Brno bere soutěž o nejotevřenější město útokem

16. 8. 2011 19.50 3 komentářů

Loňský rok dopadl po sportovní stránce pro Brno příjemným překvapením. Hokejová Kometa obsadila v honbě za toušem pěkné první místo v soutěži Tipsport extraliga – O udržení a klub kopané Zbrojovka s přehledem postoupil do druhé ligy, která je ještě těžší než ta první.

Co se však ale vůbec nepovedlo, byl loňský ročník prestižní soutěže Otevřeno x Zavřeno. Ač mělo Brno v soutěži hned několik kvalitních koňů, nedůsledný magistrátní šiml uklikal jen těsné vítězství ve vedlejší kategorii Svoboda projevu za zneužívání radničního Zpravodaje Brna – střed pro propagaci starosty. A to není pro největší město České republiky zrovna hezká vizitka.

Po celý minulý rok se proto Brno pilně snažilo, aby mu letošní prvenství nemohlo uniknout. Brno si zejména brousí zuby na vítězství v kategorii Přístup k informacím, kde bude největším soupeřem samo sobě. Ale ani jiné kategorie (Svoboda projevu, Účast občanů na rozhodování) nejsou rozhodně bez šance! O těch ale zas až příště.


Musí se sportovně uznat, že v kategorii Přístup k informacím se vlastně soupeří už jen o druhé místo. První pro sebe bezkonkurenčním způsobem utrhlo na jaře zastupitelstvo Jihomoravského kraje svým návrhem na vylepšení zákona o svobodném přístupu k informacím:

 1. Všechny lhůty, které jsou dnes určené pro úřady, by se zvýšily. Všechny lhůty, které jsou závazné pro žadatele, by se zkrátily.
 2. Na plno informací by se nebylo možné zeptat.
 3. Za každou žádost o informaci, kterou občan požaduje, by  musel zaplatit.
 4. Poskytnuté informace nemohou zajímat nikoho jiného než žadatele, proto se nebudou zveřejňovat na webu.

Je smutným faktem, že vláda se k tomuto přínosnému návrhu, který by občany ušetřil zbytečné přehršle informací, jimiž jsou dnes a denně bezohledně zavalováni, stavěla dosti distingovaně a hejtman Hašek novelu po brutálním nátlaku z projednávání stáhl. Naštěstí není všem dnům konec: “Myslím, že je to smysluplná změna. Teď hledáme nejvhodnější cestu, jak pokračovat,sdělil náměstek hejtmana Stanislav Juránek. Podle něj zákony, které navrhují kraje, nejsou nikdy politiky na státní úrovni nadšeně přijímány. “Vždy se hledají chyby, i když tam nejsou,” podotkl náměstek.

Věříme, že zastupitelstvo Jihomoravského kraje svůj slib dodrží a těšíme se na obhajobu letos předem vyhraného titulu i v roce 2012!

 

O další stupně vítězů se tento rok porvou brněnští zastupitelé Naděžda Křemečková, Libor Šťástka, Jiří Novotný, Ludvík Kadlec, Dušan Pazdírek a Jiří Zorník, kteří zastupují město v akciové společnosti Jižní centrum Brno, a. s., a kteří si odhlasovali, že akciová společnost vlastněná ze 100 % městem nemusí nikomu nic sdělovat. Své k tomu řekl i primátor: “Myslím si, že žaloba proti této společnosti je Vaším právem, které já nemohu komentovat a nemohu Vás od ní ani odrazovat.” Pevně věříme, že si zastupitelé Brna příště odhlasují, že nejen jedna městská akciovka, ale že celé Brno nebude nikomu nic sdělovat. Jak jsme si řekli na příkladu Židenic, je to ta nejlepší obrana proti teroristickému útoku.

Brněnští zastupitelé ale nebudou mít cestu za stříbrnou slávou dlážděnou zlatem. Soupeřem jim nebude nikdo menší než Zlatý drak. Národní divadlo Brno se rozhodlo, že bude tajit smlouvu, kterou na toto legendární představení uzavřelo s firmou známého popového zpěváka, Daniela Landy. Na smlouvu se dle ředitele Národního divadla, Daniela Dvořáka, vztahuje autorský zákon, protože ji, dle informací redakce Žít Brno, podepsali s Danielem Landou a Petrem Velkem vlastní krví na vzácném pergmanenu, navíc v netradičním daktylu. Národní divadlo dává tuto komickou scénku k dobrému co dva roky, takže v roce 2013 se budeme těšit opět na shledanou v soutěži.

Aby nebylo mýlky. Soutěž není jen o Brně! Je i o lidech, bez kterých by Brno nebylo nic. Do 5. září má každý Brňák možnost nominovat právě to svoje “nej”. Neváhejte hodit právě ten svůj ručník do ringu a po 5. září pak ve všelidovém hlasování rukou společnou uklikáme Brnu zasloužené vítězství.

Brno Open

3 Komentářů

 • V. Cwega

  Poskytováním informací organizací zřízených městem Brnem se opakovaně zabýval jak Kontrolní výbor zastupitelstva, tak Odbor Kontroly a Interního Auditu (velká písmena v názvu jsou vyjádřením zaslouženého respektu, který si u občanů vydobyl). Vyslovil souhlas s napadaným postupem a co víc: tento souhlas velmi odborně a pomocí příslušných zákonů odůvodnil. Zcela vyvrátil námitky které žadatelé podložili Zákonem o obcích a hlavně Zákonem zdravého rozumu.
  V podtextu je jasný i varovný tón: na ředitele Národního divadla nešahejte a nezkoumejte už vůbec jeho statisícové odměny za jeho scénografickou práci (přece nejsme jako Pražáci, kteří ho za to odvolali z ND Praha). Určitě se zasloužil o Brno. Už tím, že nechal složit fanfáry, které troubí když přichází na jeviště sám Bc. MBA. R.O. aby každoročně přislíbil kulturní obci výstavbu Janáčkova kulturního centra a potom nezapomeňme: daroval (skutečně zadarmo) jmenovanému černý obsidián, který Bc. MBA. nosí v pravé kapse svých kalhot a který mu poskytuje energii v jeho každodenní práci pro opčany. Jak se sám vyjádřil: když šáhnu do kapsy, mám jakoby tři koule a kdo to v Brně má???

 • Ladislav Žuja

  Díky Matěji Holane,
  máte zdravé geny bojovníka proti životě ve sračkách všeho druhu. Podle Darwinovy teorie o přírodním výběru sice zatím nejsou vhodné podmínky k jejich dominantní realizaci (ostatně kdy byly.. .),ale jejich čas přijde -viz třeba jejich úspěšné množení v sousedním Německu. Takže znovu díky za to, že jste představitelem alternativy nebojácné konfrontace i nepokrouceného myšlení proti teroru všech těch klausismů,ekonomismů,mandátismů a dalších! Váš L.Žuja

  PS.Nevím, proč se ochráncům přírody a zdraví nadávají ti sračkoláskaři do ekoteroristů – vždyť je to úplně obráceně

 • Snaha o větší otevřenost města byla (mimo nutnosti záskat peníze na dračí sluj) i jedním z důvodů uzavření akvarijní výstavy na Radnické ulici. Město nechtělo riskovat, aby umístění ryb jakožto mlčících němých tvorů na ulici tohoto jména vzbuzovalo v lidech nežádoucí asociace.

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →