Autojízda: nový způsob boje proti nebezpečným chodcům a cyklistům

29. 3. 2012 7.32 58 komentářů

Magistrát se rozhodl zareagovat na stále častější teroristické cyklo-jízdy podporou auto-jízd. Jejich cílem je zpomalit a zablokovat dopravu a maximálně znepříjemnit život nikým nevoleným chodcům i cyklistům – tedy vesměs antilidem. Snaha o vybudování cyklostezek skončila v Krně jednoznačným triumfem, kdy se jejich zdánlivě absurdní chaotičnost podařilo vysvětlit pokračováním v alternativní realitě. Po tomto úspěchu je proto třeba podpořit skomírající automobilovou dopravu, jejíž hustota je přímoúměrná významu každého města – alespoň v rámci východní Evropy a třetího světa.

Autentická cyklo-teroristka!

Výsledky pilotního projektu auto-jízd jsou doslova ohromující. Celá akce se setkala s vášnivým přijetím od většiny motoristů, kteří neváhali a v ranních a odpoledních hodinách pravidelně s nadšením blokují lokality jako je Úvoz, Mendlovo náměstí, Heršpická, Vídeňská nebo velmi populární Koliště. (V budoucnu se plánuje rozšíření akce na ulici Opuštěná, kde zkolabuje doprava po vybudování tržnice AUpark.)

Obzvláště zapálení automobilisté, zkráceně autisté, pak neváhají uprostřed frenetické jízdy zastavit tzv. na blikačky a na několik desítek minut tak vylepšit celou demonstraci individuální motorizované svobody. Tyto projevy nespoutané a nekonveční vůle jsou pak odměněny nadšeným troubením dalších demonstrantů. Díky těmto autistickým aktivistům vypadá Krno jako lecjaká západní metropole před čtyřiceti lety nebo současné metropole dálného východu, jako je Moskva nebo Ulánbátar.

Účastníci auto-jízdy se nadšeně řítí na Koliště.

Zatímco evropská města vybudovala funkční sítě cyklostezek vedoucích reálně odněkud někam a počítá se v nich i s bezcílně se poflakujícími chodci, v Krně jsme opět mnohem dál. Cyklostezky vedou v lepším případě leda tak do Bílovic nebo do polí, a původně chodcům určené chodníky jsou masivně využívány jako odstavná parkoviště.

Díky tomu se daří zabránit přinejmenším rodičům s kočárky ve zbytečném pohybu, který je palčivým problémem krněnského rozvoje. Neurotické matky s kočárkem často zapříčiní odření laku parkujícího vozidla, jindy neváhají zdemolovat nárazník auta projíždějícího přes přechod.

Typická česká cyklostezka.

Nově se plánuje rozšíření auto-jízd i na zmíněné cyklostezky a chodníky. Již v současnosti je spuštěno několik pilotních projektů, které se těší velkému mediálnímu zájmu. Mezi autistické celebrity se doslova přes odpoledne vyhoupl Roman Janoušek, známější jako Kolibřík nebo Mazánek.

Nejlepší zastupitel Humpolíček.

Ten neváhal vyškolit nezbednou řidičku, z které se po vystoupení z auta stal nebezpečný a tolik obávaný chodec. Jeho sportovní výkon, kterým vyřadil chodící uličnici ze hry, ocenili i policisté, kteří ho přátelsky poplácali po ramenou a poslali relaxovat na neznámé místo v Tichomoří. Můžeme jen doufat, že se jej v budoucnu podaří draftovat do krněnského týmu. Ten se zatím musí spokojit se svou lokální hvězdou, Bc. Miloslavem Humpolíčkem, který před rokem najel do nebezpečných cyklo-teroristů, jež svým levicovým životním stylem ohrožují krněnskou demokracii.

Zoufalá obyvatelka Kodaně.

Je třeba zabránit všemi všemi myslitelnými prostředky, abychom v Krně nikdy nedopadli jako zoufalí obyvatelé Amsterodamu, Vídně nebo snad Kodaně. Naštěstí naše nejlepší politické elity takový vývoj v příštích padesáti letech nedovolí.

58 Komentářů

 • obzvláště nebezpečné jsou cykloteroristky v minisukních, viz poslední obrázek. to si pak každý řidič chce ťuknout…

 • Tuto akci podporuji.

 • Zdenka Strašnýpesová

  Perfektní :)
  A proč mám pocit, že se při psaní takovýchto skvostů musíte skvěle bavit?

 • Mesto se stara a investuje! V dalsi fazi se maji vhodne rozmistovat hreby a strepy na cyklostezkach a budou se dale operativne prehrazovat tahy cyklistu pomoci vozovych hradeb. Nenechame se prece terorizovat!

 • stefandos

  Takze zastupitelstvo Brna muze za to, ze ve meste je moc aut. Vytahnete si hlavy z prdeli.

  A Evropa konci na Uralu, takze s tema Evropskyma Mestama a jejich super cyklo-systemem jste taky extremne vedle. Holt, psat hovna na web a tim si ukajit svoji Egomanii – to by vam slo.

  Jinak, cyklostezka do Vidne, to nic ? A cela sit cyklostezek po sklipcich jizny Moravy ? A na Vyskov ? Vylezte z kavaren a zahodte latinismy obcas.

  • Máte pravdu: Amsterodam, Vídeň, nebo Kodaň leží jen kousíček od Uralu, zamlčet tento fakt by nebylo úplně fér.

   Zastupitelstvo Krna není bohužel natolik geniální, aby přímo přikazovalo autům ucpat město (nebo jak jste to vlastně myslel), nicméně článek pojednává spíše o podpoře autojízd.
   Máte recht v tom, že počet aut ve městě by se dal možná ještě zvíšit rozkazem, ovšem úspěchěm podobného projektu si nejsem tak úplně jist.
   Uzavírky padesátimetrových úseků silnic a ulic na dvanáct měsíců, přemístění cen DPH do kategorie LUXUS FREDDY, celorepublikově, které strká do kapsy i Prahu, no a nakonec nepodpora vývoje antisystémových teroristických sítí cyklostezek bohatě postačují.

   Jak sám píšete, o nějakých dokonalých sítích politicky nebezpečných cyklostezek intra muros (pardon, latinismus, tedy správně: uvnitř zdí), si můžeme nechat jenom zdát. Zbývají jen cyklostezky, které nebezpečné stádo cyklistů vyvádí z města ven, do sklípků, kde se dají po přípravné kůře snadněji zneškodnit.

   Nuže: autojízdě zdar!

   • Hřebíček na hlavičku :-)

    ale když níže kritizujete pravopis, což takhle opravit to hrůzné “zvíšit rozkazem”?

  • Cyklostezka do Vídně? Myslíte konkrétně kterou? Tu cykloTRASU z 98 % na moravské části po silnicích?

   Nebo ten kousek od Komárova k Olympii?

   • stefandos

    cyklotrasa do Vidne vede po silnicich III tridy, po ktere jezdi jezedaci a mistnaci, neni tam tudiz prakticky zadny provoz. Jasne – problem cyklodopravy po brne to neresi.
    Ale : pro tech par procent lidi, co nepotrebuje po praci jet nakoupit, nebo vyzvednout nekoho na ceste domu – proto muzou jezdit na kole – pro ty proste neni v kazde ulici brna extra dalsi 2 metry mista pro cyklostezku. Az jich bude vic, verejny zajem se zmeni a okolnosti donuti zabyvat se tim nejak. Momentalne 99% lidi pouziva cyklostezku ve meste pro REKREACI, tzn. pro to ,aby se dostali z Brna ven a jeli na vylet.

    Nevim, co furt cyklouni rvou, ze chcou vic stezek. proc ? ses ucastnik silnicniho provozu, jed po silnici. Je to nebezpecne ? A co jako ? To teda abysme postavili stezky pro pejskare, deti v kocarku, deti bez kocarku, duchodce… protoze tyhle skupiny lidi “by se mohli na ulici srazit” … nasrat proste. Lidi museji byt ohleduplnejsi mezi sebou a vsecko pujde normalne. Vzhlizet se ve mestech, ke kterym mame dal nez napriklad k Moskve (myslim kulturne, ne vzdalenost) je utopie. Nejsou prachy.

    Problem je taky v tom, ze v kazdym aute sedi jeden clovek(lidi se nedomluvi na spolujizde atd), ze cyklisti serou na pravidla , a ze se lidi neumi domluvit v provozu protoze sou vsichni egomaniaci. Cela asie jezdi na kole, bez cyklostezek po meste porad, a nehodovost nijak nevybocuje z prumeru, vzhledem k tomu obrovskymu mnozstvi prepravenych lidi…

    By me zajimal nejaky konstruktivni navrh tady od autoru webu, jak by to teda vyresili oni, kdyby sedeli na magistratu. hm?

    • Vaše prudká inteligence, způsob uvažování a slovník, připomínají velkého Romana (“Jdi do prdele Martine, jdi do prdele ti říkám”)… ale ještě to není úplně ono, máte na víc. Přidejte!

    • Ja nechci stezky. Jen reaguji na Vase, ze tu jsou. Nejsou.

     Po trase #4 jezdim casto. Na “prakticky zadny provoz” mam jiny nazor, proto jsem to zminoval. Ale ono je to vlastne jedno.

     (A autem jezdim sam.)

    • myslím že obracíte kauzalitu a předpokládate takovou percepci reality, které většina cyklistů není schopna. Obecně na sobě a ve svém okolí vidím celkem významný zájem jezdit na kole. A protože bezpečných je po Brně pár tras, které jsou pro většinu odnikud nikam (např jedna cyklostezka začíná v průchodu na moraváku tj. dostanete se k ní nebo po ní na cyklofriendly koliště, cyklostezka od vídeňské na Nové Sady je taky mimořádně dobře zasíťovaná – to je taký důvod, proč je využívat k cestě za rekreací, k práci, škole nebo úřadu se po nich prostě nedostanete, můžete si maximálně udělat pěkný výlet kolem řeky). Na gympl v rodném městě jsem jezdil protože na kraji silnice pro mě půlmetr místa byl. Chvilku jsem to zkoušel i v Brně ale především úsek po úvoze, kde jsem se často musel oprávněně intenzivně bát o svůj život, mě od cyklistiky v brně odradilo. Teď to po zdražení šalin zkouším znovu a není to o moc lepší. Celkem v pohodě je to třeba v černých polích, kde jsou s hlavními tahy souběžné méně frekventované trasy, ale třeba jízda po veveří, to je zážitek. Člověk jede rozjetý z kopce, předjede ho auto, které po pár metrech zabrzdí v cestě a dá blikačky, když k tomu ještě jede zezadu šalina, je to minimálně na pomačkání kapoty. A i když je volno, tak pořád vjíždět do tramvajového pásu není nijak pohodlné.

 • Ano cyklostezka do Vidne nebo po moravskych sklipcich je sice supr věc, ale nijak nesouvisí se situaci brnenske cyklodopravy. Ve chvili kdy se mluvi o cyklodoprave v Brne, tedy každodennich cestach do prace, skoly atd. je nam ta vyborna sit cyklostezek po sklipcich v celku naprd.
  A ne zastupitelstvo primo nemuze za mnozstvi aut, za to muze ta vetsina lidi, kteri si nutne musi vozit prdele valstnim vozem, obvykle naprosto zbytecne. Nicmene zastupiteltvo je neprimo podporuje tim, že zvyhodnuje automobilovou dopravu. Cyklistům naopak situaci mnnohdy spise zneprijemnuje.
  Takže pred tim nez zacnete nekomu doporucovat tahani hlavy z nekterych telesnych otvoru, podivejte se nejdriv kde je ta Vase.

  • Nejlepší je nikoho neupředňostovat (tedy mimo podpory MHD).
   Vždycky mě fascinovalo, jak těch pár fanatických cykloblbů si dokáže vyřvat cyklostezky všude možně. Kdyby se ty peníze radši investovali do dobudování obchvatů a opravě stávajících silnic.

   • “Nejlepší je nikoho neupředňostovat… Kdyby se ty peníze radši investovali do dobudování obchvatů a opravě stávajících silnic.”

    Pomineme-li pravopis… Tak dohromady to věru dává smysl!

    • krňas to asi moc nepochopil. Na jednoho cyklistu je u nás řekněme 100 řidičů. Přesto jsou dálnice i silnice jako tankodromy nebo rozestavěné. Proč se proboha staví po republice tolik předražených cyklostezek?
     Nu jen proto, že je to prý moderní, mají to prý všude na západě (a je to skvělé, jako všechny manýry ze západu) a pár fanatiků má dostatečně prořízlou hubu.

     • A nejen to! Srovnejte si pořizovací ceny nového auta a bicyklu, to je diametrální rozdíl. Měli bychom se proto starat o kvalitní silnice, aby se nám na nich neničila drahá a vzácná auta. Cyklisti s těma krámama za pár šupů můžou jet klidně lesem, tam žádná škoda nehrozí.

     • Protože to hojně dotovala únyje.

      Dálnice a silnice taky.

     • stefandos

      souhlas. Az bude NErekreacnich cyklistu vic, jejich potreby se taky budou snaze realizovat. denne do prace na kole jezdi minimum lid. Soryy, tohle sem si overil v praxi u docela velkyho vzorku lidi.

     • “Tolik cyklostezek”???
      Zajímavé, asi máme ve stavbě těch škodlivých cyklostezek evropský primát (pravděpodobně máte po ruce nějakou tajnou a nepublikovanou statistiku).

      Tudíž error bude v tom, že kvanta a kvanta hrozivých cyklostezek, které se rozrůstají každým dnem, ohrožují státní finance!
      A stavbu, dostavbu, či opravu silnic a dálnic!
      Nikoliv tunely, šlendrián a předražené zakázky, to jsou jen spekulace západních imperialistů…

      Taková finanční transparentnost, nízká míra korupce a šetrný přístup k životnímu prostředí, to jsou zhoubné znaky západu! Ohrožují mj. i počet silnic a dálnic, kterých není nikdy dost! Nejlepší by bylo pokrýt asfaltem alespoň tři čtvrtiny republiky!

      Neb jak praví error; errorem jsou manýry ze západu, přinášené antilidmi, zatímco my moudří tu chceme východ!!!

      • stefandos

       predrazeny zakazky maji vsechny nase sousedni staty. to, ze se to na Nove v osum neresi, to neznamena, ze to neexistuje. ja to samozrejme nepodporuju, ale tech kauz s predrazenymi stezkami a tunely je uplne stejne. viz tunel blanka praha a cyklostezka, co stoji 20 milionu metr asfaltu a kope se tam kvuli ni do skaly…

       Ano, autofanatici to tu chcou vsechno zaasfaltovat. OMG. Sme tranzitni zeme uprostred EU, a mame dovuproudou dalnici z druhe svetove. to asi moc nestaci, coz? Ten jogurt, cos mel na snidani, ten asi dovezl vesely chlapec na kole, pred dvere domova, ze?

       Proste ja tady netvrdim “zarazime cyklostezky a spravime misto toho silnice”, tady jde o celej koncept sdileni mestkych verejnych ploch a ono nestastne zachazeni s nim.

       • stefandos: vy jste se přejmenoval?

        Rád bych si více přečetl o našich “sousedních státech”, může-li nám konurovat třeba takové Německo… že by se nový úsek dálnice u Vohenstraus již začal rozpadat a předstihl tak pražský okruh? Nebo něco jiného? Např. lživé imperialistické mezinárodní žebříčky korupce? Vy toho určitě víte víc, a lépe! Nebuďte tak skromný a napište víc, poučte nás!

        Máte recht: Jakožto tranzitní země potřebujeme přes Nové Mlýny vést alespoň 3 silnice, ani o chlup míň!
        Oprava tankodromu na D1, proč najednou tolik soudnosti, co má tohle společného s budovatelským úsilím…

        Když něco netvrdíte… pak to netvrdíte. Fajn, to nás posunulo. Určitě se ovšem shodneme, že finančně, rozlohou i politicky, nás ohrožují cyklostezky. Obzvlášť politicky… myslete politicky!

       • Btw, vy si možná můžete dovolit sledovat TV Nova… ale já bohužel nemám natolik prudký intelekt, abych tak činil. Kupuji a čtu ze zásady jen Národní politiku a Čubičky, na víc nemám.

        • stefandos

         televizi nekolik let nemam, casopis sem si snad v zivote nekoupil, autem jezdime ve dvou, na kole zridka jezdim, v prirode. “lživé imperialistické mezinárodní žebříčky korupce” mam v pazi. cyklostezek v Brne je malo. D1 nestaci ani na vnitrostatni prepravu lidi a zbozi. ze zemi postkomunistickeho bloku sme na to jeste dobre. o priserne kvalite vystavby veskerych silnic a dalnic v CR sem taky obeznamen.

         je tu ale spousta projektu, ktery sou postaveny dobre, a tu zakazku nejspis taky musel nekdo “zalobbovat” – napriklad krizovatka hlinky vypada mozna silene resena, ale kapacitne to proste takhle vychazi nejlip… proti zbytku VMO nemam taky vyhrady, krome toho projektu AUcentrum, nebo co. Eurovia ma velky zkusenosti ze sveta a je to znat.

         • Křižovatka hlinky je jedna velká bída a narozdíl od D1 je na ní zácpa úplně pokaždé. Mimo to, kdokoliv mimobrněnský se na ní ztratí nebo alespoň špatně odbočí. Hlavně, že se vylilo dost betonu.
          P.S. musím uznat, že pruh pro cyklisty tu nechybí, to je super

   • Take si furt rikam, ze misto teho vecneho cisteni nase ciste ulice by udelali lip, kdyby na ni srovnali ty kratery.

 • V Holandsku mají kupodivu právo na život všichni. I auta, i cyklisté. Nikdo neřeší, kdo má větší právo se kde roztahovat. Cyklostezky jsou všude, vedou i podél dálnic. Automaticky platí, že po městě se jezdí spíš na kole, ale pokud dojíždíme z jiného města, tak prostě pojedeme autem. Přesto se tyto dva zdánlivě nekompatibilní druhy tolerují a vzájemně si neubližují.

  • stefandos

   jezismarja , holandsko byla vzdy kolonialni velmoc, maji na to proste prachy !!

   navic holandsko je placka, takze do prace tam jezdi na kole i ti mene zdatni, deti do skoly, atd. Ja proste do prace na kole nemuzu, pac bych smrdel a to by se zakaznikum moc nelibilo.

   nemuzete vubec srovnavat Nizozemi s Cechistanem. Co se tyce cykloaktivit.

   • v Holandsku jsou ale všude roviny, stejně tak v Kodani, zkuste jezdit po Praze co by manažer, pokud nebudete jezdit jen podél řeky, pošlapete neustále někam do kopce – to je sice super trénink, ale nebavíme se o tréninku, ale o dopravě, která se v kopci na kole velice zpomaluje – to je ještě furt ok, ale neubráníte se potu a zkuste přijet na jednání s nějkaou vyvoněnou zákaznicí a smrdět přitom jak zvíře. Neměl jsem rok řidičák, takže Vám tady mohu objektivně sdělit, že být odkázán jen na kolo a dělat přitom nějakou práci, kdy je člověk v pohybu, nelze. Musím říct na adresu nějakého toho Stefanose, že autům jsem se za ten rok jízdy na kole po Praze naučil zcela vyhýbat po oficiálních i neoficiálních cyklostezkách a jestli si myslí, že naučí motoristy být ohleduplnými, tak je (ne jeho slovníkem řečeno) pěkný utopista a marnivec (hrubé slovo ať si Stefandos přiřadí sám, mně to nějak nejde)

    • jinak se mi na české podmínky jeví nejlepší prostředek motorka – aut bude méně a nepotřebujeme žádné cyklostesky, nemusí se šlapat do kopce

    • Standa Sluníčko Láska

     V Kodani jsem jezdil na kole půl roku. Nedostatek kopců jim tam bohatě vynahrazuje vítr od moře, který vás čas od času donutí kolo tlačit vedle sebe. Kupodivu to žádnému manažerovi v obleku či dámě v kostýmku nevadilo. Údajně používají proti potu deodoranty…

   • Nevim, koho povazujete za mene zdatneho. Ja nikdy nezapomenu, jak jsem v Holandsku poprve vyrazil do prace na kole a zahy me predjela babicka 60+ na mestskem kole, ktere jsem sotva stacil. Chapu, ze nekoho jizda na kole nebavi, budiz. Ale na ty kecy o kopcich tady a dalsich 20 duvodech, proc v Brne neni perspektivni cyklodoprava, zacinam byt uz alergicky, protoze vetsina lidi je papouskuje stale dokola, aniz by premyslela nad tim, jak moc jsou tyhle argumenty smysluplne.

 • Name Required

  Výbornej článek, prosím víc !

 • cyklomira

  jen Ti hloupější neví a neznají, že silnice patří všem a ne jen autům. Auťáci jsou bezohlední hňupi. Zatímco cyklo zabere ani ne 1m2 auto jich sežere minimálně 5. Je to absurdní kdy se plive na ekologickou a zdraví prospěšnou dopravu a volá sláva opaku. . Holt budem furt navýchodě evropy, dokud se budeme chovat jak se chováme a myslet jak myslíme. Nafta jednou dojde… kolo jede bez nafty. M.

  • Prinz Eugen

   Až si hustilky budou platit daně jako řidiči aut a zejména až budou umět dopravní předpisy, pak si můžou taky jezdit po silnicích. Do té doby jsou jen mlčky trpěné překážky…
   Do auta ale nacpeš 5 lidí + náklad.. na kolo nenacpeš nic

   A vlbec.. kolo je sporotvní nástroj a na silnice nepatří.. taky se do města necpu s kajakem nebo na běžkách…

   • Kalimero

    Auto je sportovní nástroj a patří na okruh. Auta jezdí většinou nevytížená, kolo vždy na 100%.
    Jestli si chcete zajezdit autem, jeďte ven z města, máte přeci dálnici. Taky se do města necpete s F1, no né?
    Kolo je dopravní prostředek, jezdí se na něm do práce, do hospody, do kostela. Převeze většinu potřebného nákladu – svačinu, tašku, notebook, kupku sena a hrábě.

   • cyklomira

    ať se koukám sebelíp, co se týká nákladu drtivá většina osobních aut při cestě z práce a do práce má naloženo všeho všudy jednoho pasažéra, stejně jako “bajcykl”. O nákladu to v případě OA opravdu není. Je tono pohodlnosti, lenosti,prezentaci před ostatními. Dnes mě předjížděl boreček 25let v bmw combi, CD na plný koule, otevř.okýnka, aby všichni věděli jakej je frajer.Na kapotě nápis Club BMW. Sebevědomím rozrážel před sebou mráčky na obloze. Typickej městskej frajírek. U mě primitiv.Mezi křižovatkami si hrál na závodníka a stejně nebyl rychlejší než cyklista :-D :-D .

 • Je nutné zavést cyklodopravu povinně blabla, jinak nebudeme jako v Holandsku a Kodani blablabla auta jsou zlá a ubližují bohyni Země blabla, hulte trávu a roďte na seně…

 • Je to začarovanej kruh. Spousta rekreačních cyklistů by ráda na kole jezdila i do práce/školy, po městě je to ovšem o život. Jezdím z Kuřimi do Brna, ovšem od našeho slavnýho kruháče do České je to ruská ruleta, jen pro mě za poslední rok to bylo dvakrát o fous. Přitom by stačilo 1 km tenkýho asfaltovýho pruhu navíc, místa je tam habakuk, investované peníze by se rychle vrátily na daních pracujících, kteří v tomto úseku zbytečně zahynuli. A dokud nebude stezka, zcela jistě ještě zahynou (u poslední nehody jsem byl bohužel osobně). Hlavně že máme slavnostně otevřenou cyklostezku do Malhostovic. Zajímalo by mě kolik lidí jezdí denně do Malhostek a kolik do Brna :-/ A ještě něco. Moje holka jezdí též na kole po Brně, do práce má ode mě nařízenou co možná nejbezpečnější cestu, stejně se ale bojím..a to moc. Sezóna začíná, lidi hlavně opatrně. Jak autisti, tak cyklisti.

  • Dovolte dotaz: nebylo by lepší jet přes Jinačovice do Bystrce, než se prokousávat přes KrPole? Z Bystrce se kdyžtak dá jet i tramvají…

   • No, tam z kopca a do kopca po te uzke okresce… to spis radej nekudy lesem.

   • tak na kole nebo tramvají?

   • Nebylo, přes Jinačovice a Rozdrojovice jezdí docela dost aut, před dvěma roky jsem tamtudy přestal jezdit.

    Z Kuřimi má smysl odbočit na kruháku do sídliště a podle potoka přes Šibernou do České.

    Asfaltová cyklostezka Kuřim – Česká by bodla.

 • Nemám fakta, ale můj odhad je, že většina papírových cyklostezek jsou stejně lesní cesty se zpevněným povrchem za účelem pohodlnějšího odvozu klád z lesa.

  • Nezapomínejte na polní cesty, skoro ze 100% dotované z EU, vinoucí se kolem žírných padesátihektarových lánů! Ty jsou budovány za účelem zpřístupnění pozemků soukromých vlastníků, ze kterých se ten (pronajatý) lán skládá…

 • Brněnští radní jsou velmi důmyslní a v boji proti nebezpečným cyklistům jsou vždy napřed. Tak například potichu vymysleli, jak stefandosem zmíněnou polostezku do Vídně pomalu zprovodit ze světa. Recept je vlastně jednoduchý – nechá se zarůst plevelem, zapadat listím a s pomocí zemědělců zavést hlínou. Tak se na ni zapomene a kousek výhry je doma. Pokud tak daleko někdy zajdete (bohužel autem se tam nelze dostat, což je nedostatek) tak se přesvědčíte, že mezi Modřicemi a Rebešovicemi je cyklostezka již z poloviny své šířky místy zarostlá a splývá s přírodou. Za pár roků od ní bude pokoj. Jen ji nesmíme udržovat!

 • A ještě jedna chvála brněnským radním. Jdou příkladem v tom, jak využívat dotace a naše veřejné prostředky.
  Zmíněná relativně nová Evropská stezka z Brna do Rebešovic (pardon, do Vídně) se hodila k tomu, aby se z velké části znovu vyasfaltovala. Jen nepřející tvrdí, že by šly tyto peníze použít jinde nebo na jiné části stezek. Jsme rádi, když bude asfaltový povrch alespoň jednou ročně obnovován. Proč ne když to nemusíme platit? Kvalitní povrch zlepšuje kvalitu našeho života. Stezka v polích za Olympyí by se měla asfaltovat znovu vždy na podzim a na jaře na začátku sezony.
  Jsem na vás hrdý, jen tak dál kluci a holky radniční! Nenecháme v Evropských fondech ani žádných jiných žádnou zbytečnou korunu!

 • Mankote, proč z celého článku mám spíše smutný pocit, že nejde o vtip, ale realitu?

 • Moc pěkně napsaný článek. Vídeň, Kodaň i Amsterdam jsem navštívil. Hlavně Amsterdam mě svou sítí cyklostezek uchvátil. Vůbec celé Nizozemí podle mých postřehů bere priority dopravních prostředků v tomto pořadí kolo-vlak-auto. Což je paráda. Doufám, že někdy to bude tamto i u nás. Pravda, nemáme takové roviny, ale snad to bude i hojně využívané.

Leave a Reply


Další zprávy

 • Zajímavosti

  Match Day: Jets end highway trip, pre-Christmas timetable in Brooklyn

  JETS Sport NOTESSaturday’s GameThe Winnipeg Jets engage in their closing match prior to the Christmas break and finish a three-game street vacation on Saturday versus the brand new York Islanders…The Jets dropped 2-1 inside of a shootout on https://www.unionjets.com/winnipeg-jets-jersey/kyle-connor-jersey the Boston Bruins on Thursday and so are 1-0-1 over the vacation so far…Just after the Christmas break, the Jets entertain the Edmonton Oilers on Dec. 27 and these very same Islanders on Dec. 29.Division LogjamWith a acquire tomorrow, the Jets will, at the very worst, head in the Xmas break that has a share with the guide atop the Central Division together with the St. Louis Blues and Nashville Predators…Heading in the closing working day in advance of the split, the Jets are cla sified as the hottest crew among the trio with details in three consecutive video games, though Nashville has lost back-to-back game titles and St. Louis has shed a few in the row…Equally in their losing streaks began with lo ses to the Jets.Heading into the BreakThe Jets will enter the Christmas split with their very best file because relocating to Winnipeg in 2011…Looking again, the Jets really are a mixed 13-13-3 in their 5 video games in advance of the Xmas break within the very last seven seasons…The Jets can get their ultimate recreation before the break in back-to-back seasons with the initially time considering the fact that 2011 having a win tomorrow. Facing the EastThe Jets facial area an Japanese Convention opponent inside their very last two video games prior to the Christmas crack…The Jets are 5-4-5 against the Jap Meeting this time, such as 4-1-2 versus the Metropolitan Division…Winnipeg has gained 3 consecutive games against Metropolitan Division teams…Blake Wheeler prospects the Jets with eight details (3G, 5A) in seven online games from the Metro, while Mark Scheifele has seven points (2G, 5A) in 7 video games and Joel Armia has 6 details (2G, 4A) in 6 video games.Highway WinThe Jets have points in back-to-back street games for your first time in approximately a month…Tuesday’s get in opposition to the Nashville Predators finished a six-game winle s streak (0-4-2) within the highway for the Jets…Winnipeg’s preceding win to the road arrived Nov. 24 at ANA 4-1…The Jets went 7-3-2 of their initially twelve street games of the period in advance of the six-game winle s streak.Overtime Woes ContinueThursday’s decline in Boston dropped Winnipeg’s report to 1-6 in additional time and shootout games, which happens to be the second-worst overtime/shootout history within the NHL Dmitry Kulikov Jersey this season…Only the Buffalo Sabres have got a even worse document at 1-7…Winnipeg, Buffalo as well as the Vancouver Canucks are the 3 teams during the NHL this season having a lone overtime/shootout get.Middling DecemberAfter putting up the second-best report while in the NHL in November that has a 9-3-2 mark, the Jets have got a 5-4-2 record in December, that’s tied for 10th during the NHLDuring the previous a few seasons, the Jets have hovered around .500 in December that has a combined file of 17-17-3 due to the fact 2015…Winnipeg’s greatest file in December was 10-3-1 during the 2011-12 time, which is not going to be bested this season.December ProducersPropelled by 7 points in his 1st two video games in December, Blake Wheeler is tied for fifth in NHL scoring in December with thirteen points (3G, 10A) in eleven games, though Patrik Laine is tied for seventh with 12 factors (7G, 5A) in nine video games…Laine and Nikolaj Ehlers are amongst those people tied for 2nd during the NHL in goals in December with seven each.Laine Streaking Neverthele s AgainWith his intention from the Bruins on Thursday, Patrik Laine moved into sole po se sion of sixth in NHL goal scoring…The purpose also prolonged Laine’s target scoring streak to a few online games, marking the 3rd time this period he’s had a aim scoring streak of a few video games or more…In his https://www.unionjets.com/winnipeg-jets-jersey/nic-petan-jersey 109-game NHL job, Laine has six intention scoring streaks of three video games or more.

  Čti dál →
 • sport

  #CapsJackets Postgame Notebook: Two Hundo

  Two Hundo -Nicklas Backstrom picked a terrific time and energy to web the 200thgoal of his NHL job. With time winding down in regulation and the Caps tangled up within a 2-2 tie using the Blue Jackets in Columbus on Tuesday evening, Backstrom took a feed from T.J. Oshie and cranked a one-timer guiding Blue Jackets goaltender Sergei Bobrovsky to elevate the Caps right into a 3-2 direct with just 42.9 seconds remaining in regulation.The Caps held on to halt a short, two-game slide with out gathering any details, matching their longest this sort of dry spell in the period. In spite of falling guiding early, despite surrendering a slender guide late during the recreation, and regardle s of remaining tasked with two penalty killing mi sions in the 3rd time period, the Caps were in a position to say the 2 details at night’s stop, plus they were being equipped to try and do so without the Jackets acquiring even one level. Video: Caps 365 | February 6″It was a giant game for us,” suggests Caps goaltender Braden Holtby. “We take pride in bouncing back following lo ses, and wished to put collectively a much better, total match. I thought [Sunday against] Vegas was a phase in the proper path, and that i imagined we had been a lot better tonight.”I imagined [the Jackets] executed nicely, too. [It was] an extremely excellent hockey match. I feel they ended up determined and it confirmed. We matched it, and it developed superior hockey.”The two groups meet all over again on Friday in Washington and may get collectively later this thirty day period, on Feb. 26, in Columbus to conclude their season’s collection for 2017-18.”That was a little more in the playoff established feel that we want with our hockey club, and just how we would like to engage in the sport,” says Oshie. “They tied it up late, and it Matt Niskanen Jersey seemed like not a soul hung their head. We lined up with the future faceoff and absent we went. It is a good experience to acquire and with any luck , a development we will get likely below as being the online games get tighter in direction of the end from the period.”Backstrom will become the fifth player in Washington’s franchise heritage to achieve the 200-goal stage.Bounce back -Holtby was named the game’s No. one star just after he stopped 37 on the Jackets’ 39 photographs to earn his 27thvictory of the season. Holtby’s sturdy outing followed a hard start for that Washington netminder in Pittsburgh on Friday evening.Video: Caps Postgame Locker Home | February 6Holtby surrendered 6 targets on 33 photographs to your Penguins in a very 7-4 Caps reduction, and he was pulled from the third period of that contest, the fourth time this season that he was pulled in favor of Philipp Grubauer. Holtby has followed up every of those four stars with a victory in his subsequent outing, and he has restricted the opposition to two or le s tallies in each individual of those 4 game titles.”It was a thing which was instilled in me early, I suppose,” says Holtby. “It was 1 of those cla ses my father taught me, that terrible games come about and when you ought to be fantastic, when you choose to be excellent, you can’t have two within a row.”That’s just something that I have normally remembered. With this league where by there are so many video games, it is just that very little added which makes you focus and regroup and have again in your fundamentals. It is really just one of individuals items, you go out there and do the job and battle, and typically you get rewarded for that.”Holtby is tied with Nashville’s Pekka Rinne for 3rd from the NHL in victories. Tampa Bay’s Andrei Vasilevskiy leads with 31.”He was large, specially within the second,” claims Caps defenseman John Carlson of Holtby. “We failed to give [the Jackets] a great deal until we turned it about. But all of their po sibilities almost came off no-brainer, dumb turnovers inside our zone or in the vicinity of our zone. He stood tall and allowed us to get back ourselves and play quite a bit superior to the rest with the match.”You’ll Get Very little And Like It -Backstrom’s late strike enabled the Caps to gain a late victory in the road barn of the division opponent, snatching a practically selected standings level away from a workforce that’s chasing Washington within the standings.It can be the next time in le s than a month that the Caps have completed so; Jay Beagle’s target in Raleigh with one.3 seconds still left on Jan. 12 enabled Washington for getting outside of city with a 4-3 gain around Carolina, leaving the Hurricanes collectively pointle s and shocked at night’s close.While the Caps sit atop the Metro standings, they are only nine details crystal clear with the 2nd wild card playoff berth while in the Japanese Meeting. It truly is vital for Washington to maintain that hole as wide as it can.”Both groups ended up actively playing difficult,” suggests Caps coach Barry Trotz, “and you have right down to the last 3 or four minutes and you happen to be contemplating, ‘This is most likely gonna extra time.’”Right following the big destroy, the [kill gave us some momentum]. We came out with all the Backstrom-Oshie-Ovechkin line, plus they received us a crucial purpose ideal right https://www.unioncapitals.com/washington-capitals-jersey/andre-burakovsky-jersey after we experienced a handful of e sential kills. You may get momentum from your exclusive groups, and tonight we did.”According to Elias Sports activities Bureau, the Caps are the only group within the NHL with two go-ahead plans from the last minute of regulation this time.Movie: Barry Trotz Postgame | February 6Special Delivery -Coming into Tuesday’s recreation, the Caps had surrendered 4 power-play aims within their prior five penalty killing mi sions of their prior two online games, both equally lo ses.Going through a Columbus team which has the league’s worst energy enjoy inspite of currently being very hot (7-for-23, thirty.4% in past ten video games) not long ago, the Caps executed a set of clutch kills within the 3rd period of Tuesday’s sport. The first of people kills guarded a 2-1 Washington direct, and the second saved the Jackets from forging a one-goal direct of their po se s with hardly any time remaining in regulation.”It was actually e sential for us,” claims Oshie. “At instances, our penalty kill hasn’t been nearly as good as we a sume it to be, and that i imagine as good since it is usually. Tonight, we obtained tested in some important moments, as Dennis Maruk Jersey well as the fellas came up significant – a pair guys with some significant blocks and Holts with a few large saves. Which is vital to get that likely as we get to the tip from the time below. A superb penalty get rid of may be very important when it arrives down to the greatest time with the 12 months, and that’s the playoffs.”Washington also got a power-play intention from Carlson inside the initially as it cashed in on its lone electric power perform chance of your evening.Climbing The Ladder -Carlson netted his eighth purpose from the period and his fourth power-play objective of 2017-18. It absolutely was also the 22ndpower-play target of his NHL vocation, moving him one particular forward of Al Iafrate and into sole po se sion of eighth place all-time among the Caps defensemen. With 53 power-play targets in a very Washington sweater, Sergei Gonchar is Washington’s all-time franchise chief in vocation extra-man tallies by a blueliner.Quartet Of Helpers -Caps defenseman Christian Djoos recorded an a sist for your fourth straight video game, extending his job finest points and support streak to four.Seven Down -Tuesday’s match ended a extend of seven straight one-game highway journeys for Washington, which has a complete of 19 one-game journeys this season. The Caps came by means of that extend really properly, posting a 4-1-2 mark inside the seven games.From the Numbers -Matt Niskanen led the Caps with 23:seventeen in ice time Ovechkin led Washington with 8 shots on internet in addition to a dozen shot makes an attempt Tom Wilson led the Caps with five hits, and he netted his seventh goal with the time to match his single-season career most effective Jay Beagle led the Capitals with three blocked pictures.

  Čti dál →
 • Doprava

  Lined Up: Activity #31 vs Canadiens

  We are having it exterior tonight for that 2017 Scotiabank NHL 100 Typical and we have got the latest line-up information and insighter in the mentor just before the puck drops at Lansdowne. Just one alter from Wednesday and that’s the return of Alex Burrows who skipped his first sport of your time versus the Rangers this 7 days. To help make space, Nick Paul might be the extra forward this night.With his match roster finalized, Sens head coach Man Boucher shifts his consideration into the features tonight and it commences with rolling all of https://www.stylesenators.com/ottawa-senators-jersey/bobby-ryan-jersey his forwards continuously more than the study course from the video game.”That’s what we’ve been undertaking for that previous month,” shared Boucher with the media on Saturday. “We’ve been within the street and we’ve been likely with 4 lines. Everybody has become participating in so it won’t actually alter nearly anything.”Deployment is not the only depth the mentor will probably be taking note of around the bench this night and he discovered Ben Harpur Jersey the size of each and every change as a different likely menace to keeping his gamers warm.”Shift length is likewise a thing you need to glimpse for,” Boucher said. “Short shifts so you continue to be activated plus the subsequent men remain activated.”Tweet from @Media_Sens: #Sens mentor Boucher speaks along with the media just before the #NHL100Cla sic. pic.twitter.com/lx3mBcE9P2The good information is always that the forecast appears clear of precipitation tonight therefore the gamers shouldn’t be fighting towards far too much snow make up within the area as the recreation goes on. That does not signify the frigid temperatures are not heading to enjoy a factor in accordance to Boucher.”It is chilly air that you’re breathing and that’s different,” reported the coach. “I’ve been advised that is the hardest point to receive accustomed way too in an out of doors activity similar to this..”In GoalCraig Anderson (8-10-3) will begin in purpose for that Sens tonight at TD Put. Anderson picked up his to start with get within a minimal in exce s of per month on Wednesday evening from the Rangers and it is looking to safe back-to-back to the initial Matt Duchene Jersey time for the reason that team’s set of wins in Sweden.

  Čti dál →
 • Zajímavosti

  Strome Anticipating Breakthrough with Coyotes

  The big apple — Dylan Strome tries to not feel about his path into the NHL or maybe the achievement his friends have experienced there. It truly is continue to not easy to handle.The Arizona Coyotes ahead is definitely the only best ten decide from the 2015 NHL Draft who’s got however to establish himself inside the League.”I’m still endeavoring to prove which i belong and that Arizona manufactured the ideal decide on,” Strome claimed. The 21-year-old has performed in 28 NHL games; the opposite nine have each individual performed in at least one hundred fifteen, with 7 of these by now previous the 150-game mark, led by Calgary Flames defenseman Noah Hanifin (239), Edmonton Oilers centre Connor McDavid (209) and Buffalo Sabres centre Jack Eichel (209).McDavid and Eichel have been the top two picks, respectively. Hanifin was No. 5, at the rear of Strome and Toronto Maple Leafs ahead Mitchell Marner (159 online games).6 by way of ten were New Jersey Devils centre Pavel Zacha (140), Philadelphia Flyers defenseman Ivan Provorov (164), Columbus Blue Jackets defenseman Zach Werenski (155), San Jose Sharks ahead Timo Meier (115) and Colorado Avalanche ahead Mikko Rantanen (one hundred sixty five).Every single performed in a minimum of sixty seven NHL online games last period. Strome played in 21.”Hopefully in 5, ten years down the road people today will appear back again and say they did make the ideal choose,” Keith Tkachuk Jersey Strome said. “Time will explain to.”That time commences now for Strome.”My goal is usually to play 82 game titles in the NHL this 12 months,” mentioned Strome, whose brother, Edmonton Oilers forward Ryan Strome, was the No. five decide within the 2011 NHL Draft through the Big apple Islanders and have become a full-time NHL player in his next year within the League. “I do sense like I belong there.”The Coyotes want him to prove it, for the reason that they check out Strome being an elite prospect and a major bit of what they hope turns right into a championship core. They observed enough from him final year, his initially whole one particular like a skilled, to bolster their perception in him.Strome dominated in the American Hockey League, scoring fifty three points (22 plans, 31 a sists) in 50 game titles for Tucson. He concluded sturdy inside the NHL too, scoring 8 details (a few targets, five a sists) in Arizona’s final 10 games following obtaining recalled for your 2nd time March twenty.”Look, if he was a second-round decide and he is available in and lights up the American League, I do think everybody might be declaring this man is definitely an untouchable,” Arizona Normal Supervisor John Chayka explained. “He’s a (6-foot-3) Darcy Kuemper Jersey centre by using a good 12 months of profe sional (hockey) underneath his belt and he is made at each individual level. I see him like a truly very good participant.”Strome did not give the Coyotes significantly hope in his initial two NHL stints very last time.He experienced no points while in the very first two games with the time, both of those lo ses (0-1-1), and was despatched right down to Tucson. He returned for nine games from Nov. 28-Dec. sixteen and scored his initial NHL aim, but that was his only position. Arizona went 1-6-2.”Our whole crew was all over, so it felt like he didn’t have a fair shot,” Coyotes heart Derek Stepan mentioned. “But he played very well while in the minors and honed his skills. He conveniently could have shut the engines down and reported, ‘Poor me,’ but he uncovered how to use his talent set to achieve succe s so he could get that 10-game stint at the end of the year when he performed rather well.”Strome reported self-a surance was the difference for him while in the last 10 video games. He constructed it inside the AHL, where he aided Tucson go 33-13-4 in his 50 online games.”When I got up there, I just experimented with to perform the identical sport that i played in the AHL,” Strome claimed. “I kept seeking to get all those po sibilities. I was creating so many likelihood. I was within the puck. I felt Dylan Strome Jersey great. I felt very good about my video game. I eventually just realized that i deserved to be there.”The challenge to make it this period, specially for a middle, might be bigger for Strome.The Coyotes are further in the center with the addition of Alex Galchenyuk inside of a trade with the Montreal Canadiens. Additionally they have Stepan and Christian Dvorak. They re-signed Brad Richardson and po se s Nick Cousins available on the placement.”There will likely be quite a bit of opposition,” Head Coach Rick Tocchet stated.Strome explained he wishes to become a middle, the posture he’s performed his entire lifestyle and where he feels he can best a sist Arizona.”I sense like I showed final yr, the last ten games, which i could play it,” Strome explained.But Chayka and Tocchet see versatility as critical, so Strome could make the Coyotes for a wing. Strome explained he’d be Pleased with that.”He turned the corner previous yr a little bit, and that i would like to see him get away from the corner now,” Tocchet said. “I choose to see him get a straightaway and different himself.”

  Čti dál →
 • Skandál

  Struggle on the velocity demons

  BROSSARD – Paul Byron is well known for currently being certainly one of the fastest gamers within the Canadiens. Some might say he is as rapidly as a race car or truck driver. Not likely, probably, but on Wednesday, he got to spend the morning with one particular, as Mercedes driver Valtteri Bottas dropped via the Bell Sporting activities Sophisticated for any check out in advance of the weekend’s F1 race at Circuit Gilles Villeneuve. Maurice Richard Jersey The meeting was an opportunity with the two athletes to check notes and for Byron to present the Finnish racer a little peek to the everyday lifetime of a Montreal Canadien. And although Bottas could have found numerous a fast driver around the many years – like teammate and renowned pilot Lewis Hamilton – he still came absent dazzled by what Byron had to present.”Yes, he is so quick,” commented Botas, who named fellow countryman Saku Koivu as his favourite hockey player. “It was a major privilege for me to be around the ice on the very same time as him now. It had been definitely interesting.”The pair engaged within a sequence of worries – a skate-tying level of competition, a breakaway contest, a skating drill, plus a Zamboni race – which, in spite of some handicaps thrown Byron’s way, can have skewed a little more in favor of your hockey player. Bottas took all of it in stride.”No, it wasn’t fair, but in some cases life just isn’t reasonable. (laughs) I have lots of regard for these guys within the ice and their speed,” continued Bottas, who received the 2017 Ru sian Grand Prix on April 30, his very first career gain. “For us, it is a bit distinct than becoming quick about the tarmac, but I get pleasure from ice hockey.Even though the abilities troubles the pair https://www.stylecanadiens.com/montreal-canadiens-jersey/mats-naslund-jersey engaged in had been far more hockey-centric, Bottas even now managed to indicate off some stable hockey competencies, honed when he performed the sport expanding up until age fifteen. The native of Nastola, Finland – who mentioned he felt like a “kid within a sweet shop” dre sed up in full Canadiens gear – managed to roof a wrister in warmups, comprehensive a nifty saucer move around a car or truck tire and score a goal five-hole in the shootout level of competition, leaving his new friend and profe sional hockey participant impre sed.”It’s actually fun to determine another person who’s so dominant in his activity and to give him a glimpse into your day-to-day,” recounted Byron. “I was genuinely amazed at how very good he was around the ice. He skates effectively, shoots the puck rather well and for someone who hasn’t played in ten or 15 years, he was definitely very good. Undoubtedly much better than I am being a driver!”Now which the 27-year-old driver is nicely versed within the working day of the everyday living of the profe sional hockey participant, it’s going to be his switch to reciprocate, as Byron will check out the Mercedes workforce about the weekend to get a appear at the rear of the scenes. As well as the indigenous of Ottawa, ON understands who he’ll be cheering for when the pink starting off lights go off: Bottas.”When you are aware of an individual personally, it will give you something to view for and also to cheer for,” spelled out Byron. “It’ll be truly cool to view him while using the Mercedes staff.”He’ll give me a tour over the weekend, so I didn’t have much of the chance to discu s about his sport with him,” he continued. “I are aware that Components one is actually a ton with regards to the psychological game. In order to get it done at people speeds, it is really one thing truly distinctive and i’m thrilled to discover it.”It’ll probably arrive as a reduction for the Zamboni drivers for the Bell Athletics Sophisticated that Byron are going to be maintaining Bottas busy this weekend. The ultimate obstacle with the morning concerned the Hab looping all around the rink and racing Bottas within the Zamboni. The F1 driver looked like a all-natural to the mammoth ice cleansing device, and – if not for his busy schedule – might’ve identified himself a whole new gig.”It’s a bit distinctive than my automobile. It had been the very first time I basically drove it,” recalled Bottas. “I loved it. I didn’t realize it could do donuts, nonethele s it did!”Video: Valtteri Bottas can take a Zamboni to get https://www.stylecanadiens.com/montreal-canadiens-jersey/serge-savard-jersey a spin around the ice

  Čti dál →
 • Ekonomika

  Blue Jackets Encourage Kathryn Dobbs To Sr Vice chairman, CMO

  The Columbus Blue Jackets have promoted Kathryn Dobbs to senior vice-president and chief marketing and advertising officer for your Countrywide Hockey League club, President Michael Priest introduced now. Dobbs has served as the club’s vice-president of group development and executive director of the Columbus Blue Jackets Foundation because February 2015.”Kathryn has a tested background of controlling succe sful advertising, communications and fundraising campaigns,” reported Priest. “She provides a pure means to make potent partnerships and demonstrates an awesome comprehension of our fans’ dreams and partners’ objectives. I am excited to po se s her direct our efforts to increase our model, broaden our fanbase and combine our collective marketing initiatives.” Dobbs, who’ll report directly to Crew President Michael Priest, joined the busine Riley Nash Jersey s in February 2015 as vice-president of neighborhood progre s and govt director in the Columbus Blue Jackets Basis. The foundation has seasoned record-breaking advancement throughout her tenure because it has awarded over $1 million to community charitable and youth hockey companies in every single in the earlier 3 grant cycles to force the Foundation’s cumulative a sist of youth health and fitne s and wellne s initiatives in central Ohio to $10.four million since its inception in 2000. The team’s community courses have also doubled its acce s around the past a few yrs and now aid in exce s of 200,000 neighborhood youth.In 2017, Dobbs was acknowledged like a “40 Under 40″ choice by Columbus Enterprise First. That same year, the inspiration gained the Remarkable Foundation Award with the Affiliation of Fundraising Profe sionals Central Ohio chapter https://www.stylebluejackets.com/columbus-blue-jackets-jersey/markus-hannikainen-jersey . In her new function, she will oversee the club’s advertising and marketing, electronic Markus Hannikainen Jersey media, communications, local community advancement, function presentation and federal government relations initiatives.Dobbs graduated by using a BBA in internet marketing with the University of North Ga and it has extensive marketing and advertising communications knowledge in both of those the for-profit and not-for-profit sectors. She came into the Blue Jackets following serving as vice-president of philanthropy for YMCA of Central Ohio. She invested an extra twelve decades as being a senior-level YMCA govt in several places close to the state, executing nationally and internationally regarded advertising and fundraising campaigns, at the same time as establishing and executing multi-channel conversation campaigns and high-profile gatherings. Working with area YMCA’s and Y-USA, she spearheaded the organization’s manufacturer transformation for YMCA camps throughout the region.

  Čti dál →
 • Tiskové zprávy

  Stars to host 2020 Bridgestone NHL Winter season Basic at Cotton Bowl Stadium

  FRISCO, Texas –The National Hockey League and the Dallas Stars introduced today that the club will host the 2020 Bridgestone NHL Winter Cla sic at Cotton Bowl Stadium in Dallas, Texas on Jan. 1, 2020.The contest will mark the primary NHL regular-season out of doors activity with the Stars. The game proceeds the custom the League proven in 2008 of web hosting a regular-season outside recreation within the onset on the new calendar year, while using the 2020 edition marking the 12-year anniversary on the first NHL Winter Cla sic in Buffalo. Dallas’ opponent for that 2020 Bridgestone NHL Wintertime Cla sic are going to be declared at a long term date. “The whole Stars organization is honored for being selected from the NHL to host the 2020 Bridgestone NHL Wintertime Cla sic,” Dallas Stars operator Tom Gaglardi mentioned. “Cotton Bowl Stadium is https://www.modishstars.com/dallas-stars-jersey/jamie-benn-jersey one of the most iconic and recognizable sports activities venues within the U . s .. For just about a century, the stadium has hosted premier sporting gatherings and it has showcased a few of the best players to ever to play their sport. The town of Dallas as well as entire Dallas-Fort Worthy of Metroplex has become a place for the world’s most important sporting functions and hosting the NHL Winter season Cla sic will keep on that development. We are going to have a exclusive opportunity to showcase the growth of your video game of hockey in Texas throughout the last 26 a long time via our great admirer a sistance, gra sroots endeavours and participant and alumni involvement locally. I’d personally also choose to thank NHL Commi sioner Gary Bettman, Dallas Mayor Mike Rawlings and also the Dallas Sporting activities Commi sion for supporting us secure this celebration.”Video: Stars selected to host 2020 NHL Winter Cla sicDallas may be the ninth group to host the once-a-year basic, becoming a member of the Boston Bruins, Buffalo Sabres, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins, St. Louis Blues and Washington Capitals. The 2020 Bridgestone NHL Winter season Cla sic will established the document with the southern-most spot for just about any signature NHL outdoor contest (NHL Winter Cla sic, NHL Stadium Series, and NHL Heritage Cla sic).Tickets to the 2020 Bridgestone NHL Winter season Cla sic will go on sale at a afterwards day. Dallas Stars Season Ticket Holders and American Airways Centre suite and premium seat holders might be supplied the very first po sibility to acquire 2020 Bridgestone NHL Wintertime Cla sic tickets before the normal public. For more info with regards to the recreation and also to enter for a opportunity to earn tickets towards the 2020 Bridgestone NHL Wintertime Cla sic, remember to take a look at DallasStars.com/WinterCla sic.”On behalf of your metropolis of Dallas, thanks to Commi sioner Gary Bettman as well as Countrywide Hockey League for offering Dallas the chance to stick to up about the results of your 2018 NHL Draft,” Dallas Mayor Mike Rawlings mentioned. “I are unable to think of the improved method to rejoice the nice history of new Year’s Working day at Cotton Bowl Stadium than by welcoming 1000s https://www.modishstars.com/dallas-stars-jersey/mike-modano-jersey of followers to witne s the initial at any time outdoor skilled hockey recreation in Texas. This great celebration is yet another illustration of how Dallas continues to become among probably the most sought-after areas to host key sports situations.”Located just east of downtown Dallas, the historic Cotton Bowl Stadium gets the sixth football stadium to host the NHL Winter Cla sic. Cotton Bowl Stadium is the third college or university football venue to host the sport, becoming a member of Michigan Stadium (2014) and Notre Dame Stadium (2019).[ENTER TO Acquire: Click here to your po sibility gain 4 tickets towards the 2020 NHL Winter season Traditional in Dallas]In its 89 several years of existence, Cotton Bowl Stadium has highlighted some of the best players and coaches while in the record of school soccer. From 1937 to 2009, the location hosted the Cotton Bowl Basic, an once-a-year NCAA Division I bowl game. 7 Heisman Trophy winners have participated in the yearly bowl video game although it was being hosted within the location: Doak Walker (Southern Methodist University), Roger Staubach (U.s. Naval Academy), Earl Campbell (College of Texas), Doug Flutie (Boston College), Bo Jackson (Auburn University), Tim Brown (University of Notre Dame) and Ricky Williams (University of Texas). The stadium’s sidelines throughout the Cotton Bowl Basic have showcased some of the most iconic coaches from the heritage on the activity, such as Darrell Royal (University of Texas), Tom Osborne (College of Nebraska), Frank Broyles (University of Arkansas), Paul “Bear” Bryant (College of Kentucky, University of Alabama), Lou Holtz (University of Notre Dame), Bob Stoops (College of Oklahoma) and Nick Saban (Louisiana Condition University).Given that 1932, the annual University of Texas/University of Oklahoma “Red River Showdown” football activity is held at Cotton Bowl Stadium throughout the Point out Good of Texas. In addition to higher education football, the stadium has served Blake Comeau Jersey because the household area to the Dallas Cowboys of your Nationwide Soccer League along with the Dallas Texans of your American Football League. Both of those the Southern Methodist College Mustangs football workforce and FC Dallas of Main League Soccer have identified as Cotton Bowl Stadium home on quite a few events. Cotton Bowl Stadium also served as being a location with the 1994 FIFA Earth Cup, certainly one of 9 stadiums within the United states chosen to host matches during the intercontinental celebration.Cotton Bowl Stadium gets to be only the third venue from the state of Texas to host a regular-season NHL contest, along with American Airlines Heart and Reunion Arena.

  Čti dál →
 • Ekonomika

  Blues make variations to hockey functions employees

  ST. LOUIS – Blues Typical Supervisor Doug Armstrong announced numerous alterations to his hockey operations personnel on Tuesday.Monthly bill Armstrong, who joined the Blues as an newbie scout in 2004 and it has served because the Director of Beginner Scouting due to the fact 2010, will even now provide as a sistant common supervisor. Martin Brodeur, who beforehand served given that the club’s a sistant typical manager, will go away the busine s to go after new opportunites. “I desire to thank Tom Stillman, Doug Armstrong, Chris Zimmerman as well as Blues busine Tony Twist Jersey s for providing me the chance to carry on my enjoying profe sion and begin my profe sion off the ice in hockey operations,” Brodeur claimed. “I am hunting forward on the next chapter of my profe sion.”As the Director of Newbie Scouting, Monthly bill Armstrong has orchestrated the options of many impactful gamers, together with Vince Dunn, Joel Edmundson and Colton Parayko, in addition as highly-regarded prospects these types of as Ville Hu so, Jordan Kyrou and Robert Thomas. Prior to becoming a member of the Blues, Bill expended six seasons to be a mentor during the American Hockey League and helped manual the Providence Bruins for the 1999 Calder Cup Championship being an a sistant.Moreover, Kevin McDonald has become named the final supervisor from the Blues’ AHL affiliate, the San Antonio Rampage, and also will serve being a pro scout to the Blues. Former NHL defenseman Glen Wesley has long been named enhancement coach, although previous Blues defenseman Barret Jackman will not return for the hockey operations workers to the 2018-19 period.Further title improvements include Pierre Turgeon Jersey things like Ryan Miller, who’s got been named director of hockey operations, and Dave Farrish, who has been named a pro scout.The Blues and Rampage have also rounded out the San Antonio coaching personnel, including former Blues defenseman J.J. Daigneault and previous Blues a sistant mentor Daniel Tkaczuk as a sistants to Rampage head coach Drew Bannister.Blues Hockey Operations StaffSt. Louis Blues President of Hockey Operations, GM – Doug ArmstrongVP, Hockey Functions – Dave TaylorA st. GM and Director of Amateur Scouting – Monthly bill ArmstrongSenior Advisor to GM – Al MacInnisSenior Advisor to Novice Scouting – Larry PleauSenior Expert to Hockey Functions – Larry RobinsonGM of San Antonio Rampage and Profe sional Scout – Kevin McDonaldDirector of Player Personnel – Rob DiMiaoDirector of Hockey Functions – Ryan MillerDirector of Participant Growth and Profe sional Scout – Tim TaylorPro Scout – Dave FarrishHead Mentor – Mike YeoA sociate Mentor – Craig BerubeA sistant Mentor – Steve OttA sistant Mentor – Mike Van RynVideo Coach – Sean FerrellGoaltending Coach – David AlexanderDevelopment Coach – Glen WesleyDevelopment Coach – Dave RogalskiRampage Hockey Functions StaffHead Mentor – Drew BannisterA sistant Mentor – Daniel TkaczukA sistant Coach – J.J. DaigneaultVideo Coach – Ryan WardMedical Coach – Koryd LavimoniereEquipment Manager https://www.levelblues.com/st-louis-blues-jersey/al-macinnis-jersey – Steve Pa sineauA sistant Machines Manager – Jack Markwardt

  Čti dál →