Plzeň nebo Krno – referendy si demokracii rozvracet nedáme

27. 8. 2012 8.30 6 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Dneska budeme Žít Brno v Plzni.

Radnice největšího města Krna se v roce 2004 rozhodla všemi způsoby zabránit platnosti referenda o nádraží. Povedlo se. A město politické kultury 2015, Plzeň, nehodlá být pozadu. Proto nyní sabotuje vyhlášení místního referenda souběžně s krajskými volbami. Hrozí, že v případě 35% volební účasti by nikým nevolení voliči odmítli výstavbu potřebného hypermarketu a nejlepší kmotr Jurečka by musel vrátit dary, které od vděčných investorů určitě nikdy nedostal.

Připomeňme si jednu veselou krněnskou historku: Rok 2004. Asi pět antilidí přesvědčilo přes 20 tisíc Krňanů, kteří podepsali petici za vyvolání referenda o poloze nádraží. Radnice tehdy řízená ODS a KDU-ČSL se dostala do prekérní situace. Referendum musela vyhlásit, ale pakliže by se konalo současně s krajskými volbami 2004, bála se, že by k volebním urnám přišlo tehdy zákonem požadovaných 50 % voličů a referendum o poloze nádraží by bylo závazné. Proto radnice moudře rozhodla, že referendum uskuteční mimo termín voleb. Do toho natiskla za veřejné peníze spoustu letáků, ať lidé, kteří chtějí nádraží odsunout, k referendu nechodí. Kombinací těchto dvou demokratických postupů radnice dosáhla vytčeného cíle a referendum bylo s 24,9% účastí nezávazné. Mohla vítězoslavně zahájit odsun nádraží, které se od té doby rychlostí pohybu litosférických desek rok co rok propadá centimetr za centimetrem.

V Plzni se zas asi pěti jiným kverulantům podařilo vysbírat podpisy – 13 tisíc – pro vyhlášení referenda o stavbě hypermarketu na místě bývalého kulturního domu. Jelikož závaznosti referenda jde docílit souběžným konáním s volbami, neboť od roku 2004 kleslo kvórum pro platnost referenda z 50 na 35 % a v Plzni chodí ke krajským dokonce o 7 drzých procent víc, reálně hrozilo, že se radnice závaznému výsledku referenda nevyhne.

Evidentně neplatný podpis

Jediné řádné plzeňské zastupitelstvo, které by kvůli lhůtám uvedeným v zákoně mohlo referendum o hypermarketu na termín krajských voleb vyhlásit, se koná 6. září. Předtím ještě úřad musel zkontrolovat podpisy, neboť ve stovkách petičních archů se najdou podpisy nečitelné či podpisy lidí z jiných měst. Krom toho se tam najde i spousta podpisů, které se vyškrtnou jen tak. Ten plzeňský jich vyškrtal tolik, že to na vyvolání referenda nestačí. V takovém případě se navrhovatelé referenda vyzvou, ať dodají nezbytný počet podpisů, následně úřad opět podpisy zkontroluje a zastupitelstvo referendum vyhlásí.

A tady se ukázala ryzí apolitičnosti plzeňského úřadu, kterou musíme i u nás v Krně ocenit. Na kontrolu podpisů má úřad 15 dnů. Lhůtu využil bezezbytku. Kontrolu dokončil minulé úterý. Místo okamžitého sdělení, kolik je nutné dosbírat, vyložil s ohledem na zákon Beneš se zasloužil o státpojem „neprodleně vyrozumí“ tak, že výsledky oznámil až po třech dnech, v pátek. Tím přišli navrhovatelé referenda o tři dny, kdy nevěděli, kolik jim chybí a nemohli podle toho podpisy obratem dosbírat. Tři dny mohou být v určitých situacích dost. Podle zákona má úřad na kontrolu dodatečných podpisů dalších 15 dnů. Určitě ji využije. Děkujeme. A už teď si mohou všichni slušní lidé v Plzni oddychnout, neboť i kdyby vyškrtaných 2100 podpisů dodali navrhovatelé hned v pátek, poslední den 15denní lhůty je o 2 dny později, než se koná řádné zastupitelstvo.

Jediná petice, kterou kdy mělo smysl podepsat

Takže smůla. Referendum se bude konat o měsíc později než jsou volby, letáky, ať jdou lidi radši na hřbitov, už jsou v tiskárně.

A proč to vlastně celé píšeme. Strůjce plzeňského referenda, Martin Marek, stojí za tím, že nakonec se konečně zavřou plzeňská práva, zhmotnění nikdy neexistujícího Vysokého učení Brno. A jelikož se panu Markovi nepodařilo kvůli přátelské atmosféře v Plzni dostudovat, začne od září školní docházku na naší právnický fakultě. Dáváme ji rok, maximálně dva. A těšíme se na spolupráci!

6 Komentářů

  • Kéž by se dalo též uspořádat referendum třeba na téma “Dostavit dálnici D8 co nejrychleji?”, “Vykácet kúrovcem poškozené lesy na Šumavě?”, “Vykašlat se na obnovitelné zdroje a postavit jednu atomovou elektrárnu navíc?”…. Kéž by taková referenda byla pro Děti Země závazná. Ale smůla :-(

    • Pavel Vlach

      Tome, Bože, vy jste pako :D Opravdu si myslíte, že si většina myslí, že “lesy poškozené kůrovcem” se mají kácet? :D

      • Miloš Hlávka

        Ono jak které, ty běžné hospodářské asi ano, není-li už jiná pomoc. Lesy v bezzásahových zónách národních parků naopak nikoli – ať někde máme možnost vidět, jak si příroda dokáže či nedokáže s tím broukem poradit sama.

        Složitou tak zůstává otázka, jaký režim zavést v jakémsi “nárazníkovém pásmu” mezi oběma typy lesů. Jak má být široké (aby kůrovec z bezzásahových zón vytrvale nenapadal ty běžné hospodářské lesy ležící jen o pár metrů dál). Atd.

    • Miloš Hlávka

      Dostavět dálnici D8 co nejrychleji? Jistě, když už byla vymyšlena, to přece ani Mirek Patrik nepopírá. ALE KUDY? – to je ta otázka.

      Koneckonců totéž platilo i v případě blokování výstavby obchvatu Plzně (takže město se řadu let “spolehlivě” dusilo). Také nešlo o znemožnění výstavby jako takové, “jen” o návrh vhodnější trasy. Nebýt té několikaleté přetlačované, dnes by se místo centra Plzně nejspíš dusily Štěnovice, protože, pokud si vzpomínám, magistrátem prosazovaná trasa měla vést bezprostředně za jejich humny.

    • Představte si, že v “poškozených lesích na Šumavě” (což je sám o sobě dosti široký a nedostačující pojem) nežijí jen kůrovci a smrky. Na některých místech, často na území jakési první zóny jakéhosi NP, tam žije i cosi, čemu se v jednom divném žargonu říká chráněné a ohrožené druhy rostlin a živočichů, ev. i jakési endemity.

      Tyto entity jsou kupodivu schopny přežít v oblasti, kde les prochází cyklem obnovy, tzn. i stadiem, kdy je přítomno patro odumřelých stromů a rostoucí mladé stromky, za přítomnosti bylinného a/či keřového patra, a především potřebného klidu, narušovaným max. občasným pohybem turistů po vyznačených stezkách. Ovšem obětavá tvůrčí aktivita rumunských dřevorubců (už jen jejich samotná bodrá přítomnost) a následné holiny už jim jaksi neprospívají.

      To vám však sdělovat asi nemusím, vy tyto skutečnosti, jakožto odborník na slovo vzatý a přemýšlivý člověk, jak lze soudit z vašeho příspěvku, určitě znáte.

Leave a Reply


Další zprávy

  • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

    Čti dál →
  • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

    Čti dál →
  • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

    Čti dál →