Oprav si své město

15. 11. 2012 8.36 13 komentářů

Sdílej tento článek

Autor:

Nálepky:

Koncepční vizi rozvoje našeho nejkrásnějšího města Krna ohrožují neukáznění občané. Smutný případ starého muže, který sám opravil chátrající lavičky v buržoazní Masarykově čtvrti, je tvrdou ranou pro odpovědné plánování městského rozvoje. Představitelé města se obávají, že příklad tohoto zhýralého anarchisty může svést na scestí osobní angažovanosti i další labilní osoby, které nemají dostatek trpělivosti, aby počkaly, až město najde čas a prostředky nechat chátrající objekty opravit. Nebo zbořit. Nelze přitom akceptovat lacinou výmluvu postaršího kverulanta, že si neměl s vnukem venku kam sednout. Oba mohli klidně sedět doma a číst si vždy optimistický městský magazín Metropolitan nebo naučný časopis Šalina.

Schválená podoba laviček (zdroj: Občanské sdružení Masarykova čtvrť)

Město Krno vynakládá obrovské prostředky na koncepce rozvoje, rozvozojové vize nebo mapování koncepčních vizí. Vzhledem k vysokým nákladům na zpracování těchto materiálů již bohužel nezbývají prostředky na jejich realizaci. V krněnském archivu však lze nalézt několik zdařilých vizualizací zcela opravených laviček a to dokonce i v daleké Bystrci. Je proto smutné, když odpovědnou práci našich zastupitelů boří a ničí samozvaní aktivisté, kteří bez jakéhokoli mandátu svévolně opravují a vylepšují město, ve kterém žijí.

Nekoncepčně opravená lavička.

Na zmíněnou opravu laviček již přitom bylo dokončeno výběrové řízení, které k velkému překvapení vyhrála firma Arch.Design, kdy coby jediný uchazeč nabídla sympatickou cenu 111 000,- za jednu lavičku (bez DPH). Nyní bude nutné opravené lavičky zbořit a postavit znovu, což se prodraží. Bohužel to ale není ojedinělý příklad zbytečného zájmu obyvatel o jejich okolí.

Anarchista Budil a jeho děti u nekoncepčně rostoucích stromů (Zdroj: Centrum news).

V dalekých Řečkovicích se našel další nepřizpůsobivý, pan Michal Budík, který svévolně vysadil několik ovocných stromů, aby si jeho rozmazlené děti měly kde hrát – jakoby jim nestačila televize. Přitom mohl chvíli počkat, až se k této záležitosti dostane místní radnice a kdo ví, za dvacet let zde klidně mohly růst stromky. Rozverný otec tam s dětmi mohl skotačit ve svém důchodu a navíc s hřejivým vědomím, že stromy rostou dle platné vyhlášky místního úřadu.

Naštěstí si jsou úředníci vědomi děsivých důsledků nekoncepčního rozvoje a nařídili stromy vykácet a zelenou plochu vybetonovat. Pro dětské dovádění je beton mnohem bezpečnější a hygieničtější, než nevyzpytatelná příroda.

Nebezpečí nekoncepčního “vylepšování” městského prostoru nám potvrdil i náš oblíbený náměstek pro rozvoj, chalupář a kořala Bc. Ladislav Macek. “Není možné takhle bez povolení sázet stromy ve městě jenom proto, že z toho mají ostatní radost. Ty stromy musí pryč a všechno se to musí promyslet,” pokyvuje starostlivě hlavou a pokračuje: “já si třeba dobře promyslel, než jsem bez těch otravných povolení postavil na Priglu chalupu i s bazénem a vidíte, úřady to mé koncepční plánovaní ocenily a chalupa tam zůstane, protože z ní má radost celá moje rodina. Ale ty stromy půjdou, to je fakt zvěrstvo.

I Ponávka se dočkala své krásné koncepce. Škoda, že na její realizaci nejsou peníze.

Na rozloučenou pak dodává: “dívejte se, my jsme třeba utratili 1,5 milionu za koncepci revitalizace Ponávky a teď by jako mohl klidně někdo přijít a opravit to celý zadarmo, to by nešlo a o tom špinavým nádraží ani nemluvím,” dodává na rozloučenou filuta Macek a šibalsky nám tak naznačuje, že by bylo levnější přesunout Svratku k nádraží než stavět nové nádraží kdesi u řeky.

Pevně věříme, že si z toho čtenáři vezmou ponaučení a nebudou se našim rozumným zastupitelům vysmívat svou nekoncepční aktivitou.

 

Pro ty, kdo chtějí koncepčně pomoci svému nejkrásnějšímu městu, jsme pod patronací nejlepšího Primátora, Bc. Romana Onderky NBA., připravili osvěžující pracovní sobotu. Jelikož přes potřebné koncepce již nezbývají prostředky na běžnou údržbu města, rozhodli jsme se pod odborným dohledem Bc. Ladislava Macka vyčistit říčku Ponávku. Mediální pokrytí nám slíbilo poskytnout naše nejoblíbenější paranoidní médium, Revue Fragmenty.

Více o chystané oslavě výročí sametové revoluce: Pojďte s námi vyčistit ten potok!

Na Facebooku: Pojďte s námi vyčistit ten potok.

13 Komentářů

  • Nekoncepční hajzli jsou to!

  • Zrovna Městské zásahy 2011 se zabývaly přednádražím asi ve 3 projektech.

  • Že se nestydí, tihle nikým nevolení občané…

  • Zasr*ní altruisti!

  • Mám dojem, že za lavičky nezodpovídá město, ale městská část, alespoň tady v Bystrci to tak je. Lavičku instaluje Bystrcká radnice víceméně na požádání kam si lidé řeknou, jenže lidé je vesměs spíše odmítají a tak se i stalo, že pár laviček najednou zbylo a nevědělo se kam s nimi (vyřešilo se).

    Sázení stromků je taková pozitivní ikona, ale není to úplně bez vad. Na stromy si často lidé stěžují a chtějí je pokácet. Městem vede řada sítí, nad nimiž by se stromy sázet neměly. Některé druhý dřevin jsou do města vhodné, jiné méně. Což ale všechno dohromady neznamená, že by lidé, chtiví sázení, toho měli nechat. Úplně stačí zavolat na úřad, na odbor životního prostředí a domluvit se na vhodném místě a druhu stromu. Funguje to, sám jsem to před nedávnem absolvoval, naprosto bez problémů.

    Celkem se mi zdá, že toho pána, co opravil lavičky, pěkně zneužíváte ke své politické kampani.

    • A co je to za politickou kampaň a kdo ji vede?

      • Ilumináti :)

      • Jádro věci není ve slovech “politická kampaň”, ale ve slově “zneužití”.

        • Máte pravdu… prej ho zneužili i v MFDnes! O takových věcech by se opravdu psát nemělo. Seriózní novináři by měli zůstat věrní policejním svodkám. Aspoň že ten pán, co ty amatérsky opravené laťky natřel, zůstal skoro anonymní.

          • V iDnes napsali “Pochvalné reakce se mu dostalo i z radnice městské části”. Tady se – ano já, ví, humor, recese, nadsázka – naopak vytváří dojem, že město je proti takovým aktivitám zaujaté. A to je to zneužití. Magistrát je totiž kořenem všeho zla, žere lavičky i malé děti, že. A všechno je dobré abychom to dokázali.

            • Pochvalné reakce se mu dostalo i z radnice městské části”… čili orgánu, který má lavičky na starosti. Bodejť by pak radnice nechválila.

              A mezitím nějací rozeštvávači zneužívají a zneužívají, rozeštvávají a rozeštvávají, jak by řekl císařpán na hradě.

              Já jim to říkám imrvére, paní Mullerová: Politik, chudák, ten těžkej chleba má.

  • Vasil Mohoryta

    na lavičkách se scházejí živly – kouří, bouřej se a neposlouchaj….tak je lepší za pomocí laveček odklonit živly k sousedům :)

  • Věra Pohlová

    Tyhle lavičky každého jenom otravují. Já bych všechny ty lavičky zakázala! Nejen že na nich můžou nikým nevolené živly kouřit, oni se okolo nich mohou i shromažďovat a domlouvat se tam, jak budou bořit a ničit!!

Leave a Reply


Další zprávy

  • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

    Čti dál →
  • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

    Čti dál →
  • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

    Čti dál →