AUpark: nová bolest pro staré Krno

4. 1. 2012 8.28 26 komentářů
Radnice města Krna na svém tajném veřejném zasedání schválila vizi rozvoje města pro příštích padesát let. Inspirací se stal obchodní dům AUpark, který již přes protesty občanů dominuje centrům mnoha slovenských měst a nikomu nevadí. S výjimkou tamních obyvatel. Nejlepší radnice se rozumně rozhodla vzdát vysilující boj s Vídní o nejlepší světové město k životu a bude se raději ucházet o titul největší město k nákupům na celé Jižní Moravě. Žít se přece dá i v Adamově nebo Břeclavi. Město rozvíjí a posunuje dál úspěšnou strategii druholigové Zbrojovky. Není nutné snažit se hrát první ligu, když můžete excelovat v lize druhé nebo páté.

Nový prostor pro stejné obchody.

Velkým vzorem pro rozvoj Krna – kromě oblíbených koncepcí ze sedmdesátých let – je bezesporu Liberec, jinak také neprávem známý jako hlavní město korupce. Středu města zde dominuje několik obrovských nákupních center, které s přehledem zastiňují pár zbylých budov z minulých staletí. Podobným směrem se snažilo v minulosti jít i Krno stavbou krásného Velkého Špalíčku a vybetonováním Náměstí svobody. Bohužel zpátečnické obyvatelstvo projevilo málo nadšení a nedávno dokonce bránilo i křivý a ošklivý Zelňák. Naštěstí může naše Radnice napřít svůj kreativní potenciál Jižním směrem.

Na podvratné živly má nejlepší primátor své Městapo...

Protože zakázky a peníze nejsou levicové ani pravicové (stejně jako chodníky), spojily krněnské politické elity z ODS a ČSSD své mocné síly a obrátily tok času k budování něčeho, co lze v západní Evropě spatřit již jen na archivních záběrech mapujících urbanistické přešlapy minulého století. Není to však jednoduchý proces, to budování. Své by o tom mohl vyprávět třeba ivanovický Bauhaus, jehož otevření blokují nikým nevolení občané Ivanovic a soudcokracie.

Několik drobných problémů bude muset překonat i obchodní středisko AUpark, které bude tvořit krásnou tečku za linií několika navazujících středisek – prvním bude přebudované vyhořelé kasíno a uprostřed se budou harmonicky doplňovat Tesco a Vaňkovka (pro teenagry: Váňa nebo Vaňkulka). Právník Aleš Ziegler ve své analýze pro sdružení Nesehnutí upozorňuje na pár nesrovnalostí. Město porušuje několik zákonů včetně ústavy, ale podle nejlepšího jihomoravského právníka a mocného hatemana Michala Haška je to jedno.

...ale kdo bude hodný, dostane poukázku.

AUpark je o trochu větší (71 720 m2), než dovoluje aktuální územní plán (3 000 m2). Rozdílu deseti fotbalových hřišť si ale všimne málokdo. Nejlepší magistrát se chopil iniciativy a zaplatil projektantovi stavby – Arch.Design – 110 000 Kč, aby vyrobil územní studii, která vyvrátí všechny pochybnosti. Podle jeho objektivní studie je jeho stavba zcela v souladu s územním plánem. Tento kreativní přístup, kdy projektant schvaluje vlastní stavbu, zaujal Českou komoru architektů natolik, že zahájila disciplinární řízení ohledně střetu zájmů. Snad se kromě územního plánu podaří aktualizovat i zastaralé hranice etiky.

Zvonařka je out, vedle Vaňkovky potřebujeme AUpark.

Architekt Roman Čerbák ve svém odborném posudku AUparku vyzdvihuje jeho přínos pro město. Oceňuje, že se v podstatě jedná o halu, kterých už jsou okolo Krna stovky. Objekt navíc sympaticky ignoruje své okolí. Podle Čerbákovy studie se realizací podaří umrtvit celou čtvrť a eliminovat zde volný pohyb osob mimo otevírací dobu obchodních středisek. Jak už jsme ostatně uvedli, nejlepší radnice se v tomto prostoru snaží vybudovat Jižní ghetto.  Díky tomuto projektu se podaří dosáhnout dnešního stavu okolo Heršpické, kde se pěšky dobrovolně pohybují jen sebevrazi a psychicky narušení jedinci. Čerbák pak závěrem celou stavbu familiérně označuje za “městského parazita”.

Společnost HB Reavis Group si pro své projekty vybírá zásadně východo-evropská města, jejichž představitelé správně považují zákony za cár papíru a názory občanů za nemístnou drzost. Při stavbě AUparku v historické části Trenčína společnost HB Reavis Group vykácela spoustu ošklivých stromů, ignorovala petice i výsledky referenda. V Žilině AUpark ignoroval rozhodnutí soudu o zastavení stavby. V Košicích se dokonce podařilo postavit AUpark v památkově chráněné městské rezervaci. Skoro až zamrzí, že je Zelňák pro AUpark příliš malý, ale třeba by se dalo něco zbořit, tak jako se to povedlo při stavbě Velkého Špalíčku.


26 Komentářů

  • Souhlas se vším, až na tu kritiku “vybetonovaného” náměstí. Docela by mě zajímal názor autora, jak jinak mělo vypadat. Travnaté plochy by byly do týdne plné vajglů a do dvou měsíců be napříč nimi vedly vyšlapané pruhy způsobené debily, kterým je zatěžko ujít pár metrů navíc. Jakýkoliv jiný mobiliář obsahující zeleň by vydržel chvíli a normální stromy jako na Joštově památkáři zakázali. Po náměstí se chodí všemi směry, a podle toho se použil povrch. Je to jako na sídlištích, kde si lidi “sami udělají chodníky”.

    (Moc doufám v NORMÁLNÍ reakci a diskuzi, místo těch převažujících ironických a blahosklonných reakcí “Standy”. Děkuji)

    • Možná jste nepochopil jemnou ironii autora. Ve skutečnosti se domnívá, že je tam toho betonu málo. Má ho tam prostě být více. Taktéž stromy by mohly být betonové, aby vydržely nápor vandalů.
      (Spokojen s NORMÁLNÍ reakcí?)

    • Autor článku je bohužel Standa, takže Vaše doufání bude jen reminiscencí godotovského čekání.

      Takže: jde o použitý materiál. Ta podlaha, kterou použili v Krně, se používá už jen v Úlanbátaru, všude jinde po zkušenostech s ní pochopili, že je a) hnusná, b) se z ní nedá odstranit mastnota, takže už teď to vypadá jako v továrně na motorové oleje. Naopak každá jiná zvolená dlažba by podobné problémy nepůsobila.

      • Milane, děkuji, v něco takového jsem doufal, zatímco pan Mojmír Svatopluk Boháček Bartík mi moc nepomohl…

    • Článek je super, ale myslím, že s diskuzí o dlažbě na svoboďáku bychom tady byli trochu mimo mísu. I když betonové stromy nejsou tak blbej nápad…

    • Mělo by to vypadat jako na náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.

    • beobachter

      Krásně udělané náměstí mají v Košicích, počínaje nádhernou kamennou členitou dlažbou, absolutní eliminací jakékoliv dopravy včetně tramvají, příjemné parčíky s množstvím posezení ve stínu vzrostlých stromů, počítačem řízená vodní fontána se světelnými efekty, počítačem řízená zvonkohra a umělý potok, protékající celým náměstím. Při pohledu na monotonní dláždění náměstí Svobody, absenci zeleně a posezení a jedinou atrakcí – kontraverzním a předraženým “orlojem”, nezbývá, než košickým závidět jejich osvícené vedení radnice.

      • Karol Labaš

        Ako hrdého Košičana ma síce teší toto vyznanie, ale domáci vnímame aj odvrátenú stranu mince – obrovské zadĺženie, do ktorého týmto mesto vtiahol bývalý osvietený primátor a neskorší prezident Schuster. Pre upresnenie dodám, že neopisujete námestie, ale Hlavnú ulicu naprieč mestskou pamiatkovou rezerváciou, ktorej práve vďaka blízkemu auParku hrozí vyľudnenie a strata genius loci. Ozajstné najväčšie košické námestie (Nám. Osloboditeľov), plochou zrovnateľné s Náměstím Svobody, zničil práve auPark, o ktorom je táto téma. Osvietených primátorov, ktorí toto urbanistické barbarstvo na etapy umožnili, nám ozaj nemusíte závidieť. Tí by v Brně za drobný bakšiš nechali kompletne zastavať aj Náměstí Svobody.

  • Ten text pana architekta Čerbáka je výborný, leč velmi smutný, neb je pravdivý. Zajímala by mne reakce nejlepšího starosty a podobně zainteresovaných bytostí. Bohužel celkem pochybuji, že se k nim tento text někdy vůbec dostane:/

      • Obávám se, že psát na výše uvedené emaily je jako volání do zdi.

        Není to ani tak dávno, kdy jeden občanský zastupitel (tuším, že zrovna za stranu, jenž nese název občanská) žádal Odbor informatiky MMKr o cenzurování emailů adresovaných jemu a ostatním zastupitelům, jelikož mu přišlo, že se na něj občané, které má zastupovat, obrací příliš často. Nejlepší starosta mu tenkrát odpověděl něco ve smyslu, že je blb, nikoliv proto, že něco takového žádá, ale proto, že on, nejlepší starosta, je sám schopen si nainstalovat program, který mu většinu emailů vymaže, aniž by si musel kazit den.

        Co se týče čistě propagandistické stránky, kterou současný krněnský starosta zdědil, to jest formuláře dotazů primátora, pak je, pokud mohu mluvit z vlastní zkušenosti, celkem štěstí, když pověřený starostův soudruh-ka vložený dotaz zveřejní… s odpovědí je to tak, že buď není žádná, nebo nějaká stupidní, která věcně zodpoví nic, leč již není možné navázat.

        Jediná možnost, jak odpověď (ze zákona) zaručeně dostat, je cesta na podatelnu s papírem. I tak je výsledek ošidný. Těžko vést diskuzi, když si jedna strana nechává minimálně 30 dní na rozmyšlenou.

  • Onderko Onderko, děláš si z nádhernýho Brna akorát srandu a celý to ,,primátorování” bereš jako jednu velkou srandu! Vypadni z radnice, namáš tam co dělat! Stačí ten falus na svoboďáku!! DOST UŽ NESMYSLNÝHO UTRÁCENÍ N A Š I CH PENĚZ! Plať si to z vlastní kapsy a pak uvidíš…

    • MeGabovo

      Prosím vás, nemůžete mluvit česky? Co to je proboha falus? Myslíte toho čuráka ztopořenýho až k nebesům?

  • Onderka = ignorant, který myslí jenom na SEBE a SVOJE zájmy… ignoruje názory okolí a vůbec všech

  • Karol Labaš

    Nerozumiem irónii tohoto článku. Veď auPark prichádza zo Slovenska do Krna s najvyššími referenciami. Napríklad Košičania sú priam uchvátení architektonickým stvárnením nedávno otvoreného auParku, ktorý v ankete suverénne vedie: http://www.fotokosice.eu/index.php/component/poll/14-10-najvacsich-omylov-kosic

    Po tomto úspechu mu voľakedajší neprajníci určite radi odpustia drobné prehrešky. Silný investor HB Reavis ukázal, že pre dobrú vec hodno bojovať nielen s úradmi a s ich skostnatelými predpismi (napr. neprajný územný plán), ale aj proti vôli nepokrokových ľudí. Užívajúc si výsledok kto by sa ešte dnes rozčuľoval, že investor zlikvidoval najväčšiu voľnú plochu v centre mesta, či zlikvidoval časť parku alebo že sa mu podarilo dobabrať dopravu v širokom okolí? Už pár dní po otvorení obchodno-zábavného centra ľudia uznajúc svoj omyl s radosťou rezignovali. AuPark sa stáva ich druhým domovom, kde sa oplatí aj čo-to a nemálo minúť. Pre koho je nakupovanie zábavou (iná sľúbená zábava tam prakticky chýba), ten zažije skutočnú radosť z kultúry nakupovania pod veľkou strechou. Na doterajšie behanie po obchodoch či trápne kaviarenské posedenia v prítmí starých, ale udržiavaných objektov v blízkej mestskej pamiatkovej rezervácii môžu zabudnúť. Ak návštevník mesta predsa len zablúdi do historického centra zbaveného obchodného ruchu, dýchne na neho nefalšovaná história, skutočný skanzen čoskoro chátrajúcich pamiatkovo chránených budov. Autentické, o to vzácnejšie.

    Viac o košickom auParku: http://take.netkosice.sk/namestie/frameset.htm
    Keď aj do Krna prinesie auPark toľko „zábavy“ ako do Košíc, prajem pevné nervy.

    • Ale třeba v Blavě se mi zdá povedený. Bydlel jsem tam pět let. Není tak obrovský, aby byl vidět od Nového mostu (od hotelu na druhé straně), modrá fasáda povedená a jeho vzhled civilizuje Petržalku. Pokud vím, u něj žádné rozpory s ÚP nebyly, protože Petržalka v těch místech, když se pak stavěl “obchvat”, tento druh výstavby měla zanesený.

      • Petržalku by zcivilizoval i koncetrák s chemičkou. Nicméně je ten váš příspěvek mimo téma, takže je to jedno.

      • AUpark projekt vznikol v Bratislave. Samotný názov Aupark je historický názov Parku Janka Kráľa. Treba povedať, že projekt v Bratislave nie je vôbec tým, čím sa potom stal v iných mestách. V Bratislave je mimo centra, za Dunajom, pri križovatke najfrekventovanejších bratislavských ciest, mimo dotyku s mestskou pamiatkovou rezerváciou – v dotyku s najväčším Slovenským sídliskom Petržalkou. Nevôľu vyvolala stavba toweru, napriek protestu architektov si aupark presadil svoje. Taktiež sa Bratislave sľubovala možnosť parkovania (záchytné parkovisko) – po výstavbe je všetko ináč. V ostatných mestách sa zrazu stal aupark projekt projektom obchodného centra v centre mesta, (čo pôvodne nebol)čo nepriaznivo ovplyvní ekonomiku fungovania centra. HB Reavis svojou “znalosťou miestneho prostredia” vie presvedčiť lokálnych (lokajných) politikov aby mu išli po ruke.
        Hrozbou sú poslanci, ktorí sa nechajú “presvedčiť” a odhlasujú všetko, čo developerovi na očiach vidia. Územný plán zmenia ako si developer zaželá.
        Pokiaľ viem urobili to aj v Bratislave. Územný plán nepočítal s takou vysoku budovou (tower).
        Nedajte si zničiť Brno.

      • Janko S.

        Beton: Tam vadí jeden detail – AuPark Tower. Vyššia ako bolo povolené, ničí panorámu mesta s Novým mostom ako dominantou pri pohľade s hradu…

      • mám pocit, že v bratislave boli veľké problémy s auparkom hlavne kvôli tomu, že utrpel sad janka kráľa..

  • Zásadní problém není v investorovi, ale v lidech. A ti prostě preferují nákup tam, kde se dá zaparkovat a chodit po obchodech pohodlně oblečení, protože zde neprší, je světlo, je bezpečno a je teplo. Proto vypadají Auparky, Vaňkovky, Olympie, Palladia tak, jak vypadají – zastřešené vnitrobloky.

    Ano, vypadá to blbě, ale je to neřešitelné. Žádný investor nepostaví na půlce pozemku park a na druhé půlce sem tam nějaký obchod, vedle Vaňkovky by tam nikdo nechodil a krachovalo by to. Proč asi vypadá centrum jak vypadá, tj samé zlevněnky a zboží za 30… a to tam chodí tisíce lidí, tedy kvanta, jaká se k Auparku dostanou teoreticky jedině ve chvíli, kdy by se přesunulo nádraží a proti tomu se na tomto serveru tayk vede boj. Ti lidi ve finále stejně jdou do Vaňkovky nebo Olympie, kde se můžou pohodlně najíst, obejít několik obchodů a vybrat si. A nemusí kvůli tomu ujít v dešti a zimě několik stovek metrů po celém městě, vše je pohromadě.

    A myslet si, že něco vyřeší to, když tam bude vyšší hustota bydlících… Doporučuji zajít na Kamechy kolem 10té dopoledne… Nemusíte jezdit do Pripjati, město duchů existuje i v Brně a podobně by to vypadalo tady…

  • Miela von Krno

    podle mě jde o princip: nekompetentnost UOPR, arogantní přehlížení platné legislativy (přečtěte si odkaz v článku .. Právník Aleš Ziegler …), o stavbě rozhodují peníze investora. Týká se jedné stavby vedle druhé. Krno je tímhle proslavené, na odborném veletrhu nedávno padlo, že na hranicích Brna přestávají platit zákony. projekt dělá ten, kdo nabídne nejnižší cenu … odoperuje vás ten, kdo nabídne nejnižší cenu – do toho byste šli??

  • betonový š_lin

    já bych postavil po centru pár betonových š_linů
    (socha připomínající nejlepšího krňátora svým macatým a růžovým tvarem – pozn. autora:)

  • Copak je to za firmu ten HB Reavis Group? Velmi pochybná slovenská firma, nyní již konspirativně sídlící v Bratislavě, předtím na brněnské Kociánce! Zdá se, že se naplňuje stará komunistická zkratka ÚV KSČ = Úž Vládnou Konečně Slováci Čechům! Ale zase lepší Slováci než černoši a Čínani. A proto – z farebných mám najradšej Slovákov.

  • Ze slovenských médií:

    “Kto je za Auparkom, zostáva tajomstvom”

    http://korzar.sme.sk/c/5212901/kto-je-za-auparkom-zostava-tajomstvom.html

Leave a Reply


Další zprávy

  • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

    Čti dál →
  • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

    Čti dál →
  • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

    Čti dál →