Rozhovor s autorem Onderkovy bakalářky

6. 3. 2012 8.30 19 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Nálepky:

Autor Onderkovy bakalářky je veskrze tichý člověk.

Dříve pracoval na blíže nespecifikovaném odboru krněnského magistrátu, kde se zabýval agendou informačního systému, nyní si již užívá zasloužený důchod. S rozhovorem souhlasil pan autor – říkejme mu třeba Ludva anebo Přemek – pouze pod rouškou naprosté anonymity. Jelikož i zdroje Onderkovy bakalářky jsou přísně anonymní – viz jeho slavné Internetové zdroje bez udání autora – nebyl pro nás problém podmínce vyhovět.

 

Celou práci nejlepšího primátora si přečtěte v naskenovaném originálu zde

Samotný text Onderkovy bakalářky (bez definice pojmů), spolu s bakalářkami Bohuňovské a Macka zde.

 

Pane Přemku, začněme hned od podlahy – vzal jste tu práci dobrovolně, nebo jste musel?

Já bych to, nezlobte se, prací nenazýval. V podstatě jsem dal dohromady několik svých starších textů, které jsem pro Romana psal pro jeho semestrální práce na VUT. Takže vaše otázka není případná.

 

Dobře, nebudeme tedy nazývat toto dílo prací, ujednoťme se na pojmu „bakalářka“. Jak dlouho vám vypracování Onderkovy bakalářky zabralo?

Jak jsem naznačil výše, mnoho námahy to nestálo. Za jeden pracovní den bylo hotovo.

 

Na bakalářce nás zaujala zvláště jedna věc: úvod a závěr psala očividně jiná osoba než bakalářku samotnou. To jste nemohl – pro zachování vnitřní integrity – napsat za pana primátora ještě těch pár stránek?

Bohužel, Roman chtěl mermomocí dokázat, že umí psát.

 

Tak to se nepovedlo. Naštěstí cíle práce byly bezpochyby jiné. Můžete některé uvést?

Cíl práce byl získat pro Romana Bc.

 

Tak to se naopak zadařilo! Gratulujeme. Mysleli jsme ale svou otázku trochu jinak: bývá zvykem, že na počátku práce se stanoví něco jako hypotéza, která se v práci ověří či vyvrátí. Nebo se alespoň uvede, čím se práce bude zabývat, a pak se tím skutečně zabývá. To ale v případě vaší bakalářky neplatí. Můžete to nějak zdůvodnit?

Nezlobte se, ale jasně jsem uvedl, že za úvod práce je zodpovědný pan primátor. Já s tím odmítám mít cokoliv společného.

 

Dobře, pro vaši informaci přesto zmíníme, co dle úvodu bylo hlavním cílem bakalářky:

„ukázat, jak nesmírně důležité je v dnešní době strategické řízení podpořené kvalitním Informačním Systémem“.

Důležitost informačního systému nijak nepopíráme. Ve vaší bakalářce ale absentuje cokoliv na téma nesmírné důležitosti strategického řízení, slovní spojení „strategické řízení“ se objevuje krom věty z úvodu už jenom v literatuře.

Měl jsem na napsání bakalářky, jak už jsem uvedl, jeden den. Když jste tak chytří, měli jste to napsat sami.

 

Děkujeme za důvěru, my ale raději píšeme rozhovory. Dovolíme si proto odcitovat v nezměněné podobě jeden celý odstavec z úvodu Romanovy práce:

„Vedlejšími, nebo však nepodstatnými, cíly práce je přimět čitatele k zamyšlení, zda kvalitní vrcholový manažer je pouze dobrý ekonom, stratég a generál schopný se obklopit dobrými spolupracovníky, ale zda v dnešní době by neměl mít – nebo spíše nemusí mít – alespoň základní povědomí o informačních technologiích a jejich možnostech. A zároveň je zde nepřímo ukázána skutečnost, že špičkového manažera tvoří nejenom dobré teoretické znalosti, zkušenosti, ale také jeho schopnost je citlivě a pomocí zdravého selského rozumu aplikovat v praxi.“

Nás přivedl tento odstavec k zamyšlení, zda se nejít střelit do hlavy. Odhlédneme-li od lobotomické syntaxe, tato práce se nikterak aplikací pomocí selského rozumu nezabývá, stejně jako ji nepsal špičkový manažer, ale vy a pan primátor.

K tomu nemám co říci, korektury měla na starosti Gábina Peringerová z Blesku, ne já.

 

Roman Onderka dále píše v úvodu bakalářky:

„Zároveň je zde zdůrazněna skutečnost, jak výrazně a bohužel zpravidla negativně, do budování a údržby informačního systému zasahují opakované změny legislativy, které jsou někdy prováděny překotně a bez zřejmé koncepce a jasně definovaných cílů.“

Četli jsme vaši bakalářku několikrát (během jedné hodiny), a ani za pomoci soukromé detektivní kanceláře jsme nenašli nic, co by se zabývalo kritikou legislativy.

Pojďme se prosím bavit o mé části práce, jinak ukončím rozhovor, tohle si vyřiďte s panem primátorem.

 

Ještě poslední otázka k úvodu a končíme. Můžete nám – jako autor – poradit, kde nalezneme v bakalářce jakýkoliv náznak zabývající se

„ekonomickým pohledem manažera na organizaci“

na který hned dle první věty úvodu klade pan primátor důraz?

(zvedá se od stolu)

 

Dobře. Tak se přesuneme k vaší části bakalářky. Co mají znamenat ty tři stránky, kde řádkováním 1,5 vyjmenováváte městské části Brna a Ostravy? 

Co dělá v bakalářce tento obrázek, ví asi jenom Bůh

To má znamenat, že i v Brně lze objevit Ameriku.

 

Proč není nikde v celé práci ani jedna citace?

Protože by se zjistilo, že nic z práce není originální.

 

 

 

Proč jste doslovně ukradli části o elektronické podatelně z této prezentace firmy Autocont? A ani jste nepovažovali za nutné uvést prezentaci Autocontu v tom srandovním seznamu literatury?

Protože jsme mysleli, že na to nikdo nepřijde. Ale klidně taky můžem tvrdit, že to Autocont opsal od Romana.

 

Proč chybí seznam obrázků?

Protože není důvod takto zbytečné ilustrace ještě jednou zmiňovat. Navíc jsou převzaté odjinud.

Jako vejce vejci

Ctrl Cizí - Ctrl Vlastní. Zdroj: vlevo prezentace firmy Autocont, vpravo Onderkův obrázek

Proč, proboha, obsahuje seznam literatury položku „Internetové zdroje bez udání autora“?

S tím jste si začali na Vašem webu Vy.

 

Děkujeme za vyčerpávající odpovědi. Místo poslední otázky nám dovolte vyjádřit uspokojení, že alespoň v jedné věci se s panem primátorem a s vámi shodneme: Město = Holding.

19 Komentářů

 • Vazeny pane Onderko, Vas literarne-naucny pokus jsem bohuzel cetl.. :-( Naprosta katastrofa, vyjmenovat mestske casti, ty pouzite zdroje na konci mne pobavily (proste to musim rict: Internetove zdroje bez udani autora :-) LOL )
  Doufam, ze se dostavi dalsi faze vzdelavani nedouku -> znovu a lepe..

 • Konrad Nüll

  Trapný, smutný, ubohý…
  Takovému člověku bych nesvěřil ani zametání chodníků (ani v Krně)…

 • “Ctrl Cizí – Ctrl Vlastní” – :-D

 • Ale pan Onderka je nejlepší.. miluju jeho definici pojmu Statutární město = “Status statutárního města může znamenat buď právo města vydat statut města, nebo povinnost města vydat statut města” :-)

  • Krcinsky

   Počkat – vždyť se tam v téhle definici opakuje dvakrát text začínající “V Česku je statutárním městem město …”
   Třeba jde o nějakou mantru. Možná pana primátora podceňujeme a celá práce má hlubší význam. Třeba není náhoda, že původně měla být přístupná jen zasvěceným. Naše nepoučené zraky tak marně naráží na hutnou ochranou vrstvu esoterického díla, ve zbytečné snaze pochopit jeho pravý smysl.
   Jak napsal sám Velký: “Není to právě ono, oč tu běží?”

 • Nebuďte zbytečně zlí. Snaha ta je to co by měl každý z Vás na panu primátorovi ocenit. Zeptejte se svých dětí až s nimi jednou na Svoboďáku chytíte kuličku.Pan Hašek například slavnostně otevírá silnici mezi Valticemi a Katzelsdorfem za 1 400 000E aniž by k něčemu byla(přítomní střihači rakouští ji v dobrém rozmaru se sklenkou v ruce označili za “promilstrasse”) , a aniž by se vzpouzel či zasadil proti porušování šengenských dohod cedulí zákaz vjezdu vozidel nad 3,5t. na přechodu Břeclav Reintal.Protože by se prý mohly v Reintalu propadnout dva sklípky. Přitom právě zde by ty prachy vrazit mělo smysl. Chyťte kuličku. Prvoústy.

  • Stará Blažková

   “Ne kulýčka, kde je kulýčka, tysíc na kulýčku….” ….to bejvaly doby, teď lezou kuličky z Onderkova falického symbolu a člověk si ani nemůže vsadit.

 • V. Cwega

  Je příznačné, že Onderkova práce pojednává o Agendovém informačním systému,který stál místo vedoucího OI a hlavně mnoho milionů a zkrachoval velmi neslavně. Brno je 100 roků za Ostravou. Ve všem, no ve všem úplně ne, takovou koalici jakou máme tady hned tak nenajdete.

  • “Lze konstatovat, že stanovený strategický cíl vedlejší strategické cíle jsou postupně naplňovány formou zvolené strategie a není do nich nutné výrazně zasahovat”…

   No ta práce je opravdu perla… pokaždý když na nějakou pasáž kouknu, tak mne pobaví… opravdu to není jen nějaký koncept?

   Co je ovšem zarážející je věta:
   “Z pohledu rozpočtů se celé řešení – hlavní projekt i související projekty – může pohybovatněkde kolem 0,5 mld CZK.”

   To si snad dělá srandu… půl miliardy?!!! Pro “externí společnost orientující s v oblasti IT”.

   A to napíše primátor města.

 • Stará Blažková

  Nelíbí se mi, jak tu práci pana Onderky zbytečně shazujete. Pro mne její pečlivé prostudování přínos mělo. Dozvěděla jsem se, že exituje město jménem Ostrava. Přiznejte se, kdo z vás, nafoukaných Krňáků, něco podobného před páně Onderkovým objevem tušil??!!!

 • Adam Jurák

  Cíly!?

  • Copa “cíly”, ale “čitatele”!?
   :-D
   Doufám jenom, že pan Onderka není “jmenovatel”, to by zlomek neměl smysl!

   • ten slovakismus v úvodu napovídá, že ani tuto část nepsal pan nejlepší primátor osobně, nýbrž jeden známý brněnský mediální šíbr, původně z Krna nepocházející. podobných textů jeho agentura šíří bezpočet.

 • Jen v politice a v organizacích financovaných z veřejných prostředků mohou významná a dobře, ba skvěle placená místa zastávat nedoukové. Onderkova práce je toho smutným příkladem. Stačí se podívat na jeho prospěch ze základní školy, ten ze střední neznám, ale nepředpokládám, že by se inteligence probudilo po 15.roku věku. Úroveň státní správy odpovídá schopnostem, intelektu a kvalitě vzdělání lidí onderkova typu. Nejhorší na tom je, že si svoji ubohost neuvědomují a ještě u toho mlaskají.

 • Jen tak mimochodem:
  Jedna z mnoha zakázek OI na téma bakalářky pana primátora = http://www.esfcr.cz/zakazky/optimalizace-rizeni-informatiky-magistratu-mesta-brna

  Všimnětě si:
  Datum vyhlášení: 23. prosinec 2010
  Lhůta pro podávání nabídek: 11. leden 2011

  Nevím jak ostatním, ale mně se zadávání zakázek den před štědrým dnem moc nezdá.

  Ale asi je v Krně zcela normální, že 15.12. se RMB rozhodne, že den před štědrým dnem osloví 5 společností, ať městu během vánoc vymyslí optimalizaci informatiky MMB, což evidentně zkusily jen 2 firmy:
  Per Partes Consulting s.r.o. a Deloitte Advisory s.r.o.

  http://zakazky.brno.cz/?pg=detail&id=3504&list=105

 • Hola,

  panove, ja teda nevim vo kom je rec, ale znam osobne jednoho bc.Rumana O. – puvodem kolotuk ( pro Vas co nejezdite vlakem=je to klicova osoba pusobici v kontrole rotujicich soucasti vagonu )z grupy Standy Gruuse, tez byvaleho oberkolotuka, nyni ovsem legalniho bohacka z Amwaj-Florida….tento Ruman si pouze dokoupil par pismen ke jmenu a na to si urco poctive vydelal jakozto zastupič lidu a vole ná osoba…
  Jenom bych prehodil poradi pismen, lepsi je “cb” jako “cynicky blb”, a to vam urco dosvedci znamy zmrzlinar Marino K. !!

  P.S. stejne nejvic miluju presun nadrazi a tu majdu kolem..

  Vas zx

 • Miroslav K.

  Práce je velmi užitečná. Ukazuje v plné nahotě, jak je nebezpečné klasického ajťáka pouštět k něčemu podobnému. O chodu města a jeho agendách neví nic, hlavně, že řeší databáze a úložiště. On neví nic ani o obecných standardech, třeba o spisové službě (že je k tomu zákon): “Pro DMS a spisovou sluzbu (elektronicki podaci denik)…” a jiné perly. Kdyby si přečetl interní předpisy svého (a každého jiného) úřadu, možná by se dověděl víc. Nějaký Onderka je podružný.

  • Ahoj, vám není známá nejdůležitější IT marxistická poučka a to ,že: “…se Sovětským svazem, Windows, IBM a SAP R/3 na věčné časy a nikdy jinak?”…)

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →