Maruška Z.: Z Brna chceme udělat značku jako Brno!

1. 8. 2011 13.07 12 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Nálepky:

V Brně jsme se rozhodli pustit do vytváření identity města, která nám pomůže. Vzhledem k široké podpoře a zájmu všech, jsme se rozhodli převzít klíčový rozhovor s Maruškou Zezůlkovou, která na brněnském magistrátě vede Kancelář strategie města a tvorbu nové oficiální identity má na starosti. Zatím jsme utratili 600 tisíc, ale nebojte se, teprve začínáme.

Proč Brnu přestalo stačit logo a potřebuje se propagovat ještě sloganem?

V Evropě jsou stovky lepších měst než Brno a všechna usilují o to jediné. Nalákat investory a kvalifikovanou pracovní sílu, udržet mladé lidi a studenty a nabídnout jim kvalitní život. Najednou se tak dostáváme do silného konkurenčního prostředí, kde nemáme žádnou šanci. Jde tedy o to, aby Brno bylo stejně srozumitelnou značkou jako třeba Adamov nebo Vyškov.

Vybrali jste slogan Žít Brno. Jaké slogany používají jiná města?
To opravdu netuším, asi nějaké jiné.

Přistoupila na tento způsob propagace i česká a moravská města?
Určitě.

Kdy přišlo Brno na to, že také potřebuje nějaký slogan?
Máme fungující logo, které pomocí svislých čar evokuje vězení. Jenže Brno je kromě toho velmi různorodé. Brno je městem automatů, prapodivných soukromých vysokých škol a bezdomovců. A jak to vše vyjádřit? S tím vším by nám měl pomoct právě slogan a hodnoty, díky kterým těchto mnoho významů propojíme. Tyto úvahy odstartovalo zjištění, že musíme utratit peníze, které by jinak mohly skončit v nějakých neziskovkách nebo divadlech, což nikdo nepotřebuje. Brno teda určitě ne.

Jak se město s těmito problémy vypořádalo?
Nechali jsme si zpracovat dotazníkové šetření. Lidé si s Brnem spojují opravdu různé věci, ale přitom žádná z nich nedává smysl. Na základě těchto výsledků nám pak odborníci doporučili vytvořit city identity, což je něco jako šalina.

Podle čeho se tyto hodnoty vybíraly?
Vybírali jsme to podle energie, kterou vysílal obsidián.

Písmenu b jste přiřadili blízkost, co si pod tím mohou lidé představit?
Všichni přece říkáme, že v Brně drbou všichni všechny.

R vysvětlujete rozvoj. Jaký rozvoj máte na mysli?
Pro mě je velmi inspirativní, když už se v Evropě ví, že Brno je takové to malé ušmudlané Las Vegas. Když se třeba zamyslíte nad Prahou, tak se tam asi odstěhujete. Zatímco v Brně je to jinak a vnímají to i ostatní. Například kolegové z Plzně, kteří vyhráli titul město kultury, mi nedávno říkali: „Jak vy to v tom Brně děláte? Vy si tam postavíte stovky heren, o vás se všude píše, poraďte nám recept.“ To je ten rozvoj, inovativní rozvoj, který vidíme pod písmenem r.

Dostali jsme se k písmenu n.
Pod ním vidíme nápaditost, protože nás napadla spousta zajímavých věcí, třeba odsunout nádraží na periferii, vyrobit parkoviště pod Zelňákem nebo slogan Žít Brno.

Poslední vlastnost, kterou jste Brnu připsali, je otevřenost začínající na o.
Brno bylo vždy otevřené, protože zde žily tři národnosti, z nichž jsme dvě vyhnali nebo vyhladili. Ale Brno je otevřené třeba co se týče přístupu k informacím. Můžete požadovat jakékoli informace, a když budeme chtít, tak Vám je i poskytneme. Navíc pana Haška napadlo, jak zlepšit zákon o svobodném přístupu k informacím, aby se v té záplavě občané neutopili.

Jak se s těmito hodnotami bude pracovat?
Vzhledem k jejich bezobsažnosti to asi moc nepůjde, ale můžeme zkusit třeba smajlíky.

A jak budou na propagačních materiálech smajlíci fungovat dohromady s logem a sloganem Žít Brno?
Nevím, proč by to mělo nějak fungovat.

Situace, kdy Brno loni o nové identitě informovalo, ale nikdo z vedení města ji nechtěl příliš komentovat ani vysvětlovat, tedy nebyla nejšťastnější, že?
To není pravda, naopak to zcela vystihuje brněnskou identitu.

Mluvíte o prezentaci města na mezinárodní úrovni, slogan Žít Brno se však k překladu do cizích jazyků příliš nehodí. Ani angličtina neumožňuje slovní hříčky jako Prožít Brno nebo Užít si Brno. Jak to chcete řešit?
Ale to, že se to špatně překládá, přece nikdo z nás nemohl tušit, to se nedá dopředu nějak zjistit. Pak jsem to zkusila dát do překladače a podle googlu je překlad “live chicago”. To se mi moc líbí.

Jak dlouho může ještě trvat, než budeme znát konečnou podobu nové „obchodní značky Brno“?
To vůbec netuším, možná nikdy, to není důležité.

Pan primátor se zamýšlí nad významem Brna.

Kritikové nové identity města často zmiňovali, že magistrát vytváří značku, která zatím nemá obsah. Když pak na základě této značky přiláká turistu, ten zanedlouho zjistí, že například navigační systém ve městě je velice těžkopádný a dostat se třeba k vile Tugendhat mu dá pořádně zabrat. Pracuje město i na tom, aby se zlepšily tyto věci?
To je přece problém turistů a ne náš, můžou se někoho zeptat, když už to chtějí vidět. Kdyby jeli třeba do Vídně, tak si tyhle problémy ušetří, ale na náměstí Svobody určitě trefí a takový úhledný betonový plac mají přitom málokde. A to že značka nemá obsah je v pořádku, to je jako kdyby mělo mít Brno nějaký obsah nebo snad smysl, co já vím.

Nemáte pocit, že město vytváří nové vize a strategie, ale ve skutečnosti se nic nemění a nezlepšuje?
V Brně už není co zlepšovat, to musí lidi pochopit, i když je to pro spoustu z nich problém a pořád mají snahu nám doporučovat nějaké nesmysly.

A pracuje se na těchto doporučeních? Nebo je máte v šuplíku a vytváříte značku bez obsahu?
V šuplíku je určitě nemáme, většinou je skartujeme. A s tím obsahem mě už neobtěžujte, vy mě snad vůbec neposloucháte. Jděte pryč.

12 Komentářů

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →