Krno zavádí do praxe koncept občanů druhé kategorie

12. 3. 2012 7.19 2 komentářů

Máme upřímnou radost, že se jednomu z našich nejoblíbenějších náměstků primátora, Bc. Ladislavu Mackovi, podařilo po nekonečných peripetiích zlegalizovat chatu i s bazénem, co si v potu tváře vyrobil na Priglu. V jiných městech bohužel nerozlišují, zda si nelegální stavbu postavil občan první nebo druhé kategorie, a bez rozdílů je zbourají. Krno ale nejsou Pardubice a bakalář náměstek Macek není žádný ušmudlaný podnájemník z Líšně nebo Bohunic. Jeho peripetie s médii a stavebními úřady byly onou příslovečnou poslední kapkou, která donutila Radu města rozdělit jednou pro vždy občany na prvořadé a druhořadé.

Chata i s bazénem na Priglu - od nejlepšího bakaláře Macka. (foto: MF Dnes)

Stejně jako se nejlepší Macek nemusel obtěžovat s úmorným psaním kvalitní bakalářské práce, neexistuje ani důvod, proč by se měl nechat šikanovat nějakými pravidly a zákony při stavbě chalupy na Priglu. Nikým nevolení úředníci ze stavebního úřadu v Bystrci původně zahájili řízení o odstranění stavby, jako by snad ani nevěděli kdo je bakalář zastupitel Macek. Takže se loni vytvořil stavební úřad v Kníničkách a Mackova stavební peripetie se tam přesunula. Tamní úředníci projevili mnohem více empatie a občanské uvědomělosti a zákonům navzdory se Mackově chatě nevěnovali. V mezičase změnil krněnský Odbor územního chaosu a destrukce, který shodou okolností řídí nejlepší Macek, územní plán a otevřel cestu k legalizaci stavby.

Nejlepší bakalář primátor a jeho nejlepší bakalář náměstek - mocní občané první kategorie.

Do budoucna tak vznikl pro úředníky jednoduchý precedent. Na zastupitele, jejich příbuzné, oblíbené developery (HB Reavis group), stavebníky (Arch.design), městské firmy (Jižní centrum Brno, a.s.) či stavby (AUpark) se žádné zákony nevztahují. O to více prostoru a času budou mít úředníci na šikanu druhořadých občanů města Krna, kteří se budou doprošovat nějakého stavebního povolení či jiné nehoráznosti.

Uprostřed kolaudačního večírku nové chalupy a bazénu se nám podařilo odchytit na pár otázek i našeho obdivuhodného bakaláře Macka.

Pane bakaláři nejlepší náměstku Macku, gratulujeme k legalizaci Vaší nádherné stavby, jaké jsou vaše první dojmy?

Tož je to špicové. Konečně ti úředníci pochopili, kdo je jejich nadřízený a že nejsem jen tak nějakej Macek z nějakýho buranova.

Tak určitě. Ve vaší bakalářské práci píšete, že “veřejná služba je chápána jako výkon určité činnosti v zájmu velkého společenského celku” (s.7), jak v tomto kontextu prospělo rozhodnutí vám podřízeného stavebního odboru ke společenskému blahu?

Sice vám moc nerozumím a ani nevím od koho sem ten blábol opsal, ale určitě maj všichni velkou radost, že mám hezkou chatu i s bazénem. Mně jejich rozhodnutí rozhodně prospělo.

Nejlepší náměstek uprostřed Evropy.

To chápeme, ale ve své práci také píšete, že “každá veřejná služba je poskytována v mezích právního rámce českého právního řádu” (s.19). Podle českého práva už měla být ta vaše chalupa dávno srovnána se zemí. Jak tomu má obyčejný normální občan rozumět?

Nevím, proč by tomu měl ten plebs rozumět, vždyť zjevně ani nerozumí tomu, koho a proč si zvolil. Každopádně veřejnosti jsou veřejný služby poskytovány víceméně dle zákonů a využívá se každá možnost, jak tý nikým nevolený veřejnosti zkomplikovat život. V mém případě ale rozhodoval můj úřad o mý stavbě a to není žádná veřejná služba, ale ryze soukromá záležitost. Na to se žádný zákony nevztahují.

To je zajímavé. Každopádně jste se díky svému výkonu na poslední chvíli probojoval do nominace na Zlatého krokodýla Miroslava Macka za nejlepší porušení zákona. Jaké jsou vaše pocity?
Tak určitě. Dal jsem do toho srdíčko, zabojoval a ono to tam spadlo, už se těším, až mi bude v bazénu plavat zlatý krokodýl. Navíc jsem obdivovatel Mirka Macka, takže by to pro mě byla velká čest. No ale budou to nervy, takže mi držte palce.

No, my se raději půjdem střelit do kolena, ale děkujem za podnětný rozhovor.
To nemáte zač, ale děte se střelit někam do Blanska, ať mi tu nenaděláte bordel.

 

A pro fanoušky nejlepšího bakaláře tady máme i jeho inspirativní bakalářskou práci.

2 Komentářů

 • (tento pořad Vám přinesl) Aleš

  Jo Laďa to má těžce na háku. Když u nás v Kohótkách (kde smrdí v radě)na zasedání zastupitelstva mluví někdo z opozice, tak se jim teatrálně směje do xichtu.

 • Je to prostě borec, je “stínovým starostou Kohótek” již mnoho let. On se vyzná – slíbí zastupitelům teplá místa v dozorčích radách městských firem či nějaké nepatrné protislužby a ti pak odhlasují každé hnutí jeho mysli. Zejména když v myslí myslí na dobro všech (v článku vyjmenovaných firem), jak p r a v d i v ě zmiňuje i ve mimořádně skvělé bakalářské práci.No nekupto! Brno ani náš nejlepší primátor se za něj nemusí vůůůbec stydět.

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →