Krno navázalo úzké styky s Reykjavíkem
Krno 12. 12. 2012 Tiskové informační centrum s hrdostí oznamuje, že novým partnerským městem Krna se stává hlavní město Islandu Reykjavík. Po Dallasu v Texasu, Kaunusu v Litvě a Terchové v Horních Uhrách, se jedná o navázání diplomatického styku s dalším důležitým evropským městem, což moravskou metropoli posouvá o něco blíže západní civilizaci.
Nejprve pár zajímavostí o Reykjavíku. Je o něco větší než Krno, ale žije v něm jednou tak méně lidí. Přesto je hlavním městem, což Krno není, jak asi všichni správně tušíme. Na druhou stranu je největším městem země, což je Krno také (Praha je kraj, sami se tak rozhodli). Tím geografická podobnost končí. Reykjavík je přístav, Krno má Svratku, Reykjavík je na rovince, Krno má Monte Bú.
Přesto, anebo právě proto, mají tato dvě významná centra evropské kultury a důležité evropské železniční uzly společného více, než se na první i druhý pohled zdá. V obou sídlí nejprestižnější vysoké školy v zemi, Kennaraháskóli Ísland a BIBS. Reykjavík je střediskem zimních sportů a radovánek, Krno má zmodernizovaný bazén na Kraváku a fotbalový stadion Za Lužánkami. Zřejmě nejspolečnějším rysem jsou proto osobnosti čelních představitelů obou měst. To byl ostatně hlavní faktor, který přispěl k nezvykle otevřenému a navýsost kvalitnímu partnerství.
Historie zná mnoho krásných a dojemných přátelství mezi politiky, která přinesla jejich zemím bohatství, prosperitu a hrdost. Vzpomeňme jen namátkou na Charlese De Gaullea a Konrada Adenauera, Ronalda Reagana a Margaret Thatcherovou, Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho. Věříme, že do tohoto panteonu se co nevidět zařadí i nebývale hluboký a vřelý vztah mezi krněnským primátorem Romanem Onderkou a reykjavickým starostou Jónem Gnarrem.
Kdo je vlastně Jón Gnarr, člověk, který je pro Romana Onderku jangem k jeho jingu? Gnarr, stejně jako Roman Onderka, se vypracoval z chudých poměrů. Gnarr byl taxikářem a hrál v punkové kapele Tekutý nos. Poté byl známým satirickým humoristou, nic vulgárního jako známe z českých televizí, spíše byl jako Jan Werich, moudrým klaunem.
Jón Gnarr poté založil stranu s názvem Nejlepší strana. Roman Onderka se nechal slyšet, že krněnským sociálním demokratům a kolegům z Občanské demokratické strany navrhoval před minulými volbami to samé, ale byl přehlasován. Alespoň se inspiroval Gnarrovým volebním programem a do voleb šel s heslem „Stop zatajování korupce! Budeme korumpovat veřejně!“ Gnarr dále slíbil ručníky zdarma u všech bazénu, nový Disneyland a ledního medvěda do městské zoo. Roman Onderka slíbil taktéž ledního medvěda a svůj slib dvojnásob dodržel!
Těsná spolupráce obou politiků tím zdaleka nekončí. Po drtivém vítězství začali sestavovat své vládní koalice. Jón Gnarr, velký fanoušek seriálu The Wire si vymínil, že nebude uzavírat dohody s nikým, kdo neviděl alespoň jednu sérii. Roman Onderka měl podobně skromné přání. Koalici uzavře jen s tím, kdo mu na úplněk 11. 11. přinese pelerínu Velkého Vonta. Jediný Robert Kotzian jeho přání splnil a byl po zásluze odměněn postem radního pro lodní a podzemní dopravu.
Gnarr a Onderka jsou v nepřetržitém kontaktu a pravidelně se navštěvují, aby projednali další plány rozvoje svých měst. Roman Onderka byl letos služebně v Reyjkavíku již patnáctkrát a pokaždé si velice pochvaloval pohostinnost svého primátorského protějšku. Jón Gnarr se na první návštěvu Krna chystá příští rok v září. Hodlá se zúčastnit slavnostního odhalení sochy Jošta, markraběte moravského, metly Karpat a postrachu Moldávie. Jak sám tvrdí: „Něco takového mohl vymyslet jen Roman. I love Krno so much.“
Diplomatické mise primátora Onderky tím zdaleka nekončí. Dalším kandidátem na partnerské město se nedávno stalo ruské město Berezniki. Onderka si prý s tamním starostou Ďjakovem rozumí víc jak s vlastními lidmi a spolupráce obou mužů se zdá být velice perspektivní.