Otevřený dopis Amazonu i dalším investorům

4. 4. 2014 1.20 50 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Po volbách snad už takový bizár při jednání s vedením města nezažijete.

 

Vážení zástupci Amazonu,

úvodem přiznáváme, že náš vztah k výstavbě monstrózního překladiště není dvakrát pozitivní, přece jenom by Brno mohlo mít vyšší ambice než stavbu pracovních táborů na periferii města. Vnímali jsme námitky, které proti výstavbě logistického centra vznášeli místní občané – zatížení dopravou, snížení pohody bydlení a podobně. Na druhé straně si uvědomujeme, že 1500 pracovních míst, které by Amazon v Brně vytvořil, je hezké číslo, ať již se za ním schovává cokoli, a lítající drony nad Brnem by byly bezpochyby velkou atrakcí.

Při zodpovědném posuzování by se muselo zvažovat, jaký by měl Amazon dopad na maloobchod ve městě, zda by nově vzniklá pracovní místa nepřinesla současně zánik těch stávajících, určitě by se propíraly pracovní podmínky, kterými se Amazon proslavil po celém světě, nebo bychom se museli bavit o tom, proč jste začali nelegálně stavět na pozemích, které nebyly ani vaše.

nelegální stavba. zdroj: http://www.cisteturany.cz/tiskove-prohlaseni-spolecnost-ctp-invest-nechala-na-pozemcich-mesta-brna-vytycit-halu-pro-amazon/

nelegální stavba. zdroj: http://www.cisteturany.cz/tiskove-prohlaseni-spolecnost-ctp-invest-nechala-na-pozemcich-mesta-brna-vytycit-halu-pro-amazon/

Tohle vše jsou ale normální věci, o kterých se lze otevřeně bavit, a na základě nichž může dospět politická reprezentace k tomu, zda daný záměr ve městě vítá, nebo naopak. Po celou dobu jednání s Amazonem však vedení města nezorganizovalo žádnou veřejnou diskuzi, nezadalo si průzkum, jak se na věc dívají obyvatelé města a zvlášť ti, co by bydleli v sousedství překladiště, opozice dostala materiály vždy až na poslední chvíli.

To, co předvedli Onderka se Šťástkou, bylo moc i na Brno. Na jedné straně nekritická snaha Onderky Amazon do města přitáhnout, bez zohledňování námitek proti výstavbě, na druhé straně ještě daleko víc nedůstojné kličkování Onderkova koaličního partnera, Libora Šťástky z ODS, který si kladl stále nové a nové podmínky.

demokracie je diskuze…

Aby se ukázala nekompetentnost jednání současné brněnské velké koalice, vyzdvihněme dva křiklavé případy. Jedním je neznalost toho nejdůležitějšího zákona pro řízení samosprávy, zákona o obcích – může se to zdát jako technikálie, ale oproti sněmovně, kde ve většině případů stačí k přijetí zákona prostá většina přítomných, v zastupitelstvu obce musí ve všech případech zvednou ruku nadpoloviční většina ze všech zastupitelů. Tedy v Brně minimálně 28 z 55. Zastupitel a radní za ODS, Vít Blaha, se však sám usvědčil z neznalosti zákona, protože odešel z jednacího sálu a tvrdil, že tím Amazonu pomáhá, jelikož snižuje “kvórum” nutné pro schválení návrhu. Ve skutečnosti svým odchodem hlasoval proti návrhu.

Druhým příkladem nekompetence ODS je náhlé prozření, že stavba Amazonu by byla v rozporu s územním plánem. Citujeme ze Šťástkovy tiskové zprávy:Nakonec se bohužel ukázalo, že máme hlasovat pro něco, co zákon momentálně vůbec v daném místě neumožňuje stavět. Územní plán tam totiž výslovně zakazuje stavbu velkoskladů.” Asi nejsme sami, kdo se podivuje, jak je možné, že strana, která několik měsíců o vzniku Amazonu jedná, se „nakonec“ dopídí, že je to v rozporu s územním plánem. Zjistit si tuto věc trvá zhruba 5 minut, územní plán má dokonce i webovou podobu. Občané, kteří s výstavbou centra nesouhlasili, na rozpor s územním plánem upozorňovali od počátku.

Pokud pomineme možnost, že Libor Šťástka je skutečně tak zabedněný, že si nezjistil rozpor s územním plánem v prvním okamžiku, kdy se o stavbě centra začalo mluvit, tak zbývá varianta, že si z vás prostě dělal celou dobu srandu a vodil vás za nos.

Z celého počínání vedení města Brna nelze mít jiný pocit, než že se snažili vytáhnout z Amazonu co nejvíc krupice bokem. Jestli to tak bylo, ví asi jenom Amazon, NSA a pánové Onderka se Šťástkou. Pokud byste měli zájem se o své zkušenosti podělit, budeme rádi.

Autor: Čtyřlístek ze stránek STRACH.cz

Autor: Čtyřlístek ze stránek STRACH.cz

Chtěli bychom, abyste věděli, že na podzim tohoto roku budou v Brně komunální volby, ve kterých bude možné vedení města vyměnit. Skupin lidí, kteří už mají kocourkovského vedení města dost, je povícero, včetně nás, je proto slušná šance, že se podaří vedení města po volbách kompletně vyměnit.

Mějte proto prosíme s Brnem strpení a vyřiďte to i všem dalším potencionálním investorům. Není to tak, že by v naší “village near Prague” – jak Brno nedopatřením nazval jeden americký byznysový portál – žili jen nesvéprávní idioti. Chceme, aby Brno bylo otevřené pro jednání s investory, což však neznamená, že budeme servilně vítat jakoukoliv montovnu a skladiště. Nebudeme však při tom zbaběle kličkovat, klást stále nové podmínky, intrikovat a snažit se z toho hlavně vydojit co nejvíc pro sebe. To by pro začátek mohlo stačit.

S kapitalistickou úctou a socialistickým nazdar

Žít Brno

50 Komentářů

 • Termín “pracovní tábor” je levičácká ubohost. Je normální, že lidi, kteří – zjednodušeně řečeno – přesunují balíky z místa na místo, nebudou mít polstrované židle a dubové pracovní stoly. Z povahy práce je jasné, že to bude svým způsobem nepohodlné, ovšem míra odpovědnosti je téměř nulová a lidi si práci nenosí domů. Máme inspektoráty bezpečnosti práce a jiné byrokraty. To bych se taky mohl pana Hollana zeptat, jestli má zjištěno, v jakých podmínkách pracuje Asiat, který vyrobil jeho počítač a flanelovou košili. Neupírám ŽB cílevědomost, ale tyhle spasitelský kecy mě vytáčí. Ta bába ze Slatiny, co bojovala proti skladu, po cestě do práce autem taky někomu smrdí pod okno, a je jí to šumák.

  • +1, tak nejak

  • Hollan asi těžko může ovlivnit pracovní podmínky výroby své košile. Co může ovlivnit je rozhodování v Brně, tak to dělá. Počet lidí, kterým vadí jízda báby v autě se nikdy nevyrovná počtu lidí, kterým by vadil Amazon. Mě zase vytáčí relativizační kecy bez smyslu pro realitu konkrétní situace.

  • cyklista

   Pokud dokážu chápat psaný text, tak článek je především o neprofesionalitě radních, a termín pracovní tábor zase tak daleko od skutečnosti není, přeskládavat obsah stovek kamionů do stovek jiných kamionů mi opravdu nepříjde jako přínos pro občany Brna.

   • Antisocka

    Víte, lidi vašeho typu toho ale zas tak moc neumí. Brnu ujel vlak už tak před čtvrt stoletím a tu historii si od vás nikdo kupovat nebude. Máte dojem, že americký průmysl nemá nic jiného na práci, než do Brna prdnout kosmické vývojové středisko, protože nabízí spoustu nedostudovaných bakalářů muzikologie? Já teda fakt nevím, osobně bych se do toho moc nehrnul.
    Přiznejme si na rovinu, Brno nic jiného než montovnu nebo překladiště nabídnout nemůže. Vezměte to konečně na vědomí!

    • Hlas lidu

     Zřejmě víte docela houby o tom, co je v Brně. Tipnul bych Vás na toho nemocného šéfedaktora, Plesl se myslím jmenuje :)

    • Troubo, nic nevíš :P Technologický průmysl v Brně jen kvete, díky kvalitním absolventům technických oborů.

    • Aha.. Proto se z Brna stava jedno z vyznamnych technologickych center stredni Evropy, viz CEITEC, NETME a podobne projekty v Kr. poli… V prvním odstavci máte pravdu, v druhém nikoliv. Zkuste si prvne neco zjistit, nez placnete takovou blbost.

     • No ehm….. Zatím není čím se chlubit… Ono totiž ty centra bude potřeba platit i po postavení a to tak, že hodně…. Zrovna nedávno proběhla médii zpráva, že to bude stát asi 5 miliard a k dispozici je 1,5 miliardy. Kde se vezme zbytek je ve hvězdách. Dost možná tedy ta centra zkrachují…

      Jak je to financování brněnských technologických apod. center na štíru svědčí i dluh ICRC vůči MAYO, který musela sanovat až vláda 50miliony (zpráva myslím 2 dny stará). A bude hůř….

      A co se Amazonu týče – každý normálně myslící člověk ví, že Gaussova křivka co se vzdělanosti týče je neúprosná a při vytváření pracovních míst je potřeba diverzifikovat a nestavět jen hitech centra. Amazon byl velká šance pro lidi se základním vzděláním, ve špičkách pro studenty jako brigáda, či jako startovací zaměstnání pro mladí lidi.
      Ono možná je Amazon tvrdý zaměstnavatel, ale kdo by měl v životopisu, že tam 2 roky pracuje, znamenalo by to, že makat umí a sehnal by lépe práci i jinde, až by odcházel….

      • Tome klobouk dolů.
       Řekl jste to i za mě. Dík.
       Škoda, že lidi jako Kašpaříková (to je ta bojovnice za lidskou hloupost) to nikdy nepochopí.

      • Podmínkou byl minimálně výuční list. Takže základní vzdělání je málo.

     • Antisocka

      Souhrná desockizace: Z Brna se nic nestává, ty uvedené firmy nikdo nezná, maximálně zaměstnávají pár desítek lidi z IT?
      Tvrdá fakta jsou čísla o nezaměstnanosti a ta leze jen nahoru, blíží se deseti procentům (Graf 2, zelená křivka)
      http://m.czso.cz/xb/redakce.nsf/i/nezamestnanost_v_jihomoravskem_kraji_k_30_cervnu_2013

      Jasně, byla První brněnská, Královopolská, Zetor, Zbrojovka, Šmeralovy závody a co já vím, co ještě. Ale dnes to není a už nikdy nebude. Jasné? Nic lepšího než překladiště západního zboží už Brno mít nebude.

      • máte docela zkreslené názory na brněnské techno firmy. Když už it, tak v brně je nemálo kvalitních sw firem avastem počínaje a ibm konče. Co se týká firem pracující s prům. technologiemi, těch je tu také víc …. víte co všechno se skutečně v brně vyvíjí ? Projekčních firem je v Brně halda, pracoval jsem pro víc z nich a některé z nich nejsou zrovna malé …

   • @cyklista: a jak asi myslíš že se zásobuje? přeskládání mlíka, brambor a cibule do hypermarketů ti připadne kreativnější a žitečnější? je to prostě práce. nělteří lidi by o ni měli zájem. pokud ne místní tak pak z okolí …

    • cyklista

     No tak třeba docela zásadní je, jak velké území sklad obsluhuje.
     Bez obchodu se neobejdu, bez šíleného skladu ano.
     Obchodníci většinou mají dlouhodobé plány a vize, přežil by uvedený sklad daňové prázdniny?

  • Žbulík

   A kliknul jste na odkaz pod slovem “proslavil” a na v něm zmíněnou reportáž BBC?

   • Antisocka

    Kliknul a hned si objednal zboží, zrovna jako si ho objednáte vy, protože bude o padesát haléřů levnější. Co se vám nezdá?

  • Nejlepší je, že ta “bába ze Slatiny” spolu s radními, kterým leží na srdci osudy desetitisíců brňáků (tím mě vždycky Šťástka dostane) pravděpodobně zajistili to, že nebude jak nový dálniční nájezd, tak ani obchvat Tuřan….
   Ty prachy se holt prostaví jinde, třeba na obchvat Dobrovíze:-))
   Proč by ŘSD teď něco stavělo, má v ruce studii, že doprava by byla hraniční až s Amazonem… Takže teď ještě na takových 15let není potřeba nic stavět…

   Doufám, že to teď svým spoluobčanům nějak hezky vysvětlí proč ty kamiony a auta kolem nich budou jezdit o 10let déle…

   Holt, kdo chce víc, nemá nic….

   • A to je právě dobře. K čemu mi jsou tisíce “výhodně koupených věcí” když umírám na rakovinu plic? A ti co přežijí ten rychlokvašný civilizační masakr se budou pást na betóně? Moc děkuji paní, která se angažuje, protože má zbytky zdravého rozumu. Na rozdíl od tzv. antisocek, co žijí jen ze dne na den a s heslem: Neudržitelný rozvoj za každou cenu!

    • Tys to evidentně nepochopil, takže pro tebe trochu pomaleji…

     Kdyby byl Amazon, byl by sjezd na dálnici a byl by obchvat Tuřan, který je na ten sjezd vázaný.

     Lidi, o kterých mluvíš by měli 3 roky 120kamionů denně navíc (upřímně, řekni tohle ve stovkách vesnic, přes který jezdí tranzit a dálnici jim blokují kamarádi této paní z Dětí Země, tam jezdí 120kamionů ne denně, ale za hodinu už 20let), ale pak by se jim výrazně ulevilo.

     Bez Amazonu mají ti stejní lidi i ta paní smůlu. Nájezd a obchvat nebude, doprava bude stoupat dál a za 3 roky mít klid nebudou, naopak v tom smradu budou žít další spoustu let navíc. Stát a ŘSD se na nějaký obchvat pochopitelně vykašlou…

     Už to chápeš???

     • Chápu Tome. A dovolím si tu uvedenou změť pseudoargumentů nazvat obrazně a mírně poeticky. Prostě navrhuješ “vymést ďábla” ještě větším “ďáblem”:-)! Fakt logika.

      • GASTROARBEIT

       ne Tome, stále to nechápeš, díky Amazonu bylo možné vytvořit tlak na vládu aby ten sjezd vybudovala což by zásadně pomohlo Slatině a Tuřanům. Po tom co radnice předvedla sem nikdo peníze nepošle a my budeme čekaat dalších x let než na nás dojde řada.To nejsou žádne pseudoargumenty, to je prostě fakt.

       • GASTROARBEIT

        sorry ne na Toma ale na Anytose

        • Asi máme každý jiné hodnoty. To je pochopitelné. Ale myslím, že se shodneme, že komunikace magistrátu s (tuřanskou, slatinskou, celobrněnskou) veřejností setsakramensky vázne. Různí rychlobakaláři vedeni stranickými direktivami se hádají a podrážejí – brněnští občané zůstávají “před branami”.Tato zajímavá diskuze měla být moderovaná magistrátem již na podzim. Hollan avízoval, že Žít Brno nemá na tuto stavbu vyhraněný názor. Jen upozorňuje dlohodobě na nekompetentnost rozhodování brněnských ( a koneskonců i celostátních) politiků a na jejich stranické pletichařeni. Nic více, nic méně. A jak je vidět, daří se mu to.

         • Ale to není i nějakých hodnotách. To je fakt tak těžké pochopit, že s Amazonem by měli Tuřany a Slatina ten obchvat a sjezd prakticky jistý v nejbližším možném termínu.
          A tyto stavby kriticky potřebuji i bez Amazonu přece…

          Jenže teď po tom všem, když Amazon nebude, tak mají smůlu.

          Já mám pocit, že vy vycházíte z toho, že teď je Slatina a Tuřany klidný ráj, kde nic nejezdí a s Amazonem by bylo peklo. Jenže fakt je ten, že peklo je tam teď a s Amazonem by si nikdo rozdílu ani nevšiml (ono je jedno, jestli za hodinu jede 170 nebo 180 kamionů, fakt to není 0 bez něj nebo 10 s ním)…

         • Ten kdo žije na Sokolnické v tuřanech nebo na jiných ulicích kde mu projíždí kolony aut pod oknem a jen přejít silnici na zastávku ve špičce je boj o život, by pochopil jak je situace vážná, bohuže radní žijí v jiných čtvrtích a život voliču je zajimá akorát krátce před volbami. Jak bylo řečeno a je to svatá pravda, že na menších obcích a městečkách se demokracie a odpovědnost politiků vůči občanům sjednává daleko rychleji. Zaplať Pánbůh, že jsem se na takové místo z Brna přestěhovala.

    • Vy máte rád zkratky že?
     Jenže Amazon rakovinu plic nezpůsobuje. Horší bude kouření. Zeptejte se svého lékaře.
     Ta paní moc zdravý rozum nemá. O co míň přemýšlí, o to raději se předvádí.

 • Ale i takovéto práce “z pracovních táborů” musí někdo dělat. Nemůžou přeci všichni sedět v kancelářích. No a když to nebudou dělat Češi (a je jedno jestli Brňáci Pražáci či Dolnokotěhůlkáči), tak touto prací holt nepohrdnou imigranti a Čech si zajde na pracák…

 • Gatroarbeit

  Nabídnu malou konspirační teorii:

  Přestože Amazon ví, že se bude 15.dubna znovu hlasovat, nepočká ten týdena rovnou to stopne. Proč? Že by už dopředu věděl jak hlasování dopadne, pokud nepřistane patřičná provize na příslušném Šťastném účtě? ODS je finančně zruinovaná, volby se blíží a bude potřeba každý desetimilion na bilboardy s Liborem, přece to nebude platit ze svých poctivě vydělaných peněz, to dá rozum.

  P.S. Co se souladu s ÚP týče, podle mě je ta plocha označená jako PP = dle vyhlášky tam být sklady bez problémů můžou, co taky jinýho tam asi tak bude?

  • Antisocka

   Nabídnu malou desockizaci – Ti hoši od Amazonu nejsou zvyklí čekat, zrovna jako nejsou zvyklí čekat jejich zákazníci. V podstatě vy, nebo třeba Hollan. Brno může zasedat do roku 20xx, ale svět tolik času nemá.
   Ohledně úplatků, tohle není státní zakázka a Brno není zas tak významné, aby se to nedalo udělat o pár desítek kilometrů vedle, kde vám za to ještě poděkují. Máte?

 • Vazeni, vy asi nechapete ze je potreba stavet it tyto “pracovni tabory” – ackoliv se to da nazvat slusneji. Holt ne kazdy kdo bydli v Brne ma moznost, vuli, schopnost anebo sanci byt manazerem, pojistovakem atd… a tak si myslim ze stejne jako ve slatine uz par podobnejch plecharen stoji, tak plecharna od Amazonu by rozhodne prinesla vice uzitku nez-li skody. Vzhledem k tomu ze spousta “tradicnich” zamestnani zanika diky automatizaci a lide, jez tato zamestnani vykonavali zustavaji ve velke vetsine bez prace, protoze nemohou, nemaji jak anebo proste nechcou delat hlavou, tak vidim zamer vystavet zde logisticke centrum jako krok vpred pro udrzeni zamestnanosti prave tech, jejichz moznosti a ambice nejsou obchodne / manazerskeho razeni…

 • Naprosto přesné! Už aby bylo po podzimních volbách …

  Grammar-Nazi PS: http://cs.wiktionary.org/wiki/potencion%C3%A1ln%C3%AD

 • Ve spoustě – troufnu si říci i většině – měst naší milé země existují takzvané továrny, lidově fabriky. Nevím, jestli autor článku byl kdy v některé z nich. Možná by zjistil, že překládat knihy je zhruba 10x úlevnější a usměvavější činnost než třeba házet bedny s plechovkami na palety nebo koksovat uhlí. Domnívám se, že ani průmysl call-center, kterými je Brno proslavené, není s příjemností této práce zcela nesrovnatelný.

  Nepopírám, že článek je především o přístupu magistrátu, ovšem první a poslední odstavec svědčí o tom, že autor příliš nechápe, že ne každý občan této země je ajťák, experimentální estetik nebo spisovatel. Je zde spousta – jistě jste o nich slyšeli – tzv. dělnických profesí. Nazývat jejich pracovní prostředí “pracovními tábory” je – a to se dostávám k podstatě mého komentáře – urážkou nejen skutečných obětí pracovních táborů, ale především práce těchto dělnických profesí. Takže příště doporučuji trochu ubrat na vtipné metaforičnosti a přidat na empatii.

 • Antisocka

  A oblíbená desockizace: Tu montovnu nedělá z velkoskladu Amazon, ale socky typu Hollan. Pokud někomu z Brna nabídnete salám Supervysočina v akci -15%, tak si to koupí prakticky každý, i když to bude z rozemletého čokla. Přibalte k tomu mastný letáček typu Nadáváme na Magistrát, to pak bude teprve frmol bez ohledu na to, že původní fabriku to úplně zničí.
  Zrovna tak budou socky kupovat nejlevnější zboží v igelitkách, jedno, kdo na to otročí. Tohle fakt nedělá Amazon, ten jenom ochotně plní vaše přání…

 • Zatím vždy jsem s ŽB souhlasil, ale přirovnávat pracovní příležitost k pracovnímu táboru je zkrátka hloupé. Chcete-li uspět ve volbách, tudy dle mého cesta nevede.

 • paleontolog

  Vážení,
  ačkoliv delší dobu nepobývám na území města Brna, ačkoliv neznám “co” přesně chce Amazon vybudovat, poselství článku zní naprosto jednoznačně, neřkuli neoddiskutovatelně.
  Zastupitelé ani neví, jak hlasovat. Těžko čekat, že ví, o čem vlastně hlasují. Není o čem hlasovat, jelikož záměr není v souladu s územním plánem. V zásadě není co řešit. Ledaže toto někomu formálně nestačí. Pak sice osobně nevím na co ten “někdo” ještě čeká, ale pokusím se “mu” nabídnout určitý náhled na tuto “velkoskladovou technosféru” z jiné stránky, než optikou investic, protože mám zkušenosti mmj. s vybranými provozovnami předních “českých” dodavatelů elektronického zboží.
  Ten ukřičený pitomec, dokola nabízející tabletky, jaksi postrádá ve vlastní provozovně vlastní zaměstnance. Většina PROVOZNÍCH zaměstnanců pracuje na DPP či DPČ pro pracovní agenturu, nemá českou národnost, nezná svoje práva coby zaměstnance a tak se stávají snadným terčem pracovní šikany, překračování zákonníku práce ze strany zaměstnavatele je běžné v mnoha rovinách. Práce to není náročná (od příjmu až po expedici), přesto je vykonávaná v nevyhovujících podmínkách. Setkal jsem se s tím, že agenturní pracovníci nesmí nosit na sklad džíny (Levisky – dříve pracovní oděv), nakázány byly tepláky. V paletovém manipulačním úseku bylo “dříve” nemyslitelné nosit obuv bez kovové výztuže. Pokud se zaseknul pásový dopravník, je “běžné” zaslechnout povel k odstranění závady, bez vypnutí dopravníkového pohonu (!). Nacházíte – li se ve vyšším podlaží, buďte opatrní, protože nevíte, kde bude chybět kus OSB podlahy, vč. zábradlí. No nic, dovolte mi vyjádřit nosnou myšlenku. V takových podmínkách takřka není místo pro českého občana, který si váží sám sebe, svého duševního zdraví (ve skladu se nachází přes 100 wifi zesilovačů), svých končetin. Vraťme se k imigrantům, ti se snaží peníze vydělat, ušetřit a poslat domů. Žádné zvýšení místní ekonomiky se nekoná, dokonce ani na odvodu daní státu zaměstnavatelem, jelikož firma se zeleným marťánkem má jediného akcionáře a ten má sídlo na Kypru. Těch několik kmenových zaměstnanců, pod vlajkou firmy, ve které pracují, musí vyhovovat specifickým osobnostním profilem. Jednou z otázek, které si kladu doposud, je to, jakým způsobem může agentura nabízet přímo “čistou mzdu”, neznajíc moje odvody, slevy na dani a podobně. Rovněž není pravda tzv. nulová odpovědnost, ba naopak, odpovědnost za hmotné škody je naprosto běžná. O proceduře hraničící s šikanou, při výstupních kontrolách ze skladové plochy, nemluvím (zažil jsem případ, kdy zmizela přes “gate” paleta televizí neznámo kam :) “Pracovní tábor” je pro mě osobně příliš vznešený výraz, abych byl upřímný a opakuji, vypovídal z vlastní zkušenosti (s nejedním výrobcem/distributorem).
  Já tyto věci nepodoporuji, ani podporovat nechci, specificky za peripetií, které je provázejí.
  Nějaká nevěcná argumentace, jako “nedostudovaní muzikologové, levičácké ubohosti” a podobně si pane Beton nechte od cesty a neshazujte se pod úroveň těch, co se snažíte kritizovat.
  On Amazon, až mu skončí daňové prázdniny, zase odtáhne dál, podobně jako Carrefour a další firmy.

  Buďte s pozdravem!

  • srandista

   Nějak jsem nepochopil o jaké firmě píšete… Amazom není Flextronics, od té doby jsme se přece jen trošku odplazili dopředu (žádné dotace z pracáku, daňové úlevy apod). Píše se řada fám jak strašmé to je tam dělat, ikdyž se vsadím, že nikdo z těch co to píší nestál ani před tou halou z venku, natož aby tam někdy makal. V Dobrovízi už najímají lidi, né pomocné síly ale managment, hmm to je co? Zkusili jste si někdy dělat třeba v Makru? Nebo na brigádě u pokladny v Tescu? Nebo na parkovišti u Hornbachu? Jistě že ne. V Amazonu nebude nikdo dělat na DPP, to by je FU sežral, ročně 300mil do obecní kasy by taky nebylo k zahození. Jenže, tady je Brno, hniloba a puch, všechno zablokovaným, žádný investice, žádný rozvoj, ani ta blbá dálnice do Vídně nebude (pár ekohumanistů se bude do krve hádat kudy to má vést, probůh! kudykoliv ale ať už!!!), dálnice na Svitavy dtto, jen ať ty vesnice přes který jezdí denně tisíce aut zdechnou že? O nádraží nemluvě, 800m je šílená vzdálenost, místo toho budeme dělat další a další studie prokazující, že vybudovat podzemní nástupiště se 4 kolejema pod Čedokem je prostě debilita. Amazon je supermoderní provoz, místo něj tam vyrostou v lepším případě jen překladiště, a nebo nějaké továrničky, trošku smogu, nějaký ten odpad a stejnej počet kamiónů. To určitě budou továrny a provozy kde budou zaměstnanci v bavlnce. Je to průmyslová zóna, ne národní park, díky babě ze Slatin nebude nájezd (co kdyby nedejbože stál nad nějakou kytičkou) takže pěkně všechny kamiony budou jezdit přes Slatinu, jak moudré a ohleduplné.

   V normálním městě by vystoupil primátor před lid a řekl by: Ulehčíme Slatině novým sjezdem, za 300mil ročně co dostaneme vybudujeme 10 lesních školek, 3 parky, 2 bazény a do 5 let opravíme stadion za Lužánkami.

   Škoda, obrovská škoda.

   • paleontolog

    Nemusíte chápat, o jaké firmě píšete, kdo umí číst mezi řádky to brzy pochopí. Moje pracovní zkušenost vznikla loňského roku, je stále aktuální, poměry jsou stálé. Neznám specifika projektu pro Amazon, nicméně Vám popisuji, jak to obecně chodí ve velkoskladových prostorech obecně – díkybohu ne všude.
    Ano v Makru jsem pracoval, tam není automatizovaný provoz, linky a dopravníky, které můžou trhat ruce, těch pár mechanizovaných provozů jsem shledal jako bezpečné (event. bezpečnější, než dtto).
    Koho by FU sežral a koho ne – ponechám stranou, takové “kdyby” vůbec nehraje roli. Podstatná je současnost ! Potenciál pro zvýšení zaměstnanosti prostě v Amazonu nevidím pro českého občana na víc než 30%, zbytek bude outsourcován z okolních zemí.
    Ad 300 milionů; možná že by ty peníze nebyly k zahození, ale dejte úředníkovi prostředky a on je spolehlivě vyčerpá (narovnáním věže na staré radnici). Příště bude chtít pouze a jedině víc. Škrtá se snad jedině na kultuře, školství a ŽP.
    Za komunisty nebyl problém stavět dálnice ve veřejném zájmu, problém byla jejich kvalita a rychlost stavby. Dnes jsou problémem vlastníci pozemků, stavební řízení jako celek a ve výsledku je rychlost dálničních silnic stejná jako před revolucí. Co se ovšem změnilo je cena.
    A jestli by nebylo lepší na chvíli zhasnout, aby se záměry mohly uskutečnit ? Nebylo. Zamyslete se, proč to nejde legálně.

  • Váš pohled na věc mě nepřipadne objektivní. Pokud dnes není situace v distribučních centrech pro zaměstnance růžová, je otázka, co na tom zhorší Amazon. Konkurence jak víme naopak pomáhá těmhle zaměstnancům nejvíc. Můžou se zbalit a říct já jdu do Amazonu. Platí líp, než obdobné firmy a provoz bude jistě modernější bez chybějících OSB desek…
   Jestli něco může zlepšit už dnes bídný život těhle zaměstnanců, je to příchod Amazonu, ne jeho nepřítomnost. S pobídkama už to taky není tak žhavé, jako v dobách Flextronicsu.
   Amazon si buduje distribuční síť strategicky podle dostupnosti k zákazníkům a představa, že mu pomůže přesunout se do jiné země EU je blbost.
   I kdyby ale odešel, jím investovaná hodnota zde zůstane. Budovu koupí někdo jiný a může to být lépe vyhžito, než samotným Amazonem. Viz Flextronics – Honeywell.
   Brno má zkrátka v zastupitelstvu korupčníky, kterým nešel Amazon na ruku, protože to na rozdíl od ostatních nemá za potřebí. To, že v Brně nebude je obrovská škoda. Jak pro potenciální zaměstnance, tak pro město.
   300 milionů je spousta peněz. 1500 * 17000 je 25 500 000 měsíčna na výplaty, ze kterých se každý měsíc odvede sociální a zdravotní pojištění! Tedy už neodvede.
   Většina zaměstnanců by samozřejmě byla z ČR. Ale i ti z ciziny tady žijí a musí jíst a bydlet. Pokud jste někdy žil mimo ČR jistě víte, že všechny peníze domů rozhodně nepošlete.
   Začněte myslet racionálně a ne emocionálně.

   • paleontolog

    Mě Vás pohled na věc také nepřipadá objektivní. Neptám se – co může Amazon zhoršit, ale co může Amazon zlepšit. Za stávajícího stavu, napříč republikou, jsou to pouze ty peníze do kapes lidem a magistrátu. Ale tyto peníze, opakuji, dejte zastupitelům a oni je projedí pro své záměry. Neprojedí peníze tyto, projedí peníze jiné. Stejně tak lidé něco utratí, ale utratí tolik, aby si nakoupili to nejnutnější. Nacházíme se v často zatracovaném diskontu. Mezi šunty co kupodivu někdo nejen kupuje, ale taky konzumuje.
    Jestli něco může zlepšit postavení občanů je pouze legislativní změna tohoto nekonečného schwarzsystému práce pro “agentury”, kde se ve fabrice pohybuje sotva poloviční část kmenových zaměstnanců. Rád bych věřil, že Amazon bude výjimkou. Vstříc českým poměrům přijde každý distribuční sklad, neb se mu to vyplatí a dřív a nebo později na to přijde vedení samostatně. Není těžké zjistit, že je to všude stejné. To jsou všechno sociální otázky.
    V tom výpočtu zahrnujete jakýsi přijem, já Vám říkám, že práce na DPČ neodvádí měsíčně více než zákonné minimum na zdravotní pojištění, k tomu nějakou daň z příjmu. Přičtěte nějakou slevu na dani za dárcovství krve a stát nemá zhola nic.
    Další hledisko je okupace půdy s poměrně dobrou bonitou. To je mi trnem v oku od začátku výstavby průmyslových areálů v širokých polích (Jirny u Prahy a pod.). Kde je najednou Zemědělský půdní fond, jaká je jeho funkce ? Není nikde a jeho funkce je zbytečná. Sereme si do kalhot a děláme to pod hlavičkou “peníze”.

 • Pro německy rozumící, zde krátký dokument o amazonu v Německu. http://www.youtube.com/watch?v=xdrkY_NpgrY

 • Kritizujete ostatní za jejich neserióznost, ale tenhle pamflet na úrovni dítěte ze základní školy zrovna serioznost nevzbuzuje.
  A to i když pominu infantilní závěr.
  Jen jsem se nedozvěděl, na co má Amazont čekat.
  Máte poněkud naivní pohled na svět. Vy vlastně všechno víte že? Vše jste si přečetli v Blesku a na internetu a máte jasno. Co jste nepřečetli v bulváru, na to jste se poptali místních drben a hospodských intelektuálů. Géniové. Vás mám volit děti?
  Umíte říct na rovinu jestli by jste Amazonu sklad schválili nebo ne?
  Jasně Amazon se bude muset začít řídit vašema iluzema o světě a pak mu blahoskloně pokynete ne?

 • GASTROARBEIT

  Dobrá otázka,
  takže Matěji Holane, AMAZON ANO nebo NE? A prosím jasnou odpověď, ne politické mlžení (až co na to lidi, neznám podrobnosti atd).

 • PROČ BYLA ZMAŘENA INVESTICE AMAZONU V BRNĚ ? – Skutečné příčiny odporu některých brněnských zastupitelů

  Na začátku problémů s umístěním investice Amazonu v Brně je existence pozemků v blízkosti mezinárodního letiště Brno-Tuřany a lačnost jejich majitelů a nájemců získat pro tento pozemek uplatnění (jde o zcela jiný pozemek, než o kterém se hlasovalo v zastupitelstvu). Ústřední postavou v této hře je pan Jiří Filip nar. 16.9. 1957, bytem v Podolí 175, okr. Brno-venkov a na druhém konci hejtman M. Hašek.

  Jiří Filip (KDU-ČSL) je majoritním vlastníkem a předsedou představenstva obchodní společnosti Letiště Brno a.s., která má za účelem provozu na delší dobu od Jihomoravského kraje pronajato zmíněné letiště. V těsném sousedství letiště je plocha, která byla dosud jen triviálně připravena pro pozdější příchod investora a stavbu v rámci projektu BALP (Brno Airport Logistic Parc).

  Jde o plochu o výměře cca 76 ha severozápadně od hlavních zařízení a staveb brněnského letiště (vzletové a startovací dráhy, pojezdových ploch, odbavovacího terminálu a řídící věže) na pozemcích parcelních čísel 3608-3633 a asi 30 dalších. Společnost blízká obchodní společnosti Letiště Brno a.s snila platonicky o tom, kterak pro danou plochu získá strategického investora, leč za celá dlouhá léta se ji to nepodařilo a pro jejich neschopnost ani podařit nemohlo. Když prosákla zpráva, že poradci AMAZONU Brno vytipovali jako vhodnou lokalitu tajně doufali, že by oni (BALP) mohli být tím šťastným, koho by tak atraktivní investor poctil. Ovšem mnohem zdatnější byl R. Fos, který je v přivádění investorů do ČR mimořádně úspěšným. Již z větší části zaplnil Černovickou terasu a je to právě jeho zásluha že se Brno těší z této lokality jako jedné z nejúspěšnějších v ČR. Stejně tak pomohl zaplnit Borská pole v Plzni, modřickou průmyslovou zónu a celou řadu dalších. Tak také přivedl Fos s jeho CTP na Černovickou terasu, která je velmi dobře připravena i AMAZON.

  I zhrzení pánové nasypali již ve finále připravenou akci písek do soukolí skrze propojené klienty v zastupitelstvu města Brna, zejména Mgr. Libora Šťástku (ODS) a pět dalších ve skryté spolupráci a hejtmanem jihomoravského kraje Michalem Haškem a jeho náměstkem Juránkem. Vyfabulovali různé (vesměs ekologické a hygienické potíže) finální varianty v severozápadním segmentu Černonovické terasy, aby se pak v následném kroku mohl vynořit jako deus ex machina hejtman Hašek, s tím že jako by ihned k použití plochou těsně přilehající k letišti zachraňuje skvostnou investici pro Českou republiku. To byl smysl celého děje. Jen ten kdo ani trochu nezná brněnské poměry mohl uvěřit tomu, že Liboru Šťástkovi leží na srdci ekologické nebo hygienické otázky, či dokonce korektní dodržování územního řízení a o parametrech územního plánu nemluvě a také, že to v dané věci má opravdovou relevanci.

  Závěrem je potřeba poznamenat, že obě lokality jsou z hlediska případné zátěže obytných zón prakticky rovnocenné a že žádná z nich nemá dopad na zastavěné území Tuřan, jejichž aktivisté tak „statečně“ na zastupitelstvu vystupovali. Jedna i druhá lokalita mohou mít dopad na okrajová zastavěná a obytná území Slatiny. Je otázkou jak velký.

  V celém případu ani v nejmenším nešlo o ochranu zájmů brněnských respektive slatinských rezidentů ale jen a pouze o rivalitu dvou disponentů pozemků resp. chtivost nájemců protěžované, ale nepřitažlivé rozvojové plochy (BALP) v těsném sousedství letiště, kteří ale za celá léta nebyli na mezinárodním trhu jen svoji neschopností „ulovit“ žádného investora. Tak šli raději cestou obstrukcí prostřednictvím klientelních spojenců v zastupitelstvu a raději přivodili zmar celé investice. Michal Hašek je důležitým hráčem v této hře.

  Ta Haškova promptní nabídka údajně „hotové“ a „připravené“ rozvojové plochy po neúspěchu posledního hlasování v zastupitelstvu města Brna dne 18. března 2014 nebyla náhodným hozením záchranného lana, jak se je snažil hejtman obratně prezentovat ale ve skutečnosti výchozí příčinou celého děje a postupu Šťástky a spol. s cílem zmařit již skoro hotovou investici na jednom místě, pro to, aby mohla být nabídnutá blízká ale ne tak vhodná lokalita, která ale je v gesci celého tohoto klientelního milié.

  Ve skutečnosti byla tato nabídka připravena od samého začátku a předchozí děj byl jen šarádou aby mohla být takto triumfálné a mesianisticky vyhlášena.

  Autor těchto řádků nemá žádné zájmy ani zhola nic společného ani s jednou či druhou stranou.

 • Bad Dream

  “NAZDAR” není a nikdy nebyl socialistický pozdrav !

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →