Starosta Šťástka připravuje pasy pro občany první kategorie

2. 2. 2014 13.20 11 komentářů

Starosta Krna-střed, krněnský právník Libor Šťástka ohlásil oficiální kandidaturu na primátoraměsta Krna. Každý občan, který kdy jím spravovanou městskou část zahlédl aspoň na maps.google, musí tuto zprávu přivítat s nadšením.

Vždyť ve své funkci pan Šťástka dokázal tolik dobrého: za jeho vedení se střed města změnil v malebnou velkoměstskou oázu, kde vedle sebe dokonale funguje kultura (k níž si můžete koupit i párek), drobné podnikání včetně kaváren a restaurací, jejichž zahrádky lákají místní i turisty k posezení – stejně jako v mnoha severských městech – po celý rok, z ulic zmizela jedoucí i parkující auta, která v dobách před Šťástkou dodávala historickému centru vzhled parkoviště před sámoškou, celý prostor před nádražím se proměnil v přívětivou bránu do města, jíž proudí do centra davy nadšených turistů.

I díky jeho přispění je na území Krna volných šest set obecních bytů, a nájmy v těch ostatních natolik převyšují ceny obvyklé, že jich nám, všem krněnským občanům, brzo zbude ještě víc.  Nemluvě o starostově neutuchajícím boji proti hazardu a za práva a důstojnost Romů a dalších minorit.

Parkování ve městě – jedna z turistických atraktivit

Opomenout nesmíme ani jeho diplomatické schopnosti: vždycky dokázal najít společnou řeč se svými ideovými odpůrci z ČSSD, navzdory jejich zcela odlišnému postoji k tak zásadním problémům, jako je odsun nádraží nebo provázání lokální podnikatelské a politické sféry.

mat na Kobližné

Více zábavy do ulic, navzdory zlým aktivistům!

A pan starosta mohl pro nás všechny udělat ještě daleko víc, kdyby mu neházeli klacky pod nohy štvaví aktivisté (placení Ostravou a Bratislavou – však víte, koho tím myslíme), kteří, jak si můžete ověřit, nepostavili jediný parkovací dům a nepovolili jedinou hernu, a dokážou jen bořit a ničit a dělat pikniky v Jižním centru.

Vize Libora Šťástky předbíhají dobu takovým tempem, že z toho máme paradoxní pocit, jako bychom se vraceli v čase. Vzpomínáte na dobu před čtvrtstoletím, kdy jsme se za svou chudobu a nesvobodu mstili návštěvníkům ze Západu vyššími cenami? Pan Šťástka si osvíceně uvědomil, že nám všem tehdy bylo lépe, protože jsme byli mladší nebo jsme vůbec nebyli na světě, a oprášil tento koncept v podobě Karty Brňana (neplést s Kartou Krňana).

Pan starosta se neleká ani výnosů Ústavního soudu o tom, že nelze někoho zvýhodňovat na základě trvalého bydliště, a odvážně se drží vlastní teze, že nejvyšší hodnotou je život a práce v Brně.

„Osobně chci co nejvíc upřednostnit Brňáky před lidmi, kteří ve městě nežijí a nepracují. Přestože zákony neberou trvalé bydliště jako argument ke zvýhodnění, myslím si, že cesty existují. Vedlo mne to k projektu Karty Brňana. Předal jsem ho Turistickému informačnímu centru a to hledá cestu, jak Brňany zvýhodnit.“

Poučen špatnými zkušenostmi ze zaostalého zahraničí (ve Vídni si Wien Karte může koupit kdejaký Turek!) svěřil projekt Karty Brňana Turistickému informačnímu centru, které má s odpuzováním turistů bohaté zkušenosti a v současnosti tvrdě pracuje na konverzi Karty Brňana na brněnský pas (www.brnopas.cz).

Nestavěli jsme si koupaliště proto, aby se nám v nich cachtali nějací přivandrovalci z Adamova, Prahy nebo nedejbože z Retzu! Ať si postaví svoje divadla, svoje sportovní haly a svoje drahé restaurace a nelezou nám do našeho krásného města „plného turistických atraktivit“, jak v žertu říká ředitelka TIC paní Kačírková.

Náročný projekt, který je v běhu už přes rok, pochopitelně potřebuje ještě trochu doladit (což zabere další rok): Kdo tedy vlastně bude mít nárok stát se Krňanem první kategorie? Co s lidmi, kteří v Brně žijí, ale nepracují? pracují, ale nežijí? pracují, ale pobyt tady odmítají označit za život? co s čestnými občany? nečestnými a nepřizpůsobivými občany? co s Romy, Slováky a Pražáky?

Nicméně tento projekt je natolik nosný, že Libor Šťástka uvažuje o jeho rozšíření. Společně s další členkou „krněnské právnické rodiny“ Klárou Samkou připravují projekt Karty Evropana, která opravňuje k pobytu pouze ty, kdo se na našem kontinentě narodili, žijí a pracují.

 

11 Komentářů

 • Antisocka

  Socka patří do obecního! Úplně autorku chápu, že když sockám tuhle výsadu město bere, nemůže mlčet a musí vygenerovat aspoň několik kB slátanin s názornou infografikou. Odkud mají socky brát prostředky na kreativní aktivistickou kritiku města, když jim město neposkytne ani základní přístřeší nad hlavou? Člověk potom musí chodit do práce, nebo dělat podobné nechutnosti, což je ze strany města dost nefér donucovací taktika.
  A aby to nebylo málo, hned další odporný podraz! Ten starosta bude kandidovsocka se tady ze židle od psacího stolu vypisuje z podoby a někdo má tu drzost, že chodí do práce a ještě k tomu kandiduje! Nechci ani domýšlet, kam až tohle může vést.

  • Barbora Antonová

   Děkuji za cenný podnět. Nedaří se mi však zachytit smysl vět, a tak bych vás chtěla poprosit, jestli byste mohl svůj příspěvek rozdělit do několika kratších, aby se nám lépe diskutovaly jednotlivé body.

   • Antisocka

    Z vašeho článku bohužel není zřejmé, co vám vlastně vadí, takže jsem se na to svým decentním příspěvkem pokusil zeptat. Jako nejlepší autorce tohoto serveru vám to samozřejmě rozvedu do bodů, když vám to hlava nepobrala. Čili v článku vám vadí
    - Kandidatura Šťásky na primátora? Víte, že kandidovat v komunálních volbách může každý, včetně vás?
    - Existence volných obecních bytů, do kterých ani socka nepůjde? Proč zrovna vy nejste první na Cejlu?
    - Že nejsou v Brně přes zimu zahrádky? Spousta hospod má vnitřní dvory, do kterých nikdo kecat nemůže a ty zahrádky tam taky nejsou. Nářez, co?

    • Barbora Antonová

     Děkuji, ve větách, které mají podmět a přísudek, je to hned přehlednější:
     - Kandidovat může každý, a každý může proti této kandidatuře vznést svoje námitky. Až budu kandidovat, očekávám, že se také ozvete. Co mi na dosavadní činnosti vadí viz http://www.zitbrno.cz/hlavni-clanek/starosta-stastka-pripravuje-pasy-pro-obcany-prvni-kategorie
     - Existence volných obecních bytů je důkazem, že s nimi radnice špatně hospodaří. Kolem Cejlu je 300 volných obecních bytů, zatímco byty v soukromých domech ve stejné oblasti jsou obsazené – kde se tak asi mohla stát chyba?
     - A jsou hospody, které tu zahrádku ausgerechnet chtějí na ulici, a nemůžou. Nářez, co?

     • Antisocka

      Tak dát v rámci diskuzního fóra link na článek hned nad diskuzí mi přijde doopravdy zoufalost. Ani mě moc nepřekvapuje, že v únoru vám chybí na městě pivní zahrádky. Napadlo vás někdy, že jste absolutně nekompetentní?
      Co nejlepšího nám tady předvedete ještě?

      • king of smích

       Pane Anti, minulý čtvrtek v TV Jára Cimrman – Lijavec: “Ustanovili jej učitelem, protože uměl nejen psát, ale i číst.” No tak to Vy byste asi učitele dělat nemohl…

     • A těch bytů by bylo volnějších ještě víc, kdyby se vedení Brna (potažmo MČ) nedopouštělo trestného činu a nepřipustilo stamilionové dluhy obyvatelů obecních bytů. Kdo dluží víc než jeden nájem, na který má být kauce, patří vystěhovat. Stejně jako lidi, kteří mají byty pronajaté od soukromého majitele dle tržních podmínek a nezaplatí. Cejl už mohl dávno vypadat úplně jinak, třeba jako lepší část Vršovic nebo Šestky.

     • A potom jsou hospody, které ty hrací automaty ausgerechnet chtějí, a nemůžou. Nářez, co?

 • Kuřimák

  Tlustá býčí šíje opásaná zlatým řetězem v čele Krna?!

 • NOVÝ ÚZEMNÍ PLÁN MĚSTA BRNA: Krno kráčí kupředu! Všude jinde se reklamní poutače omezují, nebo ruší, ovšem tady v Krně jim bude muset zeleň i budovy ustoupit, nebo je tolerovat v bezprostřední blízkosti!
  Když už jsme u té zeleně, v Krně jí bylo asi vždycky nějak moc. Krno zelené, pche, to zní středověce. Nyní budeme moci klidně zabetonovat i vnitrobloky (kde smí být doposud pouze zeleň či dětská hřiště…). Jen tak dál, kuzadu levá!

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →