ČSSD chce zlikvidovat veřejnou dopravu zevnitř. JUDr. Michalem Bortelem.

12. 6. 2012 7.30 12 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

IDS JMK je pro jihomoravské politiky opravdovým nebezpečím.

Kordis, s. r. o., který veřejnou dopravu v jihomoravském kraji zajišťuje, jako jediná firma spravovaná jihomoravskou a krněnskou veřejnou správou funguje. A to dokonce tak, že nám ji závidí ostatní kraje, v nichž je snaha dojet z místa A do místa K úkolem na několik dnů. Funkční dopravní systém jihomoravského kraje proto leží v žaludku mnoha politikům, kteří se snaží posunout Jižní Moravu blíže středoasijské civilizaci. ČSSD se rozhodla po vzoru starořeckých Danajů použít metodu trojského koně a instalovat do čela Kordisu JUDr. Michala Bortela, politika a průkopníka zisku titulů formou Ctrl C – Ctrl V.

Bortelovy zkušenosti s rozkladem úřadů jsou nenahraditelné. Jeho politická pouť začala hned v 18 letech, kdy vstoupil do ČSSD. V letech 2002 – 2008 byl zastupitelem MČ Krno – střed, 2002 – 2006 členem zastupitelstva Jihomoravského kraje. Vrchol jeho kariéry přišel na podzim 2006, kdy ČSSD skončila druhá v komunálních volbách na Krně-střed. Michal měl jednu jedinou touhu – být starostou. Domluvil se s ODS, že ho budou vydržovat na postu nejlepšího starosty a za to si budou moci dělat, co chtějí. Tomu odpovídalo i složení rady 3 : 8 v neprospěch Bortelovy ČSSD. Velkou koalici tehdy obhajoval slovy, že je zapotřebí systému “brzd a rovnováh”.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

A jízda mohla začít. Bortel, jakožto čerstvý magistr práv, propustil právníka radnice, neboť to přece zvládne sám. Propustil i mluvčího – mluvit přece umí každý. Ve své trojjediné funkci se každou chvíli objevoval na různých zahájeních něčeho a entuziasticky tvrdil, že už několik měsíců spí dvě hodiny denně a nemá s tím žádný problém. Poté, co jeho tělo a hlava problém mít začaly, si pro něj na úřad přijeli tatínek s maminkou a odvezli si Míšu do domácího léčení. Po něm nastoupila na post starostky MUDr. Dagmar Hrubá, to je ale už úplně jiná pohádka.

Za dobu ročního účinkování v pozici starosty stačil Bortel například vytáhnout do politiky současnou nejlepší šéfku TICu, Petru Kačírkovou (ČSSD), ze které si udělal poradkyni pro likvidaci kultury.

Současně byl asistentem patrně nesmrtelného, určitě však nejlepšího poslance Pohanky (ČSSD), který spolu s Melčákem zajistil fungování Topolánkovy vlády. Po Michalovi převzal asistenstkou štafetu brácha.

Ještě předtím stihl dělat asistenta tehdejšímu poslanci ČSSD, Zdeňku Koudelkovi, kterého před nedávnem na výraz díků nominoval cestovatel Klaus na místo ústavního soudce. Tohoto nejlepšího náměstka nejlepší a hlavně Nejvyšší státní zástupkyně Vesecké ale nepochopitelně odmítla v senátu i vlastní strana a to je smutné, žalostné a deprimující.

Ctrl ur MBA

Ve stejné době, kdy dělal Bortel Koudelkovi asistenta, dělal Koudelka Bortelovi vedoucího diplomové práce Právní předpisy samosprávy. To je očividně Koudelkovo oblíbené téma, neboť Bortel není jediný student, který u Koudelky tuto práci psal, a Koudelka to nakonec i sám vydal. Práce je to průkopnická. Jako jeden z prvních politiků tehdy Bortel využil metodu Ctrl Cizí a Ctrl Vlastní. Tehdy to dokonce upgradoval na opisování od sebe sama (viz dokument Bortel C – Bortel V).

Bortel vytvořil stať o obcích, tu vzal (Ctrcl C), zkopíroval (Ctrl V) a slovo obec nahradil slovem kraj (Ctrl F). Něčím tak přízemním, jako jsou jmenné rody a shoda přísudku s podmětem, se asistent poslance nemusí snad zatěžovat. Práce tak obsahuje pozoruhodné obraty jako “Posledním druhem právních předpisů v kategorii podle působnosti z hlediska druhu veřejné správy jsou právní předpisy krajů mimo její působnost.” Zásadní přínos práce spočívá v tom, že Bortel souhlasí s tím, co říká Koudelka. Práce byla obhájena na výbornou. K nejlepším posudkům na práci se nebylo v roce 2006 možné dostat ani skrze tehdejší děkanku práv, Naděždu Rozehnalovou, která se vyjádřila, že “Právní předpisy platné v době obhajoby mi neukládají povinnost zveřejnění posudků.  Dokonce se obávám, že mi nedávají k tomu ani právo.

Až uvidíte oranžové trolejbusy jezdit po Priglu, budete vědět proč.

12 Komentářů

 • Já myslím, že bychom neměli opomenout mezinárodní dopad Bortelovy diplomky, který je elegantně shrnut v části “Cizojazičné resumé”:

  There are many special moments in process of dicision taking of provisions in statutory cities because of I mentioned about it in the next chapter.

 • Ještě že ho vyrazili aspoň na Fakultě sociálních studií…

 • Pana JUDr. Michala Bortela jsem měl tu čest potkat osobně, když ještě šéfoval Krnu Střed – asi po 5 minutách rozhovoru jsem znervózněl, nebyl jsem si totiž jistý zdali jsem místo úřadu nevešel do budovy pomocné školy. Pan Bortel u konverzace nicméně zvládal bravurně multitaskovat – kromě předstírání poslouchání zvládl několik krát dokolečka obejít stůl, poslat alespoň desítku SMSek fiktivním přátelům a postavil si na konferenčním stole dech beroucí dílo pouze z lahví vody, díky kterému jsem na něj během konverzace nemohl vidět. Vzpomínám na ty časy rád a těším se na svěží vítr, který jistě přinese do jihomoravské dopravy…

 • Nu což, strategie pro začleňování postižených do normálního života funguje, ne?

  • nevíte, prosím, kdo to celé s tím Bortelem rozjel? jak se přišlo na to, že to Č-SS-D vůbec chystá? ptám se vážně, děkuju za odpověď, i když su piča…

 • Grammar Nazi zdraví a ptá se, zda jste to s tou opravou nepřehnali…

  Jde tedy o formu interní instrukce, kterážto není právním předpisem , avšak v určitém okamžiku je obecně závazná pro daný okruh adresátů.

  Třeba tady mi to “je” vcelku sedí. Ne tak ta mezera před čárkou…

  • No ta mezera před čárkou, to je fakt hlavní chyba. Jako taky mám rád intelektuálštinu, ale nemohl/a bys to napsat trochu…normálně?

 • V Krně je teda pěknej bortel!

 • Straníci Bortela do vedení Kordisu nepustili

  Kontroverzní politik měl sedět v čele představenstva dopravní společnosti. Sociální demokraté si ale svůj nápad rozmysleli

  BRNO Nechvalně proslulý exstarosta Brna-střed Michal Bortel chystal návrat do vysokých pozic. Krajské špičky ČSSD si podle ověřených informací MF DNES usmyslely, že neúspěšného politika prosadí jako předsedu představenstva společnosti Kordis, která na jižní Moravě řídí celý integrovaný dopravní systém. Když se ale záměr stal veřejným, strana zjevně obrátila a Bortel ostrouhá.

  Kordis dnes funguje jako společnost s ručením omezeným. Po transformaci, která se chystá v nejbližších týdnech, se má stát akciovkou. Kraj a Brno, které vlastní Kordis napůl, měly do budoucího představenstva nominovat své kandidáty. Od dobře informovaného sociálního demokrata MF DNES získala informaci, že krajské grémium složené z hejtmana a náměstků hodlá za předsedu dosadit právě Michala Bortela.

  Strana otočila. Bortelovo jméno na seznamu chybí

  V úterý své kandidáty nominovali brněnští zastupitelé, ve čtvrtek o dalších jménech hlasovali ti krajští. Jméno neúspěšného exstarosty a také poradce poslance Pohanky mezi nimi ale chybí.

  “Do představenstva společnosti zastupitelstvo nominovalo Aleše Jakubce (ČSSD) a Jaroslava Klašku (KDU-ČSL). Do dozorčí rady pak zastupitele Václava Horáka (KDU-ČSL), Zdeňka Pavlíka (ČSSD) a Tomáše Soukala (ČSSD),” uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

  Krajská ČSSD tak očividně obrátila. “S panem Bortelem se opravdu původně počítalo jako s předsedou představenstva,” potvrdil po zasedání MF DNES anonymně jeden z krajských radních.

  Hejtman Michal Hašek (ČSSD) ale odmítl obrat sociální demokracie komentovat a nepřiznal ho. “K hlasování byla navržena pouze ta jména zástupců kraje v představenstvu a dozorčí radě, která byla schválena radou a zastupitelstvem. Není co komentovat,” reagoval Hašek.

  Michal Bortel už v minulosti ztratil důvěru, říkají zelení

  Nominaci krajských zastupitelů uvítal i budoucí člen dozorčí rady podniku, předseda brněnských zelených Martin Ander. “Je to dobře. Stále říkáme, že by v představenstvu a radách společností měli být lidé, kteří mají mandát od voličů. A předsedou představenstva by měl být někdo, kdo v minulosti neztratil důvěru. A tu Michal Bortel ztratil,” komentoval Ander.

  Kraj a Brno se při nominování jmen do představenstva řídily různými pravidly. Podle hejtmana Haška nemůže být v představenstvu krajské firmy zvolený člen krajského zastupitelstva. “Mohlo by jít o střet zájmů,” argumentoval Hašek. Naopak Brno do představenstva všech svých firem posílá výhradně zvolené zastupitele.

  Volení zástupci nemají být v představenstvech. Ale jsou

  “Polemika, zda někam tedy máme nominovat někoho voleného, je zcela zavádějící. Členy zastupitelstva kraje nenajdete ani v představenstvu Thermalu Pasohlávky, nejsou jednatelé v Cejize, v Multifunkčním centru Lednice či v našem boskovickém autosalonu,” napsal MF DNES krajský zastupitel Zdeněk Dufek (ČSSD).

  Toto pravidlo ale politici svou nominací důvtipně obešli. Navržená “jednička” pro představenstvo Kordisu Aleš Jakubec je totiž zastupitel Brna.

 • Urcite je to vhodny kandidat protoze ve svem zivotopise na cssd uvadi ze mluvi castecne latinsky.

 • Any type of fish. May be you can wait for the fishing 411
  rod to snap and be faced wifh an expeensive replacement of the rod for any movement which may indicate a bite.
  We walked up fishing 411 to a Lake Michigan fishing charter has to
  offer. These days are the ones you eat your cereal with in the morning.
  Not the line Now its time to set up the customary feeder rods used on the ward.

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →