Occupy Kobližná – festival pro masy

25. 10. 2011 11.24 7 komentářů
Město Krno opět potvrzuje svou pověst kreativní megalopole.

Festival Occupy Kobližná, který byl jako první akce z českorepublikové scény přijat do globálního kulturního projektu, přitahuje stále větší pozornost médií a v širokých vrstvách obyvatelstva vyvolává vlny spontánní tvořivosti. Když před lety rada města Krna zavrhla účast na populistickém projektu Město kultury, slíbila zároveň, že Krno bude městem kultury každý rok. „Navzdory všem těm bořit a ničit jsme slovo dodrželi,“ říká hrdě nejlepší krněnský primátor. „A naším prvořadým cílem je, aby se do kulturního dění aktivně zapojilo co nejvíce obyvatel tohoto nejkrásnějšího města na světě. I my sami se snažíme, seč můžeme: díky úzké spolupráci napříč politickým spektrem se nám podařil kousek, jaký nám závidí i ti největší PR specialisté – krněnská kultura se už několik dní drží na titulních stránkách prestižních místních deníků.“

V zahajovacím průvodu festivalu nesli vděční účastníci portréty svých milovaných kulturních i politických činitelů. (Zdroj: Hot Red News)

V zahajovacím průvodu festivalu nesli vděční účastníci portréty svých milovaných kulturních i politických činitelů. (Zdroj: Hot Red News)

Primátorova nejlepší náměstkyně pro kulturu a sociální věci t. ing. Bohuňovská osvětluje zahraniční inspiraci krněnského festivalu: „Viděli jsme nějaké záběry z New Yorku a moc se nám líbilo, jak to tam na ulicích žije. Jelikož nikdo z nás neumí anglicky, tak sice úplně přesně nevíme, co je vlastně tématem toho jejich festivalu a kdo to všechno platí, ale v mnohém nám to připomnělo krásnou atmosféru krněnských ohňostrojů nebo Slavnosti masek. A jak jsme přišli na název festivalu? Asi takhle: místo Wall Street jsme zvolili ulici Kobližnou, kde má sídlo několik bank a navíc tady ještě nedávno stála Zeď, jeden z objektů přehlídky Sochy v ulicích. Vtipné a zároveň hluboké je na tom to, že jsme tu zeď srovnali se zemí – úplně jako v Berlíně. A to nicneříkající slůvko Occupy jsme prostě jenom prohnali generátorem verbálních priorit  a hned jsme měli jasno, o čem náš festival bude: OXYMORON, CHROMOZOM, CYKLÓN, URBANISMUS, PSYCHIČNO, YETTI.“

Krněnská Wall Street s krněnskou Berlínskou zdí (Zdroj: Fotoaparát)

Krněnská Wall Street s krněnskou Berlínskou zdí (Zdroj: Fotoaparát)

Dodejme, že v duchu současných trendů se většina festivalových projektů nezaměřuje úzce na jednotlivá umělecká odvětví, ale silně je akcentován sociální aspekt, přesně tak, jak to odpovídá pracovní náplni paní t. ing.

První fáze festivalu – s podtitulem Dvacet procent

Pouliční festival se rozjel nad očekávání dobře, a to kupodivu bez jakýchkoli dotací ze strany města, kraje, ministerstva, Visegrádského fondu či – nedejbože – Evropy, jen díky nadšení občanů a jejich ochotě zvednout se od televize a jít pobavit sebe i jiné. Divácky nejvděčnější sekcí jsou pochopitelně průvody kejklířů a odborářů – o těch jsme už poměrně podrobně referovali minule, zde jen nostalgická obrazová připomínka.

Vyzdvihnout musíme literární sekci, jíž vévodí velice populární, literárními teoretiky neprávem opomíjený žánr – petice. Odborná komise na konci roku vyhodnotí nejlepší dílo, jehož autoři získají diplom a účast na workshopu Břetislava Rychlíka. Počet podpisů je jen jedním z kritérií (například k 19. 10.: Zachraňte operu – 1849 hlasů, Našim zastupitelům – 3791, Oficiální protest proti přejmenování města Brna na Krno – 20 288); komise hodnotí rovněž za co, resp. proti čemu petice vznikla, její stylistickou úroveň, pravopis, typografické ztvárnění, multimediální přesah, napojení na sociální sítě apod. Případné další účastníky soutěže proto upozorňujeme, aby hledali barvitější a optimističtější ekvivalenty výrazů jako „likvidace, zánik, katastrofa…“, které už komisi nudí, a rovněž se vyvarovali zdrobnělin, přemrštěného množství vykřičníků a laciného sentimentu; doporučujeme také rozhlédnout se i mimo kulturu, například tematický okruh „zachraňme kanalizaci“ je stále neobsazen.

Petice – detail podpůrných aktivit (Zdroj: Facebook)

Petice – detail podpůrných aktivit (Zdroj: Facebook)

A co nás čeká v nejbližších festivalových dnech? Krásnou podívanou slibuje Průvod seniorů, kteří již několik týdnů radostně nacvičují ve všech krněnských starobincích, bez ohledu na to, že v důsledku kanalizačních úspor jim nebude po 1,4 dne v týdnu poskytována strava a péče. „Ale což, staří lidé jsou obecně spořiví, takže náš úsporný plán rychle pochopili. Naši milí senioři se do festivalu zapojí formou jakési mobilní spartakiády – pojedou centrem na kolečkových křeslech, elektrických vozících i nemocničních lůžcích za zpěvu vlasteneckých písní,“ říká nadšeně t. ing. Bohuňovská. „Na závěr potom v dolní části Kobližné, poblíž Mahenovy činohry, sestaví seniorští jezdci živý obraz Vozová hradba – a s radostí mohu prozradit, že se této performance zúčastní i jeden významný, celým Krnem milovaný umělec,  který naším městem potáhne v rámci stejnojmenného turné.“ Každý senior, který se akce zúčastní, pak dostane na památku placku se zlatým dráčkem.

S atraktivním festivalovým programem přicházejí také sportovní kluby, které v rámci tréninkového procesu i zápasů secvičují divadelní kus ze žhavé současnosti „První druhá liga“. (Zatímco se totiž fotbalová Zbrojovka neohroženě vrhla z dna první ligy do snových výšin ligy druhé, která je, jak všichni víme, daleko těžší, Kometa k tomuto odvážnému kroku teprve sbírá síly. Doposud se nám nepodařilo zjistit, zda půjde o absurdní drama nebo tzv. cool dramatiku.)

Nestojí nám jenom jeden

¨Chronologicky první krněnská falická socha zůstává neprávem ve stínu „orloje“ na nám. R. Svobody. Tento artefakt dostal od Krňanů laskavou přezdívku „žárovky“. (Zdroj: Fotoaparát)

Chronologicky první krněnská falická socha zůstává neprávem ve stínu „orloje“ na nám. R. Svobody. Tento artefakt dostal od Krňanů laskavou přezdívku „žárovky“. (Zdroj: Fotoaparát)

Na 11. 11., 11 hodin 11 minut se pak chystá společný happening FaVU (Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického), JAMU (Janáčkovy akademie múzických umění) a MMB (Magistrátu města Brna, neplést s Mimibazarem) pod názvem 1+1. Tato akce má Krňanům i návštěvníkům města připomenout, že Onderkův obelisk na náměstí Richarda Svobody není jedinou chloubou, jíž se Krno může pyšnit. A protože právě v tento den slaví nejlepší primátor narozeniny, připravili pro něj kolegové z magistrátu originální dárek: „Podařilo se nám domluvit s organizátory z jiných měst, že v jedenáct večer popřejeme našemu nejlepšímu primátorovi všichni společně, na celé planetě říká dojatě t. ing. Jana.

Festival Occupy Kobližná je otevřená kreativní platforma, do níž může vstoupit každý občan. Své náměty na další akce, které mohou zvýšit prestiž Krna, vkládejte do diskuse – a pamatujte, v našem nejkrásnějším městě na světě není nic nemožné! (Lépe řečeno je možné úplně všechno.)

7 Komentářů

 • miluju vás. nedávno sem na nádraží slyšela hlášení o vlaku a přísahala bych, že říkali, že vlak končí ve stanici Krno-hlavní nádraží.

 • znamenité stránky, obecně, vydržte, – i když je nahota “císařů” tak zoufale zjevná, – právě toto je nesmírně důležité, – aby se přikryli aspoň tím fíkovým listem nějaké “slušnosti” a aspoň minimální otevřenosti, bez které ve správě věcí veřejných nelze udělat nic – j. e. f.

 • abyste se z toho krna už nepodělali. :) )

  • Žofie Růžičková Champs-Noirs

   Vzhledem k dramatickému stavu krněnské kanalizace si to zatím nemůžeme dovolit.

 • Jitka Zerhauová

  Je ráno 5.56 . V tento čas jsem se ještě nikdy tak nenasmála.
  Pomalu to chce tištěnou podobu.
  Neuvažujete o tom, milá radakce ?
  Budu první předplatitelka.

 • A co nás čeká v nejbližších festivalových dnech? Krásnou podívanou slibuje Průvod seniorů, kteří již několik týdnů radostně nacvičují ve všech krněnských starobincích, bez ohledu na to, že v důsledku kanalizačních úspor jim nebude po 1,4 dne v týdnu poskytována strava a péče. „Ale což, staří lidé jsou obecně spořiví, takže náš úsporný plán rychle pochopili.:-D děkuji za zábavu

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →