Poutník a Na Stojáka se budou rušit. Točí pivo

2. 9. 2013 13.41 33 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Pivnice U Poutníka v pasáži Velkého Špalíčku se bude zavírat. V pasáži běhají děti a psi nezodpovědných rodičů, kteří pijí u petičních stolků pivo, nikoliv jediný oficiálně městem povolený ostatní chmelený alkoholický nápoj ze starokrněnské chemičky. Navíc tam chodí i lidé, kteří nesouhlasí s tezí nejlepšího primátora, že Krno je největší město.

Pivnice u Poutníka byla otevřena 1. ledna 2010. Prakticky okamžitě na ní začaly majiteli budovy – Nadaci České architektury – chodit stížnosti, že do pivnice chodí lidi a pijí tam pivo z čistých trubek, což vadilo zejména těm restauracím, které točí ostatní chmelený alkoholický nápoj ze špinavých trubek. Nadace proto vyhodila ze svých prostor 4AM – Fórum pro architekturu a média, protože její členové do Poutníka taky chodili.

Majitel podniku hodlal nabídnout možnost pít pivo i venku, podobně jako v několika dalších podnicích ve stejné pasáži. Požádal proto o povolení pro zahrádku. První sezónu Krno zkoumalo, komu prostor pasáže patří. Nejprve bylo zapotřebí vyřešit zapeklitou situaci, zda je pasáž ruinou, komunikací 3. třídy či chodníkem – každý oficiální dokument tvrdil něco jiného. Následně Krno řešilo, zda majetkem disponuje Krno-střed, Krněnské komunikace, a. s., Odbor správy majetku nebo zda patří prostor přímo Onderkovi.

Po sezóně, kdy Krno od jara do podzimu nezvládlo žádost o povolení zahrádky zprocesovat, následovala zima a po zimě jaro. Rada MČ Krna-střed rozhodla, že zahrádku – tedy ty tři stoly, které se na noc a až do otvíračky uklízejí – povoluje. Rada města Krna rozhodla, že zahrádku nepovoluje. Proč se v Krně jednotlivé zahrádky nepovolují v rámci správního řízení, ale autoritativním rozhodnutím volených orgánů, není redakci známo.

problém

problém

Protože všude jinde byly zahrádky povoleny, rozhodl se majitel Poutníka postavit před hospodu několik petičních stolků, na kterých lidé mohou podepisovat petice za povolení oněch stolků. Je pravdou, že občas u nich lidé pijí pivo. Občas jich je dokonce i několik set. A klienti večerní jazykové školy si stěžují, že když mají v létě otevřená okna, slyší hlasy.

velký problém

velký problém

Situace je maximálně vážná. Proto zastupitelstvo přistoupilo k radikálnímu kroku a navezlo před Poutník betonové truhlíky s hlínou a zakázalo všem lidem, kteří nejsou slušní a bílí, pít pivo na veřejnosti, pokud se zrovna nejedná o Kuličkový den nebo jinou oficiálně povolenou akci, která se koná pod záští nejlepšího primátora:

Děti pít mohou: seznam oficiálně povolených akcí

Děti pít mohou: seznam oficiálně povolených akcí

Na základě této vyhlášky se nyní Rada města rozhodla změnit řád pasáže Velkého Špalíčku a zakázat pití piva všude jinde než kromě oficiálně povolených zahrádek.

Kombinace těchto opatření zaručí, že Krno se opět stane klidným městem, které z veřejného prostoru vytlačí vše, co není oficiálně povoleno. Kromě alkáčského Poutníka se tímto uzavírá krátká existence snobského baru Na stojáka na Jakubském náměstí – resp. v té malé hospůdce uvnitř ať si každý dělá co chce, pokud možno za staženými výlohami, ale na nyní módní opírání se o kašnu či posedávání na rantlu s půllitrem Chotěboře v ruce zapomeňte. Opatření se dotkne i kultovního hroznu pivařů kolem Bláhovky či čehokoliv podobného.

nene

nene

Za zútulnění města očištěného od všech narkomanů a feťáků můžete osobně poděkovat nejlepšímu primátorovi a náměstkovi pro rozvoj alkoholismu, Laďovi Mackovi: onderka.roman@brno.cz, macek.ladislav@brno.cz.

33 Komentářů

 • Onderka et al. přeci musí chránit ty, kteří je volí, a to jsou prosím pěkně “slušný lidi”, kteří “celej život poctivě pracovali”, případně “poctivě pracují” teď a z práce jdou spořádaně do Lidlu a svůj lahváč si spořádají doma u Prostřeno, kde mohou obdivovat, jakou hezkou obývákovou stěnu z roku 1970 má paní Máňa z Kralup. Nedej bože, aby se Josef a Liduš večer vybrali ven s Ladinem a Věruš, sedli si na zahrádku mezi ostatní lidi toužící užívat veřejný prostor, a přišli tak o novou porci Džambulky ve VIP zprávách. Onderka prostě “chrání” svoje tupé stádo.

  • Už dlouho jsem nečetl výstižnější charakteristiku jisté skupiny voličů. Díky za ni! :-)

  • Ty jsi proste tupa bezcharakterni oce, a co kdyz ti lidi kteri cely zivot dreli dnes nemaji na vysedavani po hodpodach jako ty. ktery jsi pravdepodobne jeste na poradnou paci nesahnul di do prdele debile

   • Právě proto, že na pořádnou práci sahám dnes a denně a zaměstnávám sama sebe, na to vysedávání mám. I když mám raději kavárny. Přijď mi dát do držky třeba do Franze. Poznáš mě podle toho, že vypadám spokojeně se životem, za který jsem a budu sám odpovědný. Ale bacha, takových lidí tam chodí hodně, tak ať nezmlátíš nevinného. :) )

  • Fandím. Originální!

 • Poutníka je škoda, Evžen je nejlepší výčepní.
  Škoda jen že zas do toho čuráci tahají politiku, jinak by to byl fajn článek.

 • Pěkný článek, ale jen tak mimochodem, pivo se netočí, ale čepuje.

 • Leží jim v krku, že některé podniky jsou hold úspěšné a umí si získat pořádnou klientelu? S Na Stojáka Jakubák krásně ožil a myslím, že jsou sami proti sobě, protože právě tato lokalita může přilákat české i zahraniční turisty, kteří si dají na Jakubském náměstí dobré pivko a pak mohou svůj výlet spojit například s prohlídkou předraženého podzemí atp. A to, že i v noci po Svoboďáku běhají romští spoluobčané a dělají bordel, to nikomu nevadí? Poutníka tedy neznám, nikdy jsem tam nebyla, ale co se týče Na Stojáka – konečně pořádný podnik, který má úspěch, vše do detailu promyšlené a město ho chce zřejmě kvůli tomu zničit… Kde to jako jsme?

 • no… majitel to má pravděpodobně docela na háku vzhledem k tomu, že 1. rok provozoval nepovolenou, 2. rok zakázanou zahrádku. Takže si možná brzo dáme dobrého Poutníka na jiném místě, což asi ocení žáci jazykové školy, kteří při příchodu do kurzu vdechnou zhruba gram zhulené trávy a protáhnou sliznice smradem ze chcánek v chodbě, která evidentně bývá zaměňována s pisoárem. Ale po té trávě ta ájina šla líp…

 • Petr Balcarek

  Tak ja cumim. Vratim se po roce z ciziny do Brna a mam strasnou radost jakozil Jakubak. Parada, uz nemusim prazakum zavidet, vazne dobry pivo, fajn lidi, nikdo nenela bordel, lidi posedavaji venku a bavi se na cerstvem vzduchu. Hold glgat skopky na cerstvem vzduchu je treba zakazat. Tabakovy prumysl a zdravotnictvi by mohlo prodelat ;)
  ..a za rok za dva, mame Europivo.. me jebne..

 • V Ostrave perfektne funguje v centru mesta Stodolni, ktera se stala nejenom mistnim fenomenem, kde se potkavaji studenti, pracujici, cizinci… Je to rarita a raritou bohuzel zustane, protoze centra vsech ostatnich mest jsou zrejme od toho, aby v nich bylo po 8 hodine ticho a klid.

  • LOL, tomu říkám perfektní funkční idea: Stodolní – štětky, zloději, sem tam střelba, drogy… Hezký projekt. To ČSSDODS dovede. Odsunula “nepřizpůsobivé” a přizpůsobiví si tam s posvěcením radnice (a kámoši, kámoši kámošů,…) zakoupili báry, bary, bárečky, různé domečky přestavěli na bordely, herny a mají od města klid… Hezký projekt.

   • Ze vam princ po rychlovce na zachodku uz nezavolal, neni vina Stodolni [a tech lidi s kterejma ty se stykas(cit.)], ale chabeho usudku. Preji dalsi PMS den.

 • Miluji absurditu velkých hlav.

 • Jalumin

  Doted jsem o hospudce nevedel, ale po precteni clanku ji dost fandim.

  • Taky jsem ji neznal, po přečtení článku jsem se tam včera byl podívat a potom co jsem viděl ty stolky a hlavně lidi co u nich byly tak se ani nedivím, že majitel budovy jim dal výpověď a nechce je tam…

  • Jenom fandi, nechoď sem za náma, je nás tu dost.

   • ty musíš být hrozná kunda, raději přestaň plácat a běž si chytit flek, aby ti ho nějaká dvoupivová frnda nezabrala, ty pivní fajšmekre :) ))

 • nepřející krňan

  Je jistě oblažující navštěvovat podniky typu U Bláhovky. Nikoli však z pohledu místního obyvatele, bydlícího nad touto putykou. Krněnská smetánka se zde totiž nechová jako smetánka nýbrž jako stádo dobytka. Po chodníku se nedá někdy prakticky chodit, vchody do domů se mění v hospodská posezení(poležení, popř. odblinkoviště), při otevřeném okně můžete nasávat aroma cigaretek za doprovodu řvaní ožralců, dveřmi(na které se pravidelně močí) až na chodbu libě prosakuje moč jejíž aroma u stromů v předzahrádkách není již tak dost silné… mohl bych takto pokračovat, ale zakončím to jen apelem… Myslete prosím na to že i na Gorkého bydlí lidé a že na pivo se dá zajít kulturně posedět (nemyslím tím válet se po chodníku).

  • přející

   A co jste očekával, když bydlíte v centru Brna ? To je prostě ta nutná daň za to, že jste v centru. Na fresh air a klid jste si měl koupit byt v Drásově a ne na Gorkého.

   • přející, ale jinak

    To co je, prosím, za argumentaci? Rovněž bydlím v centru a domnívám se, že mám – stejně jako další spoluobčané – právo mít doma klid a možnost odpočinout si (nedejbože spát), jinak nevidím jakýkoli smysl v aktu pořizování si domova. Nemám lautr nic proti zahrádkám nebo pití piva venku, ale dokud legislativa neumožní stíhat ty, kteří tuhle situaci dělají nesnesitelnou, nezbývá nic jiného, než proti tomu brojit. Vám se to machruje, ale zkuste si žít někde, kde se často nedaj oka zamhouřit, protože se venku neuvěřitelně řve (pivo piju a ganju hulím už nějakej ten rok, ale tohle jsem teda nikdy nedělal), navíc jakmile člověk vyjde ven, všechno je pochcaný, poblitý a zajebaný střepama.

   • On si ho nekoupil, takovejm musel být přidělen, komunista jeden kolaborantskej.

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →