Logo pro každou ulici! Brno vyhlašuje soutěž o Street Identity.

26. 8. 2011 11.03 64 komentářů
Město Brno dnes vyhlásilo otevřenou soutěž pro grafické designery a grafická studia nejen z Brna.

Její podstatou je návrh log pro jednotlivé ulice Brna, které budou součástí takzvaných Street Identity a budou po další léta reprezentovat ulice navenek jako moderní, dynamické, tradiční, inovativní a konkurenceschopné.

Ode dneška až do konce října mohou designeři zasílat své návrhy na podoby loga ulic. Ačkoliv je předpoklad, že nejvíce soutěžních návrhů přijde od studentů škol s grafickým, uměleckým nebo designérským zaměřením, zapojit se může každý.

Pozor! Opravena chyba v e-mailu: zašlete své návrhy na soutez@zitbrno.cz. Omlouváme se.

Prohlédněte si první návrhy

Tým žítbrno se také zapojuje, ač bez nároku na ocenění.

Došlé návrhy budou zveřejněny a posouzeny odbornou komisí složenou z dynamického týmu portálu City Identity ŽÍT BRNO. Nejzdařilejší návrhy se stanou grafickými značkami jednotlivých ulic. Vítězem se stane ten, který dodá nejvíce nejlepších návrhů. Autoři navíc získají odměnu (viz níže).

Původní vizuální identita ulic je stará, nepružná a neodpovídá současným požadavkům na moderní vizuální komunikaci. Všechny ulice používají stejné písmo a rozlišují se pouze názvem, což brání podpoře image.

Postup soutěže

 1. Vyberte některou brněnskou ulici. Například tu, na které bydlíte, nebo tu, jejíž název se vám nejvíce zamlouvá. Seznam je například zde.
 2. Zpracujte identitu ulice jako grafickou značku nebo logotyp, který bude obsahovat název ulice, nejlépe v barevném provedení.
 3. Zašlete grafické náhledy v elektronické formě k zajištění možnosti aplikace (požadovaný formát je .png, případně .eps, .ai, ve křivkách) na adresu soutez@zitbrno.cz s předmětem “STREET IDENTITY”.
 4. Možností je zaslat také slovní obhajobu loga v textové podobě.
 5. Očekávejte vítězství.

Cena

Vyhlášeny budou 3 místa.

 1. místo — čestná plaketa
 2. místo — čestné uznání
 3. místo — čestný diplom

Vítězové budou zveřejněni na portálu žítbrno.cz.

Protože je to soutěž poněkud neobvyklá a unikátní, připravil tým Žít Brno první návrhy jako inspiraci pro designery. (Bez nároku na odměnu.)


Ulice Veveří

Logo ulice Veveří symbolickým způsobem znázorňuje mytické zvíře, které ulici dalo jméno a nově slouží zároveň jako její maskot. Tato ulice je plná dynamického rozvoje, a proto je logo vyvedeno v dynamické oranžové barvě.


Ulice Úzká

Tato rušná brněnská ulice jistě zasluhuje moderní Street Identitu, především díky čilému automobilovému provozu a supermarketu. Toto znázorňuje typografická zkratka, využívající názvu ulice v trendy barevném provedení.


Hlavní nádraží

Tato brněnská tepna je typická především stoletým projektem jejího odsunu. Její značka proto tento proces znázorňuje pomocí bájného modrého ptáka, odnášejícího nádražní metaforu o kousek dále. Barevná tonalita je konzervatní.


Náměstí Svobody č. 1

Identita hlavního brněnského náměstí stojí především na jeho hlavní charakteristice — podobě náměstí. Jeho typická rozmanitost a barevnost je vyjádřena jako textura v půdorysu náměstí a typografická úprava názvu evokuje šetrnost urbanistického skvostu.


Náměstí Svobody č. 2

Tento návrh zpodobňuje původ názvu brněnského náměstí — Sochu Svobody. Modernistická podoba odkazuje na velkolepost a vkus amerických předměstí.


Masarykova Třída

Tato tradiční městská ulice zosobňuje samotný střed města a všechny jeho svody — casina, herny, výprodeje a oblečení za dostupnou cenu. Její grafický patronát proto drží profil Tomáše Garrigue Masaryka, známého především z pětitisícikorunové bankovky.


Hodně štěstí!

Doufame, že vás první návrhy inspirovaly a těšíme se na ty vaše. Tým City Identity ŽÍT BRNO vám přeje hodně štěstí! Věříme, že soutěž bude stejně úspěšná, jako například ta o logo Ministerstva školství mláděže a tělovýchovy.

64 Komentářů

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →