v centru a následně, v září 2007, obrat a podpora přesného opaku.

jedna z kapitol budování kultu osobnosti, říjen 2006

Jedna z kapitol budování kultu osobnosti, Roman Onderka, říjen 2006. Zdroj: Metropolis Live

Důkazem probouzejícího se kultu osobnosti byl zisk anglického titulu MBA na VUT, bez znalosti angličtiny. K tomu mu dopomohla dobře zvládnutá magie peněz a váha funkce předsedy správní rady VUT.

Před minulými volbami z politického hlediska nevysvětlitelně usiloval o výstavbu garáží pana Vymazala v podzemí Zelného trhu. Navzdory posměškům okolí prosadil instalaci záhadného kosmického katafalku z obsidiánu na náměstí Svobody a aby zametl stopy svého skutečného plánu, neváhal se v přímém přenosu před celým národem ztrapnit popisováním svého přirození ve sprše. Vše byl ale jen chladný kalkul, jak odvést pozornost.

Pro dosažení Kultu bylo nutné, aby Onderka zůstal starostou (přesněji Lordem Mayorem) i po volbách 2010. Předvolební hazardní taktika se Onderkovi ale málem nevyplatila. Volební tvář ODS, Robert Kotzian, nepochopila, že její role skončila vyhlášením volebních výsledků a několik týdnů usilovala o to, aby spolu s dalšími pravicovými stranami vytvořila koalici. Nakonec se však dobrá věc podařila a Onderka uzavřel potřebnou smlouvu s ďáblem. Dveře k ustanovení Kultu se otevřely dokořán.

Aby si ututlání příprav Kultu pojistil, vyvolal Onderka v posledním roce naprosté peklo: spustil celorepublikový skandál se svou bakalářkou prací, která nesplňuje nároky vůbec ničeho, nechal se odvolat z funkce stínového ministra dopravy, naopak oznámil kandidaturu na prezidenta a v rámci boje proti hazardu prodal coby člen představenstva Kometa Group, a. s.,  hokejovou halu Rondo hazardní společnosti Kajot.

Zdroje Onderkovy bakalářské práce

Zdroje Onderkovy bakalářské práce. Zdroj: Internetové zdroje bez udání autora

V posledním měsíci před odhalením kultu osobnosti pak ve spolupráci s šéfem Národního divadla Brno, Danielem Dvořákem, přišel s nejšílenějším manévrem a ohlásil likvidaci Janáčkovy opery. To vyvolalo očekávané masové protesty, informace o zrušení opery rezonovala mohutně i v cizině.

Onderka si proti sobě záměrně poštval stovky Brňanů. Zdroj: ČTK

Onderka si proti sobě záměrně poštval stovky Krňanů. Zdroj: ČTK

Přesto nám v redakci přišla možnost, že Roman Onderka skutečně buduje kult osobnosti, doslova šílená. Datum, kdy má být Kult odhalen – 11. 11. 2011  – se ale každým dnem přibližuje. Rozhodli jsme se proto otestovat pravdivost informací z obsidiánu tzv. Onderkovým jedenáctkovým testem. Na oficiálním portálu City Identity města jsme na 47 minut (4 + 7 = 11, čtyřka znamená čtyři rozpoutané přírodní živly – oheň, vodu, vzduch a zemi – a jimi způsobené katastrofy, sedmička je vždy šťastná a příznivá) zkusmo vyvěsili rádoby humornou informaci o Krnu jako Onderkově kryptogramu. Zveřejnili jsme informaci záměrně v neděli o půl druhé odpoledne, kdy není u internetu vůbec nikdo. A za oněch 47 minut se sešlo pod příspěvkem přesně 111 lajkůMene tekel ufarsín!

6 Komentářů

 • Von je jen Bc a MBA? To netrefí do Plzně?

 • Zj 11,11:

  11Ale po třech a půl dnech do nich vstoupil duch života z cBoha, postavili se na nohy a na ty, kteří na ně hleděli, padl veliký strach. 12Tu uslyšeli* silný hlas z nebe, který jim řekl: „Vystupte sem!“ A vystoupili v oblaku do nebe a jejich nepřátelé je pozorovali. 13V tu hodinu nastalo veliké zemětřesení, desetina toho města se zřítila a v zemětřesení bylo zabito sedm tisíc lidí. Ostatní se vyděsili a vzdali slávu nebeskému Bohu.

 • @I-WORM: Proč by jezdil do Plzně, když si to umí zařídit v Krně.

 • A to jeste nikdo nezjistuje, jak vubec ziskal maturitu. To je pry taky k popukani…

 • Upozorňuji že ještě už v 11 h se v Krně odbíjí poledne.

 • MILAN kRAL

  Skvele – humor , vtip , nadhled – obrovska gratulace

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →