Rada města radí: Jak žít brno na vysoké škole

25. 8. 2011 15.38 7 komentářů
Podle mnohých pozorovatelů je Brno ve srovnání s Brnem před několika lety naprosto nesrovnatelné.

Brno je dnes moderní metropole se vším, co k němu patří. Vyprofilovalo se jako město univerzit, kde si každý může vybrat tu svou a vystudovat ji dle vlastního uvážení. Rada města Brna se rozhodla vyjít vstříc těm studentům, kteří mají strach z napsání své diplomové práce nebo je snad tato formalita zrazuje od akademické kariéry. Takovým obavám, se můžou nejlepší brněnský primátor a neméně skvělá náměstkyně Jana leda tak smát. Brno není Vídeň a Česko není Německo. Od Vídně jsme se odtrhli, Němce úspěšně vyhnali, takže “slovy” Dostojevského: v Brně můžeme žít všechno.

Studijním problémů se už inženýrka Jana směje.

Romanovy i Janiny zkušenosti ukazují, že základem úspěchu je dlouhodobé plánování. Je třeba si vybrat tu správnou školu, vyhnout se velkým a zavedeným značkám a nebát se občas trochu zariskovat. Janča tak třeba stihla vystudovat obor, který byl následně akreditační komisí úplně zrušen. “Byly to nervy!”, svěřuje se nám dnes již spokojená inženýrka Jana Bohuňovská. To ostatně potvrzuje i Laďa Macek, který na této prestižní škole studoval s Janou a taky mu to šlo, nicméně vzhledem ke své vrozené skromnosti, o svých úspěších nechce mluvit.

Když si vyberete tu správnou školu, nic dalšího už řešit nemusíte. Zkoušky uděláte ani nevíte jak a najednou se blížíte do finále. Tam je důležité vybrat si správného vedoucího “své” diplomové práce. Zatímco Roman si vybral někoho z vedení školy a zároveň si pojistil, že v případě komplikací vezme všechno na sebe a škola se ho zbaví, ostřílená hráčka Jana potřebovala trochu adrenalinu a vsadila na to, že její vedoucí už nikdy nepromluví.

Nejlepší brněnský bakalář.

Vedoucího máme a jdeme “psát”. Vzhledem k tomu, že už beztak bylo všechno napsáno, stačí zkopírovat Vaše oblíbené nebo náhodné pasáže do jednoho dokumentu. Pokud Vás to nebude bavit, nevadí. Jak zjistil nejlepší brněnský primátor Roman O. (redakce má k dispozici jeho celé jméno), i za práci, která je formálně na F, můžete klidně dostat Áčko. “Hlavně se toho nebát”, říká nejlepší brněnský bakalář. To Jana dostala od oponentky rovnou eFko, na studijním to nechápali a zjevně pomatené oponentce vysvětlovali, že tady neoponuje nějakýho ušmudlanýho studentíka, ale člena brněnské politické elity. Na tom ale nesejde, Jana nakonec dostala výborné Déčko a škola označila po právu oponentku za lhářku.

Média umí jen bořit a ničit!

Ale nebylo by to Brno, aby se hned neobjevilo několik kverulantských novinářů, pro které je zjevně důležitější bořit a ničit. Jakoby snad ani neslyšeli moudrá slova Marušky Z.: média musí s Brnem souznít! Naštěstí Roman ví, jak zatočit s novinářskou svoločí, a jejich dotazy rovnou postavil mimo zákon. V Německu by se mohli učit. V podobných problémech se ocitl bývalý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, ale bohužel mu chyběla Romčova i Janina mediální obratnost a navíc trpěl syndromem svědomí. Ze své pozice okamžitě odstoupil, sbalil si kufry a odstěhoval se ze země, prý se za sebe stydí a nedokáže se podívat do očí svým krajanům.

“Takové chování je politicky neomluvitelné, politik se občas musí postavit veřejnému mínění, když ví, že je to pro jeho dobro”, říká nechápavě Roman a Jana dodává: “tohle bych já mým Brňanům nikdy neudělala, copak by bez nás mohli žít brno?!” Krize je tedy zažehnána a my se tak nemusíme trápit tím, že dopadneme jako Německo.

Doktor ze vsi.

Máme totiž neuvěřitelné štěstí, protože zatímco například Francie vzdělává svou budoucí politickou elitu na slavné École nationale d’administration, česká politická elita se vzdělává kde se jí zachce, což nám přináší samá pozitiva. Takový Michal Hašek nelenil a udělal si prestižní malý doktorát z práv až někde v maďarské v obci Sládkovičovo. Studovat zahraniční právní systémy je velmi užitečné a Michal díky tomu například vymyslel, jak vylepšit zákon o svobodném přístupu k informacím tak, aby se občané zbytečnými, a pro ně i nepochopitelnými, informacemi, už nemuseli nikdy zabývat. Snad se mu jej podaří prosadit. Je jen škoda, že nejel práva studovat raději do Běloruska nebo Sýrie, jistě by si přivezl více osvěžujících nápadů.

My teď můžeme jen napjatě očekávat, co pro nás naše elita obětuje příště. Dnes položili na oltář brněnského úspěchu svědomí a morálku – což je beztak jen pravdo-láskařský kýč. Přitom ani netušíme, jaká tajemství se skrývají za oním tajemným MBA, která nosí Roman hrdě na svých zádech. V českém kontextu se sice jedná o ekvivalent řidičského oprávnění typu B, ale kdo z Vás to má? Ale jak říká Roman, “nejlepší škola je být Primátor”. Primátor je prostě nejvíc.

7 Komentářů

 • Petr Hájek

  Jako Prezidentův muž číslo jedna až dvě (ve skutečnosti jedna) se musím ohradit vůči zde prezentovanému názoru, že všichni politici nebo dokonce my – jejich poradci a skutečné mozkové podhoubí politického života – jsme lidé nevzdělaní či vzdělaní pouze na nekvalitních školách…

  NEVÍM JAK VY, ALE JÁ Z BRNA NEPOCHÁZÍM!

  (http://www.fragmenty.cz/archiv/iy074.htm)

 • Ladislav Jakl

  Vážení,
  jako rocker a Klausova jednička až dvojka (v reálu čistá jednička) musím celý tento Váš web komentovat asi takto: všichni jste podle mě náckové, kteří nesnášejí jakoukoli odlišnost. Mladá fronta je Vaše fronta (http://jakl.blog.idnes.cz/c/206166/Je-Mlada-fronta-iDnes-nacisticke-medium.html). Když někdo pracuje, buduje, a snaží se, vy umíte jen kritizovat a žnout, co jiní zaseli. Nedávno jsem o tom napsal článek. Všichni říkali, že je o hovnu. Teď vidím i já, že není (http://jakl.blog.idnes.cz/c/202887/Zastavte-to-kaceni.html).

  Navrhuji vám, abyste místo kydání špíny dělali něco užitečného. Třeba jako já, ředitel politického odboru Hradu, jsem strávil svou dobře placenou pracovní dobu užitečným seřazením českých měst dle stáří. A žádné hádání. Vše jsem dvakrát prověřil v historických pramenech. Třeba na wikipedii. A na www měst. Ale jak píšu, “někde to nestačilo, údaje byly všelijak zašumlovány”. Byla to poctivá práce a já za ní beru poctivý plat. (http://www.ladislavjakl.cz/?p=1121) Co berete vy? Jste taky nějací zašumlovaní!

 • prof. V. K.

  Nevím, opravdu nevím, jestli se vůbec máme zabývat takovými malými věcmi a falešnými texty. Kdo vy jste? Já vás neznám. Vaše stránky jsou nebezpečnou propagací antibrnismu, nikoli antibrňáctví. Proti antibrňáctví ani proti buznám nic nemám. Ale antibrnismus je falešný, zlý a nebezpečný. Děsí mě skoro jako kůrovec na Šumavě nebo arabští teroristé. (http://zpravy.idnes.cz/klaus-podporil-hajka-kdo-haji-svobodu-slova-necht-zacne-u-sebe-rekl-105-/domaci.aspx?c=A110805_151804_domaci_jw)

  A abych se vyhnul žádostem o distancování od výše uvedených prohlášení mých jedniček a dvojek (všichni jsme ale jedničky a já jsem největší jednička), které po mě okamžitě novinářská obec vyžaduje, tak hned upozorňuji, že jestli někoho popuzuje slovo deviace, slovo hájek nebo slovo nácek, tak já je mám za hodnotově neutrální slova.

  Chcete-li udělat něco užitečného a skutečně významného, zkuste třeba místo plytké tvorby rádobyhumoru na těchto stránkách rozšířit mé malé dementi, které bohužel média, která se honí pouze za prázdnými kauzami, naprosto opominula. Nikdy, opravdu nikdy jsem nepoužil žádná VIP vrátka (http://www.klaus.cz/clanky/2492). A pokud budete úspěšní, napište si na Hrad, pošleme Vám pero. Máme jich dost.

 • No pan primátor postavil za městské peníze pro VUT v Brně novou tělocvičnu a za to má to MBA, ne?

 • Pansoudruh primitivátor dělá ostudu lidem v Brně. Brno je uprděná díra – ždímačka na peníze pro papaláše. Pro lidi k nežití. Zkuste mrknout, jak to vypadá pro lidi ve Vídni. Tohle už dávno není už ani předměstí Vídně, to jen vidle na pozicích používají ke svému obohacení. Hanba spojení odeesesáckočéeseseďáckému.

 • Jan Kurfiřt

  Ncheápu co mtáe kruva proti dpilomu v sLádkovičove i já sjem ho zíksal jako spoužák Míšu Hakša já dotsal sčešti ny dvojku on trokju ale to nez namená že bi se mňel stidět vy sfoloči nevsdělaná!

 • milý prane profesore, nebylo by možná od věci konkrétně obhájit případy , které máte na mysli. Jednoduše uvést že jsou to nesmysly umí opravdu každý :-D

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →