Magistrát chce postavit sochu věnovanou korupci. To chce odvahu.

11. 5. 2012 8.29 12 komentářů

Korupce je základním prvkem úspěšného rozvoje každého východo-evropského města. Krno rozhodně nechce zaostávat za svými pomyslnými vzory, jako je Magnitogorsk nebo Ašchabad. Rozhodlo se proto postavit sochu věnovanou korupci, rozkrádání a politické vyprázdněnosti. Za ideální postavu zosobňující všechny tyto ctnosti, byl jednohlasně vybrán markrabě Jošt, po jehož vládě zůstaly dluhy a rozvrácená Morava. Zmíněné lidské kvality jsou v koncepčním návrhu zahrnuty pod pojem “Odvaha”. Již první vítězný návrh sochy z roku 2009, od sochaře Mariuse Kotrby, byl svým pojetím natolik odvážný, že jej naši nejlepší zastupitelé okamžitě zavrhli. Nyní vypisují nové výběrové řízení, z něhož má vzejít návrh více odpovídající krněnskému provincionalismu. Pan Kotrba se ho už bohužel nezúčastní, 17.5. 2011 zemřel. I Krno tak nalezlo svého Kaplického.

Původní vítězný návrh Mariuse Kotrby (30.9.1959 - 17.5.2011) .

Původní návrh bohužel vybírala odborná porota, která nedokázala zohlednit politické vize našich zastupitelů, ani jejich estetické vnímání, jež se kultivovalo během sledování seriálů Dallas a Dynastie. Původní soutěž stála 1 200 000 Kč, což je v magistrátních relacích komická částka, kterou v době škrtů a krize stejně nikdo nepotřebuje. Proto se můžeme těšit na novou soutěž za 200 000 Kč. Tentokrát budou mít v komisi převahu politici, kteří navážou na českou normalizační tradici, kdy o umělecké hodnotě rozhodovaly politické výbory.

V zadání bude jasně definována realističnost celého díla, takže je pravděpodobné, že sochu odlije z betonu nějaká oblíbená stavební firma. Sice není známo, že by Jošt coby diplomat jezdil na koni po bitevním poli, nicméně na Moravském náměstí na koni pojede – i kdyby bylo nutné přepsat nikým nevolené dějiny. Nezbytná velikost tohoto jezdeckého díla má symbolicky zastínit naproti stojící sochu “Spravedlnosti.” Spravedlnost se tak musí vždy sklonit a podřídit politické odvaze.

Nejlepší Primátor si odvážně hraje se Spravedlností.

Odvaha přitom našim nejmocnějším politikům určitě nechybí. Náš nejlepší primátor dodnes nevysvětlil, proč opsal svou bakalářskou práci. Zatímco třeba v Německu po podobných odhaleních odcházejí ministři a ze studu se stěhují raději do jiných zemí, nejlepší Primátor odvážně zůstává. Náměstek primátora pro rozvoj města, Bc. Ladislav Macek, zase odvážně zneužívá svého postavení k legalizaci své chalupy i s bazénem, postavené načerno na Priglu a to dokonce na městském pozemku. První náměstek primátora Onderky, Ing. Robert Kotzian Ph.D., zase pomáhá udržet v chodu obskurní velkou koalici, zatímco na svém facebookovém profilu je odvážně členem skupin Chci pravicovou koalici v Brně” a “Fandíme Brnu bez Onderky. Naneštěstí mu jeho sen zhatil jeho odvážný stranický kolega Pavel Blažek. O koalici nerozhoduje zvolený leader kandidátky, ale bezpečně skrytý kmotr v pozadí.

Vděční krňané nesou svému nejlepšímu Primátorovi sochu nejlepšího Primátora.

Nechceme polemizovat s historiky, podle kterých byl Jošt veskrze zkorumpovaný politik, kterého zajímala pouze moc a majetek. Jistě ho to kvalifikuje na důstojný symbol našeho města. Přesto bychom do soutěže rádi přihlásili naši realistickou sochu nejlepšího Primátora města Krna, v tomto i minulém volebním období, Bc. Romana Onderky MBA. Sochu jsme mu za dojemného přispění obyvatel věnovali 11.11. 2011. Socha je dostatečně velká, aby zastínila sochu Spravedlnosti, a dle našeho mínění dokáže aktuálně vyjádřit politické hodnoty, které v Krně od dob markraběte Jošta přetrvávají již takřka 600 let.

Naše řešení odpovídá i poněkud psychedelickému vyjádření nejlepšího Primátora na adresu připravované soutěže: “Postmoderní přístup umožňuje jisté citace z historie, ale vklad musí být zcela současný. Jinak by se nejednalo o umění a tvůrčí činnost a nemuselo by se soutěžit.

12 Komentářů

 • R.I.P. Mario

 • Ta umanutost je šílená. Chce tu sochu někdo? Za statisíce a miliony “stavět minulost” a přitom nemít ani na současnost (školky například) je děsivá. Jak se může politik vůbec vypravit ráno z domu a přitom vědět, že tuhle a tamhle škrtá AKUÁLNÍ PROVOZNÍ výdaje, ale hned vzápětí je ochoten zvednout ruce za zasranej pomník.

  • mgr.pavel

   To je jednoduché, z peněz na školky či knihovny (letos se zavíraly) peníze neodkloníš.. :-/

  • Chce nekdo ta divadla? Nebo ty cyklostezky? Vas argument myslim zrovna na Zit Brno narazi.

   • Myslím, že když se podíváte za slunečného dne na úsek mezi Rondem a Olympií, budete mít odpověď.

    • Nedelejte, ze nechapete pointu a nepodporujte sve vykriky extremni priklady. Jde o myslenku, ze stat/mesto nema vzdy delat to, co lide chteji (pivo bude zadarmo a fotbal kazdej den), ale to, co je spravne a co je smyslem jejich existence.

     • Jó, komunisti taky dělali to co je správné a co je smyslem jejich existence…

      Nebo snad nějaký politik nějakého režimu někdy řekl, že dělá něco špatného?

 • Pokud se nejedná o tvůrčí uměleckou činnost, nýbrž činnost postmoderní, je vůbec třeba soutěžit o vklad, který tomuto přístupu umožňují jisté citace z historie?

 • Dlouho jsem o té soše přemýšlel, až jsem na to přišel. To není “Spravedlnost”. To je náčelník z filmu Přelet přes kukaččí hnízdo. Pokud dole teče voda je to jasné (http://www.youtube.com/watch?v=mCVdVocHe18).

  • Baal_Zebub

   Já myslel, že to je všeobecně známé. Pochopitelně že je to náčelník, jak jinak by takový blábol, panďulák držící krychli, mohl něco symbolizovat sám o sobě?

   • Oltecké fanóšek

    Jo tak náčelník, to je taky možný. Já byl doteď přesvědčen, že kdyý sojí před soudem a je nazván spravedlnost, že je to exekutor s rozmraženým mražákem.

 • vlastně by to mohl být ten z přeletu nad kukaččím hnízdem zachycen jak mrštil tím hydrantem do okna – odvážný to v tom filmu bylo:)
  Takže můj návrh je stejná socha odhazující krychli, ta krychle samozřejmě zabořená do Moravské galerie)
  Brno ty díro!

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →