Krněnská kreativní káznice

21. 11. 2011 3.27 5 komentářů

Navzdory všem škarohlídům a nenasytným příspěvkovkám se Magistrátu města Krna přece jen podařilo shromáždit prostředky na nejen koncepčně vizionářské, ale dokonce opravdové oživení bývalé městské káznice na Cejlu.

„Slovo kreativita jsme si velmi oblíbili už před lety, ale teprve teď kohosi napadlo zjistit, co vlastně znamená. A když jsme na internetech našli, že kreativita je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost, a projevuje se mimo jiné tvůrčím řešením problémů, bylo nám hned jasné, že kreativní káznici dokážeme zdárně převést přes ten vratký můstek klenoucí se mezi vizí a praxí,“ prozradila nám nejmenovaná Marie z nejmenované kanceláře pro dohnání nejmenovaného kraje.

Autoři prováděcí studie, která přišla na neuvěřitelně nízkých dvacet milionů (a to včetně DPH a první zálohy na budoucí soudní spory), vycházejí zejména z definičních pojmů „jiná tvůrčí činnost“ a „tvůrčí řešení problémů“. Na všech deseti stranách tohoto dokumentu nastiňují velmi reálné možnosti všestranného využití objektu, přičemž se velmi zdravě oprostili od stereotypního spojování kreativity s výtvarnou, divadelní a hudební sférou.

švábi v polívce

Krněnští švábi dobývají světové kuchyně. (Zdroj: Haute Cuisine)

K jako kuchyně
Gastronomie neboli l´art culinaire je jedním z nejrozšířenějších uměleckých oborů. V rámci kreativního centra bude tomuto umění vyhrazeno několik příkladně temných a nevětratelných kobek, kde budou v duchu nejmodernějších kulinářských tendencí pěstovány lahodné řasy a mechy a chováni delikátní krněnští chrousti a švábi, za nimiž se budou sjíždět houfy labužníků z celého světa.

Žít ženu. (Zdroj: Sexistické prasátečko)

K jako kuličky
Atraktivní prostory káznice plné různých romantických zákoutí jsou jako stvořené pro bojová umění a vůbec pro rozvíjení tělesných a sociálních dovedností, jaké zosobňuje například paintball – mimo jiné vyhledávaná teambuildingová aktivita. Bojového ducha povzbudí jak skvostné fresky v bývalé kapli, tak vědomí bohaté historie tohoto místa. 

mestske zasahy

Obyvatelé čtvrti přivítali vznik kreativního centra s nadšením. (Zdroj: Urban Interventions)


K jako káznice

Málo se ví, že rok před dokončením stavby městské káznice (1778) byl do budovy přesunut sirotčinec (zrušen 1784). Právě na tuto tradici práce s dětmi navazuje zřízení nové krněnské polepšovny pod patronací nejlepšího ministra školství Josefa Dobeše, který projekt vehementně podporuje a obohacuje svými cennými poznatky, které získal jednak při studiu psychologie v Krně, jednak při práci ve Vazební věznici Praha-Pankrác: „Děcka na Cejlu, jak jsem si všiml, hrozně hlučí a mluví blbě česky, takže nemá smysl je posílat do školy, stejně neprojdou mými testy. Navíc máme zjištěno, že téměř každé z těchto dětí zalhalo aspoň jednou rodičům. A kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Můj vzácný poradce Bátora mi proto poradil, že pro společnost bude nejlepší zavřít ty spratky rovnou.“ Místo zhola zbytečného a nákladného vzdělávání budou tedy chovanci káznice pečovat o mechy a chrousty a vykonávat další společensky prospěšné aktivity.

Kriminál dvůr

Prostor pro týmové sporty i oblíbené reality show. (Zdroj: fotoaparát)

K jako kamery
Magický prostor káznice uchvátil rovněž umělce produkující site-specific díla. Ti se spojili s audiovizuálními tvůrci a společně připravili poutavý projekt Political Survival. Skupina krněnských politiků stráví v tomto prostoru měsíc pod dohledem kamer, přičemž jediným spojením s vnějším světem budou balíky potravin shazované z vrtulníku. Cílem projektu je kromě jiného zjistit, nakolik důsledná izolace politiků od společnosti ovlivní kvalitu jejich rozhodování. „Na základě dosavadní komunikace s magistrátem si troufám tvrdit, že žádnou změnu nezaznamenáme,“ odhaduje jeden z tvůrců.

Již jen z těchto několika bodů je zřejmé, že se krněnská kreativita – podle Maňákovy klasifikace – pozvolna mění z inventivní (vysoká originalita, objektivně uznávaný přínos, zcela nové řešení) na emergentní (projev génia).
„Hlavně bychom chtěli požádat všechny ty takzvané umělce a samozvané kreativce, aby se nám do tohoto projektu nepletli – my se o ně ostatně taky nestaráme,“ prosí nejmenovaná M. z nejmenované kanceláře a poukazuje na citát ze Studie City Identity a verbálních priorit města Krna:

kriminál kaple

Fresky v kapli dokazují, že angažované umění neztrácí svou platnost v žádné době. (Zdroj: fotoaparát)

Strategická priorita: KVALITA ŽIVOTA

Cílem Brna není rozvoj za každou cenu. Naopak, mezi jeho priority patří podpora rozvoje, jehož výsledkem je zvýšení kvality života ve městě.

5 Komentářů

 • Tenhle web už fest nudí. No jo, z jedné srandy se nedá žít furt. Ani Brno.

  • Žofie Růžičková Champs-Noirs

   Děkujeme za konstruktivní kritiku. S podporou takto pozorných čtenářů si dokážeme Prožít Krno mnohem intenzivněji.

  • Pokud hledám nudu (v Krně), bývám tímto originálně verbálně fruktifikujícím serverem deprimován. Nemohu než emitovat ultimátní negaci vaší sentence.

 • Jste bezva,ale mohli byste oslovit další redakce třeba Vrahy a Otravy,případně V(P)rzně.Ve Vraze se taky dějí věci na Mafiánském naměščí.

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →