Krno schválilo nový územní plán: Čistý a prázdný!

3. 10. 2011 10.00 33 komentářů
Po letech čekání, které vyplnilo dlouhodobé projektování a stavění, se největší Krněnská metropole konečně dočkala. Nový územní plán citlivě reaguje na nejpalčivější problémy krněnského rozvoje.

Jak totiž ukázal nezávislý průzkum mezi developery a krněnskými radními, předchozí plán svými dogmatickými konturami brzdil Krno v rozletu. Nový územní plán je proto v duchu funkcionalizmu čistý a prázdný. Již to nebude plán, kdo bude určovat priority rozvoje, ale naopak rozvoj, projektování a stavění bude flexibilně překreslovat plán. Tuto revoluci v dějinách plánování přitom vymyslel často neprávem opomíjený náměstek Bc. Ladislav Macek.

K chatičce ještě chybí panu Mackovi přistavět několik málo bloků, ale turisté jsou nadšeni již dnes.

Pan bakalář si v rámci priority dlouhodobě projektovat a stavět, postavil v uplynulých letech na Priglu chatu, hřiště, altán, bazén a plánuje ještě přistavět parkoviště, hospodu a hotel. Využil přitom svého zaslouženého práva, podle kterého nepotřebují členové krněnského magistrátu, stejně jako jejich známí a rodinní příslušníci, stavební povolení. Nikým nevolení kverulanti si nicméně všimli, že většina náměstkových staveb stojí dle plánu na “veřejně přístupné ploše”. To je nesmysl hraničící s trestným činem mystifikace. Pan náměstek si vybraný prostor oplotil, veřejně přístupný tedy není. Je ale zarážející, že si pan náměstek neoplotil celou přehradu, na což by měl přirozeně právo. Díky jeho lidskému přístupu tak mohou obyčejní Krňané i nadále marnit své bezvýznamné životy na březích jihomoravského Bajkalu.

Se stavěním má pan náměstek (vpravo) bohaté zkušenosti, zde například staví bazén v Kohoutovicích. (Foto: Internet Krno)

Tento inspirativní příběh ze života poctivě vystudovaného bakaláře však přinesl nebývalý impulz pro budoucí krněnský rozvoj. Pryč jsou doby, kdy mohl kdejaký aktivista soudně napadat plány magistrátu. Nyní můžou krněnští radní, jejich příbuzní nebo oblíbení developři stavět a budovat dle svého nejlepšího uvážení. Povinností úředníků je vzniklé monumenty zakreslit do územního plánu. Díky této změně bude záměrů krněnského územního plánu dosaženo ještě dříve, než budou vůbec stanoveny. Současně radnice ušetří nemalé prostředky. Příkladem může být plánované krásné nákupní středisko AUpark, kde si budou moci krňané koupit ve stejných obchodech stejně krásné věci jako ve sto metrů vzdálené Vaňkonvce.

Po centru už se Krňané tahat nemusejí, vše potřebné naleznou na periferii. (Foto: Internet Maďarsko)

Budovatelé Auparku se však ještě museli zdržovat zastaralým rozvojovým plánem. Jako by nestačilo, že chtějí projektovat a stavět. Po té, co oblíbená projektantská kancelář magistrátu – Arch.Design – vyprojektovala krásné nákupní středisko, kde nalezne útočiště sympatických 111 obchodů, bylo třeba reflektovat původní územní plán. Podle něj nemělo v dané lokalitě další nákupní středisko co dělat, s čímž ale nelze souhlasit. Developer i magistrát ho tam chtějí, takže tam bude. Magistrát moudře zadal posouzení vhodnosti stavby těm nejpovolanějším, tedy firmě Arch.Design, protože toho o stavbě ví nejvíc. Výsledky jejich nezávislého posouzení byly očekávány s obrovským napětím, ale naštěstí to dopadlo dobře. A v budoucnu si už v Krně podobné nervy ušetříme. Nový územní plán vyrábí pro velký úspěch Arch.Design.

33 Komentářů

 • http://www.mapy.cz/#z=16&l=3&c=23-14-30-28-29-27-h&q=kohoutovice%2C%20brno&qp=9.292660_47.474393_22.620062_53.764878&t=s&x=16.539719&y=49.184030

  Krno má i zajímavý projekt na Achtelkách. Je to asi soukromá studie AuParku. Kolem dokola dvojitej plot, hlídači, psi, kamery. Připomíná mi to protiatomový kryt.

 • Byli jsme minulý týden v Táboře. Mají tam nádherné historické centrum, samé úzké křivolaké uličky, průchody, staré domečky. Říkali jsme si, že to není ono. Že by to bylo lepší zbourat a postavit tam kino a parkoviště. Centrum mají velké, takže by to parkoviště nemuselo ani být podzemní.

 • to je fakt tajemnej objekt. pamatuji si, kdyz se to stavelo, uz jsem tam dlouho nebyla.

  http://www.brnak.info/web/kohoutovice1/tajemne/index.html

 • V. Cwega

  Ten projekt není nijak záhadný: neuvěřitelná zpupnost majitelů developerské firmy A plus (za podpory tzv. komunálních politiků) překonala všechny pravidla slušného chování. Uvnitř lesa si vybudovali skromné rodinné domečky ve stylu high-tech. Musí přece relaxovat po dalším prznění Brna – viz kampus se všemi narůstajícími problémy. Arch-design je proti nim stádo bránků.

  • tak proc to maji tak neskuecne strezeny? ziva straz, psi, cidla pohybu na “plote”, kamery??

   • Standa von Kröna

    Z neoficiálních zdrojů jsme zatím zjistili, že se v objektu nachází primátorův obsidián,

    • ten pry nosi v kapse, ne?

     • Standa von Kröna

      To je jen malý úlomek pro osobní ochranu. Několikaset-tunový monolit, který nejlepšího primátora dobíjí energií a neotřelými nápady, je střežen právě v tomto areálu.

      Dle novodobých pověstí sídlí pod areálem husitská armáda vedená Danem Landou, která vyjede Krnu na pomoc, až nám bude nejhůř.

 • pro pana Standu von Kröna:
  - to jste mě trochu zklamal!! ale zárověň asi i uklidnil. já jsem proslulý apokalyptik a kataklyzmatik. velikovsky a zillmer jskou mými guru. žiju v neustálém očekávání nastávající katastrogfy a v acgtelkách vidím jasnou snahu o vybudování pevnosti, která chce katastrofě čelit.

  a vy přijdete s osbidiánem. a husitkou armádou. na co tam ale mají heliport? to mi řeknětě.

  ———-

  poznámka pod čarou: nenavazuji (bohužel!!) na příslušné vlákno, neboť se u vašeho posledního příspěvku nezobrazuje button “odpovědět”. vaším programátorem mi bylo sděleno: “on tam je, ale mimo viditelnou oblast :D
  a ic s tím neprovedl! web zitbrbno zjevně nění koncipovaný na velké živelné diskuse!

  • Vážená Malátná Lauro, dovoluji si Vás upozornit, že Immanuel Velikovsky žádnou nadcházející katastrofu nepředpovídal, jako Freudův žák se zabýval potlačenými kolektivními vzpomínkami na katastrofy minulé. U Hanse-Joachima Zimmlera snad můžeme hovořit o katastrofismu, i když i on se věnuje spíše událostem minulým.

   Mohu Vás ale ubezpečit, že opravdu nejde o žádnou obrannou pevnost, v areálu se skutečně nachází mocný obsidián, coby základní kámen budoucího kohoutovického kosmodromu, kterého bude toto tajemné středisko řídící věží.

   Záhada je tak vyřešena a můžete opět klidně spát.

   • Pane Krněnský!
    Velikovsky mimo jiné polemizuje s Darwinem, respektive vysvětjuje, proč je jeho teorie lineárního pokrokového vývoje tak příjemná a bezpečná pro lidksou psychiku.
    Zároveň vychází – v kontrastu s Darwinem (který sám koncme života svoji teorii zpochybnil) – z teorie cyklicky se opakujících kataklyzmat.
    Na Nostradáma si nehrál, určit přibliné datum katastrofy nebylo jeho ambicí, nicméně je jansé, že dříve nebo pozdějí to nastane!

    Zimmler taktéž zpochybňuje Darwine, dekonstruuje oficiální archeologii a s cyklicky se opakujícími katastrofami pracuje také (dokazuje je i archeologicky a geologicky)!

    Takže jeden nikdy neví, kdy to přijde!

    Každopádně kosmodrom není špatná teorie. To by korespondovalo zase se Sitchinem – planeta Nibiru se blíží, příští rok tu bude. A s ní naši praotcové, Anunakové, kteří stvořili člověka ze svého genomu jakožto levnou praocvní sílu, akorát většinu genetického kódu “zapoznámkovali” a tím nás značně omezili. Takže v kohoutovicích bude kosmodrom? tady budou přistávat?

    Možná je brněnský primátor jeden z těch masovaných anunaků mezi námi! Tím by se hodně věcí vysvětlovala.

    • Vážená Lauro,

     musím si dovolit Vás opravit, Sitchin klade poslední návštěvu dvanácté planety do doby Exodu a tudíž zhruba do roku 1433 př. n. l. Hodnotu Saru udavá na 3600 let přesně a Nibiru by se tak mělo vrátit až v roce 2167 a nikoliv příští rok.

     • Pane Krněnský!!

      Řeknětě mi – Sitchina jste četl, nebo jste to nastudoval za posledních 24 hodin?? Protože jestli čtete Sitchina, k tomu Velikovského a Zimmlera, tak Vás chci za muže!! Neumím si předtavit krásnější manželský svazek, nežli založený na sdílění těchto autorů! A navíc bych se jmenovala Krněnská. Vezmete si mě?

      Ale tedy ty Vaše propočty – v tom jste se projevil trochu ortodoxně :-)
      Sám Sitchin říkal, že přesné datum návratu Nibiru určit nelze – stejně tak přesný rok exodu. Archeologicky (poukazy na proběhlou katasrofu) se to točí kolem 1600 pnl. Takže to taky může nastat každým okamžikem!

      • Vážená slečno Malátná,

       tyto znalosti se nedají načerpat během 24 hodin, zmínění autoři patří na našem Ústavu pro studium brněnských lůmenů k základní četbě.

       Děkuji za Vaši nabídku, pokud nás oddá sám nejlepší starosta Krna 11.11.11 v 11.11, jsem pro.

      • Milá Malátná,

       dali jsme si na ústavu tu práci a prošli veškerá Sitchinova vyjádření k návratu Nibiru. Dle jeho vlastních slov nebyl poslední návrat v době Exodu, ale v roce 556 před n.l. a návrat se tak dá očekávat až někdy kolem roku 2900 tohoto letopočtu. Za předchozí unáhlené vyjádření se tímto omlouvám.

       Jinak za náš ústav mohu pouze říci, že nehodnotíme, neinterpretujeme, pouze zprostředkováváme.

       P.S., uvidíme se u oltáře.

       • Pane Krněnský,
        donesete mi k oltáři zdroje, z nichž jste čerpal ohledně toho roku 556 pnl?

        A ještě jedna otázka: čete/znáte Rupperta Sheldraka? To je můj skutečný oblíbenec.

        PS: budu Vám moct po naší svatbě říkat důvěrne Koleslave?

        • Lauro,
         a) zastávám tezi, že důležité informace si musíme sdělit ještě před oltářem. Nejnovější Sitchinovy údaje čerpáme ze z: Zacharia Sitchin (2007). The End of Days: Armageddon and Prophecies of the Return. William Morrow. p. 316. ISBN 978-0061239212. A co důležitého máte na srdci vy?
         b) Sheldraka samozřejmě znám, plánujeme ho na ústavu na celý příští semestr. Přece jen je to větší “bagr”, než Sitchin, Zillmer, nebo Daeniken.
         c) Důvěrně? I Kolíku, pokud to zůstane jen mezi námi.

  • Milá slečno Malátná,
   chyba nakonec nebyla v uskočeném tlačítku, ale někde úplně jinde – výchozí nastavení WordPressu umožňuje komentovat maximálně do 5. úrovně! Zvýšil jsem tuto hodnotu na 10 úrovní (což je maximum), takže “you can go deeper”!

   • tak vy tady, pane Posp, bojujete za otevrenost, obcanske svobody, ale nechavate se omezovat systemem ala – vnorene komentare jsoumozne maximalne do 10. urovne????

    Pozor, aby si z vas magistrat nevzal priklad!!!

   • Nebylo by vhodnější.. na počest nejlepšího krňáka.. navýšit úroveň komentovatelnosti o jeden, to jest na 11 úrovní? Je mi jasné, že čitelnost 11. úrovně již bude za možná i za hranou čitelnosti, ale na tom snad už nezáleží. Děkuji. Pokud by to byl technický problém, rád vypomohu s jeho řešením. V Krně je možné vše!

 • Floutek_pyczo

  We can go DEEPER… To zni jako zakladni verbalne-prioritni kamen pro Krnenske metro…

  111 metru pod zemi..

 • Zastupitelstvu města Brna se proto předkládá k projednání záměr pořídit změnu zadání změny
  Územního plánu města Brna “Aktualizace Územního plánu města Brna” spočívající ve změně

  označení postupu pořízení změny územního plánu formou uvedení příslušného ustanovení
  stavebního zákona v záhlaví zadání.

  http://www.brno.cz/fileadmin/user_upload/sprava_mesta/magistrat_mesta_brna/ORGO/ZMB_Z6-008/MMB2011000000794.pdf

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →