AUpark v ohrožení: podle komory architektů platí zákony i v Krně

21. 3. 2012 8.10 18 komentářů
Odvěký souboj Krna s Adamovem o nejobskurnější město Jižní Moravy dostal tvrdou ránu. Projektant tolik potřebného nákupního střediska AUpark, společnost Arch.Design, obdržel od České komory architektů pokutu pro střet zájmů, protože posuzoval vlastní stavbu. Podnět k celému šetření podalo zlovolné a nikým nevolené sdružení Brnění. O žádný střet se přitom nejedná. Arch.Design vyprojektoval AUpark a proto také mohl nejlépe posoudit, zda může v dané lokalitě stát. Jak vyplynulo z jeho objektivního posudku: může.

AUpark je vhodný i pro ženy.

Tento profesionální přístup přivedl náš nejlepší Magistrát k rozhodnutí, aby Arch.Design zpracoval rovnou celou územní studii Jižního ghetta. Protože tam bude stavět, bude nejlepší, když územní plán rovnou přizpůsobí plánovaným stavbám. Zatímco jiná evropská města mají Odbor územního plánování a rozvoje, který zastupuje zájmy nikým nevolených občanů, v Krně jsme mnohem dál.

Mgr. Ing. Kateřina Leopoldová - vedoucí Odboru územního chaosu a destrukce.

Územní rozvoj u nás řídí soukromá firma Arch.Design, která plní nejlepší přání developera – slovenské společnosti HB Reavis group. Pro své interní potřeby pak využívá krněnský Odbor územního chaosu a destrukce, vedený Mgr. Ing. Kateřinou Leopoldovou. Ta má na starosti administrativní činnost a ukrývání dokumentů před drzými obyvateli. Územní plán se jí například dařilo schovávat více než půl roku, protože by jeho zveřejněním mohlo dojít k bezprecedentnímu ohrožení bezpečnosti města.

Z rozhodnutí komory architektů však vyplývá, že by se této činnosti Arch.Design nemohl následující tři roky věnovat. Reálně hrozí, že by se svou prací musela zabývat paní Leopoldová a její úřad, nebo snad dokonce i nejlepší náměstek primátora pro oblast rozvoje města, slavný Bc. Ladislav Macek. Ten zastává zrušenou pozici městského architekta, jelikož dokáže postavit na černo chatu i s bazénem na jakémkoliv místě a následně ji zlegalizovat. Klidně i na Priglu.

Nejlepší bakalář Ladislav Macek.

Naštěstí je náš nejlepší náměstek Macek muž na svém místě a s rozhodnutím komory architektů si hlavu příliš neláme: „Pokud je problém pouze v tom, jestli architekti posudek dělat směli, nemá to vliv na kvalitu toho, co udělali,“ uvedl šibalsky lišák Macek a nenechal se rozhodit ani známou skutečností, že Arch.Design chce stavět 7x větší stavbu, než jakou řeší ve svém posudku. Podstatné je, že je toto řešení v souladu se zákonem 292/2004 Sb. „Edvard Beneš se zasloužil o stát”.

Tento postup ušetří v nynějších časech nekonečné krize městu spoustu času, který může věnovat plánování koncepčních vizí. Každý, kdo bude chtít něco postavit, si zároveň za domácí úkol vypracuje i posudek vhodnosti umístění své stavby. Po jejím dokončení si pak každý sám provede například revizi rozvodů elektřiny nebo plynu. Za dobře odvedenou práci pak dostane od města odměnu, stejně jako dostal Arch.Design 110 000 Kč za posouzení vlastní stavby.

Magnitogorsk - inspirace pro Krno.

Nový krněnský plán inspiroval i českou vládu, která aktuálně řeší nástupce na post prezidenta  nebo prezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu. S velkým ulehčením se rozhodli celý úřad zrušit. Každá veřejná instituce se může kontrolovat sama, protože sama ví nejlíp, jak hospodaří. Neexistuje žádný důvod, proč její interní kontrole nevěřit, přece nejsme někde v Německu nebo v Dánsku.

Samozřejmě stále existují i škarohlídi, kteří se nedokáží smířit s monumentální “architekturou” AUparku a tvrdí, že budova umrtví a zlikviduje jakýkoliv život v okolí, protože své sousedství jednoduše ignoruje. Naštěstí se i paní Leopoldová prokázala jako žena na svém místě a pofidérní kritiky odkázala do patřičných mezí neprůstřelnou logikou: “Je zbytečné nutit investory, aby měly hypermarkety obchody do ulice. Lidé po ulicích nechodí, protože tam nejsou vchody do obchodů, takže chodí vnitřkem. Až lidi začnou po ulicích kolem hypermarketových zdí chodit, obchody se tomu jistě přizpůsobí.

18 Komentářů

 • Dámy a pánové,
  v bezprostřední blízkosti historického centra Brna jsou rozsáhlé plochy, které dlouhá desetiletí čekaly na své využití. Buď byly nezastavěné, nebo na nich stály objekty, které rozhodně nebyly chloubou města. Situace se však mění. Na ploše téměř dvou set hektarů začíná vznikat čtvrť s označením Jižní centrum pro třicet až padesát tisíc obyvatel. Brno tedy staví nové město. Cílem je, aby toto území mělo moderní metropolitní zástavbu. To znamená kvalitní bydlení pro jeho obyvatele, dostatek obchodů
  a provozoven služeb pro Brňany i přespolní, pružnou hromadnou dopravu, dostatek komunikací pro individuální dopravu a parkovišť pro vozidla a v neposlední řadě také
  prostor pro sport a volný čas.
  První uskutečněné projekty již slouží veřejnosti, další se připravují, jak dokumentuje i tato publikace, kterou držíte v rukou. Jsem přesvědčen, že Aupark Brno vyplní další z bílých míst na mapě tohoto nového města a bude významným přínosem ke kvalitnímu rozvoji Jižního centra.
  Roman Onderka
  primátor

  http://www.hbreavis.com/files/downloads/AUPARK%20Brno%202010%20CZ_1.pdf

  • To je nejaka provokace a nebo je to opravdu jde o pomazanou hlavu z magistratu?
   Zajimalo by mne, zda se bude rozjizdet nejaka medialni kampan pro posileni identity noveho mesta, neco jako “Zit Jizni Gheto” nebo “AUPark je nas pritel”?

  • cyklomira

   to je tedy příležotost, opravdu! Jelikož se jedná o”jižní centrum” budou byty pro 40000 obyvatel každý stát od 3.5 do 5.0 milionů korun jak se na slušné poměry v metropoli patří. Opravdu si město myslí, že najde toliko milionářů nebo rodin s dětmi, co chtějí sebe i své blízké v období krize doživotně zadlužit hypotékami. Myslím, že realita je jiná. Zase projekt pro milionáře a developery, co neví kam s penězi. Obyčejný člověče, zaměstnanče, pracující sotva za půměrný plat, TY budeš moci se sem chodit aspoň koukat. V blízké galerii mají čaj za cca 35k,tady bych to na tu 5Otku srovnal. Přece jen to bude nové, že :D :D . Parky a lesy nepotřebujem. Spotřebě 3x sláva. Hoj.

 • “S AUparkem na věčné časy a nikdy jinak!”

 • Zdravim, moc dobre napsany clanek :-)

 • To je náhoda, zrovna jsem o té kauze četla na archiwebu: http://archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=11598

 • Takže abychom si to shrnuli, od města dostali odměnu 110.000,- a zaplatí pokutu 100.000,-
  A to se vyplatí!

 • Škoda, že se trochu nevěnujete MHD – asi šalinó nejezdíte. Víte kolik je v Brně úseků s velmi omezenou rychlostí pro zanedbanou údržbu kolejového svršku? A víte, že předpokládáná částka na opravu kolejí je skoro 2 miliardy?
  Hlavně že BKOM staví dva garážové domy (na dluh).
  Ale to jsou věci příliš vážné na komunální satiru. Ovšem týkají a hlavně budou se týkat všech…brnění z toho budou mít pouze občané – uživatelé MHD.
  Architekti si vrní ve Fordech…

  • Ty úseky jsou tři: v kopci pod Dětskou nemocnicí, u Lidlu směr Komárov a Minská. Ta částka není na opravu KOLEJÍ, ale toho všeho, co s tím souvisí (na Minské kanalizace, na Merhautově kolejový spodek a podloží). A ty peníze chybí MIMO JINÉ proto, že v Brně žije spousta pokrytců, kteří nadávají na poměry, ale jezdí načerno. Třeba Hollan.

   • Peněz je dost. jde jenom o to, na co dají – které investiční záměry se schválí. Je to na beton, že se schvalují jenom ty, které někomu vyhovují. Důvody mohou být různé, ale jeden nechybí: ten nechám na důvtipu čtenářů.

   • To se pletete, Hollan nemusí jezdit načerno, protože má modré Porsche. Až takový je to pokrytec.

    Jo a na opravu kolejí na Dornychu se peníze našly, protože magistrát dosud nebyl schopen zahájit přesun kolejí na Plotní. Peníze určené na přesun totiž vysypal do kanálu. Za to poděkujte hlavně aktivistovi Kotzianovi a jeho kumpánům.

    • Vážně? Tuhle se přiznal na FB dopravního podniku, že loni uplatil revizora. Ergo jel (jezdí) načerno. Jel tramvají číslo 4. Přes Cejl a Dukelskou by jel v porschi jen magor.

   • Ono to v případě Komárova souvisí s odsunem nádraží. Nějak se jim nechce dělat rekonstrukci kolejí, pokud by se o třeba o dva roky později začala stavět tramvajová trať v jiné trase. No a kdy a zda vůbec se začne stavět, na to si odpověďte sám. Jestli se nepletu, nádraží se přesunuje už od 20. let.

 • Floutek_pyczo

  Jako člověk co si vozí prdel v autě hluboce pohrdám načerno sockou jezdoucím Hollanem…

 • no myslím, že MHD v Krně je slušně jedoucí vysavač na peněženky krňáků…a určitě je to kvůli těm lonťákům co denně přijížděj do Krna, závistivě čučet jak my krňáci nakupujem v Krparku. Možná bysme mohli udělat místo nádru novó konečnó a šalckama bysme mohli vozit tůristy z těch lonťácké destinací k nám do Krna. Dyť je tady supr Kometó a Zbrojovkó, nevím co furt všichni máte jako..Zdarec

Leave a Reply


Další zprávy

 • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

  Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

  Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

  Čti dál →
 • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

  V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

  Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

  Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

  Čti dál →
 • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

  Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

  (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

  Čti dál →
 • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

  Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

  Čti dál →