Brno se stalo centrem prvního českého megalopolis.

16. 8. 2011 10.19 2 komentářů

Díky nejlepšímu brněnskému primátorovi – Bc. Romanu Onderkovi – se Brno stalo všeobecně respektovaným největším městem České republiky. Nyní se brněnský velkovezír rozhodl přistoupit k realizaci prvního českého megalopolis. Přeměna podřadného maloměsta v srdce megalopole sebou nese několik obtíží, jež je třeba překonat. Naskýtá se tak jedinečná šance – stát v němém úžasu, zatímco se kolem nás řítí dějiny.

Brno se při vytváření megalopolis rozhodlo jít, jak už je pro Brno typické, tou nejobtížnější cestou. Proto bylo hned na počátku zamítnuto prosté spojení Králova pole a Černých polí. Stejně tak se Brno rozhodlo nevyužít faktu, že díky překladu do angličtiny se z Brna automaticky stává Chicago, které je součástí megalopole Great Lakes (Mariánské údolí).

Celý projekt dostala na starost oblíbená ředitelka Kanceláře pro dohnání Prahy, Marie Z. Nejdříve si musela poradit s definicí megalopole, protože ani spojením Brna s Vyškovem se nepodařilo pokořit metu 10 000 000 obyvatel. Proto Maruška snížila tento počet na 100 000. Vznikl však nový problém – megalopoli by za těchto podmínek mohla snadno vyrobit třeba nepopulární Plzeň a s trochou štěstí i opovrhované Pardubice. Někoho však napadlo, že lze aktuální počet vynásobit číslem, kterým se honosí legendární šalina, co jezdí do Obřan a pak zpátky. Výsledný produkt, tedy 400 000 obyvatel, všechny přítomné doslova ohromil. Zbývalo už jen vybrat, které jihomoravské skvosty obklopí srdce megalopole.

Adamov - Jihomoravský Detroit.

Zeptali jsme se Marušky Z., jak postupovali: “To Vám takhle říct nemůžu, o tyhle informace si musíte požádat oficiální cestou a po zamítnutí Vaší žádosti to zkusit soudně. Tady nejste ve Vídni, milánku.

Naštěstí víme, jak zapůsobit na ženu, a po několika pohlazeních už máme ve všem jasno. O zapojení Adamova nikdo nepochyboval – těžko si také představit Brno bez sousedství Detroitu jižní Moravy. Návrh Šlapanic vzbudil všeobecné pobouření a dokonce i posměch. Babice i Bílovice byly přijaty bez výhrad a Kuřim pak přímo s nadšením.

Smutný Útěchov.

V nastálém veselí pak došlo ke smazaní Útěchova z mapy Brna. Zeptali jsme se náměstka primátora – Ladi Macka – proč k této územní změně došlo: “No to víte, mě furt někdo otravuje, že si jako stavím na Priglu bez povolení co se mi zachce a že prý je nějaký územní plán nebo povolení, já už přesně nevím, prostě jsem jim chtěl ukázat, že se daj tydle věci měnit celkem snadno. Navíc je Útěchov pitomost, na tom se snad všichni shodnem.

Vytvořením brněnského megalopolis, neboli  Megabrnolis, vyslal primátor jasný signál všem těm kverulantům a podvratným živlům, pro které  je jednodušší bořit a ničit, než dlouho promyšleně projektovat a stavět.

2 Komentářů

  • Pro svoji zpupnost z minulosti nebyly do Megabrnolis přijaty Modřice. V minulosti několikrát odmítly fantastickou nabídku města Brna k připojení. Přitom by tím v rozpočtu přišly jenom o deset milionů, které jim stejně na nic nejsou, vždyť narozdíl od Brna nedotují Velkou cenu. “Nechtěli pustit chlup, tak to mají za to” komentoval nepřijetí Modřic nejznámější český bakalář Onderka.

  • Autor článku bohužel opomenul stanovisko OUPR (z r. 2009) z kterého citujeme: Třebaže strategie města počítá s rozvojovou osou Brno – Kuřim a podle opakovaného demografického výzkumu lze dosáhnout do roku 2015 počtu obyvatel cca 400 000 což je číslo, které opravňuje používat pro tuto aglomeraci název megapolis (potvrzuje to i 12 zpráv ze zahraničních cest úředníků magorátu), tak předběžné společné stanovisko našho odboru a Odboru technických sítí tuto variantu nedoporučuje.
    Důvod: v průběhu zpracování nového územního plánu se na základě expertizy pražských specialistů zjistilo, že počet obyvatel města Brna má pulzující charakter: v určitém období žije ve městě až o 100 000 lidí více. Po dalších velmi precizních průzkumech se zjistilo, že je to především v období
    výuky na vysokých školách. Tedy v této době už město charakter megapole
    bez výhrad nabývá. Tento objev má ovšem i dalekosáhlé důsledky:
    dimenze kanalizační sítě a kapacita čističky odpadních vod s něčím takovým bohužel nepočítají a především ve zkouškovém období dochází ke kapacitnímu kolapsu (Kancelář strategie už na pokyn primátora zadala vypracování studie, která bude řešit kanalizační kolaps v závislosti na termínech zkouškových období).
    Závěr: oba odbory nedoporučují pokračovat v realizaci rozvojové osy severozápad, protože to neumožní napojení oblasti na stávající kmenové stoky a čističku v Modřicích.
    Doporučujeme naopak, aby jak mluvčí magorátu, tak Bc. Roman Onderka MDA respektovali situaci a o Brně jako moravské megapolis se vyjadřovali pouze v průběhu vysokoškolské výuky, kdy město skutečně nachází svou identitu a splňuje i statistická kriteria (směrnice EU upřesněná na naše poměry Radou NUTS II) pro označení Brnopolis.

Leave a Reply


Další zprávy

  • Hlavní článek Otevřenost Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Koryčánek nesmí být děkanem architektury. Baví se s neziskovým sektorem

    Když jde o zájmy města, musí jít osobní preference stranou. Hnutí Žít Brno se proto jednoznačně přidává na stranu profesorů a docentů Fakulty architektury VUT, kteří odmítají, aby se děkanem stal buran, který zastává alternativní názory. Jak správně konstatuje Ivan Ruller či Josef Chybík, jmenováním Rostislava Koryčánka by se mohly přerušit dobré vztahy mezi městem Brnem a fakultou a architekt Petr Pelčák by mohl přijít o zakázky, které od města dostává. Tomu je potřeba zabránit za každou cenu Lidé z [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    O jako Otevřenost. Veřejná debata již tuto středu

    Tentokrát se diskuze uskuteční v Café Paradigma na Marešové 8 (za FSS), ve středu 11. června od 18 hodin. Otevřenost má být dle Marušky Z. jedna z “verbálních priorit” města Brna, ale jak víme, město Brno si naopak zakládá na tom, že utajuje i územní plán, jak dokládá legendární projekt Odboru územního chaosu a destrukce, N.E.P.O.V.Í.M. Vytáhnout smlouvy z městských firem trvá roky, o proaktivním zveřejňování si můžeme nechat leda zdát. Účast nikým nevolené veřejnosti na tvorbě územního plánu či [...]

    Čti dál →
  • Ekonomika Hlavní článek Rozvoj Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    Černovice šetří. Ať to stojí, co to stojí.

    V dnešní rozpočtově nelehké době je potřeba šetřit, kde se dá. To si uvědomují dokonce i v Černovicích a proto se snaží přicházet s novými a neotřelými nápady, kde přijít k nějaké té koruně. Na přelomu roku tak ušetřili zbavením se dvou nepohodlných radních, letos plánují prodat černovickou pískovnu. Média jsou k Černovicím nespravedlivá. Pokud už o této malebné čtvrti píší, je to buď v souvislosti s Psychiatrickou nemocnicí, nebo jde o křivé nařčení z lumpáren. Ať už jde o [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Mackovo pozdní odpoledne – středeční debata o územním plánování

    Do voleb zbývá zase o týden míň, proto je čas na další diskuzní téma. Tentokrát se podíváme na proslulé brněnské územní plánování, které pod patronací Ladi Macky a Mgr. Kateřiny Leopoldové z Odboru územního chaosu a destrukce nabývá dost apokalyptických podob. Debata proběhne ve středu 28. května od 18 hodin v Eleven clubu na Dominikánské 11. “Brno, jediný vtip, ve kterém lze bydlet”, je sice moc príma, pokud se však bude město urbanisticky vyvíjet tak, jak Macek s Leopoldovou plánují [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Rozvoj Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Zpráva z inspekční cesty do pražského Institutu plánovaní a rozvoje

    Jedním slovem: Takurčitě! Podrobně: Jak vypadá územní plánovaní v Brně, všichni víme. Útvar hlavního architekta byl před mnoha a mnoha lety zrušen, obsahově příbuznou funkci dnes zastává Kateřina Leopoldová, šéfka odboru, jemuž nikdo neřekne jinak než Odbor územního chaosu a destrukce. Leopoldová razí tezi, že na OUPRu (ve skutečnosti odbor územního plánování a rozvoje) není místo pro odbornost a architekturu, že zdejší zaměstnanci jsou pouhými úředníky s razítkem. Všechny, kteří kdy nesouhlasili s nějakým hypermarketem a snažili se dodržovat územní [...]

    Čti dál →
  • Bezpečnost Hlavní článek Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Konečné řešení cigánské otázky v Brně!

    Poslední dobou nám chodí různé maily – v mnoha z nich se nás lidé ptají, proč chodí bílí do vězení na 10 let a Romové jen na dva, proč mají Romové vyšší příspěvky než Češi atakdále… Jsme si vědomi, že se v tomto tématu nemůžeme poměřovat s nejoblíbenějším českým politikem, Tomiem Okamurou, který si téma Romů zvolil z ryze populistických důvodů, a pokud by v české společnosti obdobně rezonovalo například téma ženské obřízky, tak by se na billboardu vyfotil s [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Portál primátora Radnice Rozvoj Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    Potvrzeno. AUpark bude, i kdyby mělo Krno lehnout popelem!

    (Aktualizace 14.4.2014) Chceme tímto poděkovat nejlepšímu Primátorovi, Bc. Romanu Onderkovi, za jeho dlouhodobý přínos pro rozvoj našeho města v duchu populárních kolotočářských tradic. Dlouhodobě nehledí na módní zájmy a potřeby obyvatel, ale koncepčně plánuje a buduje. Před rokem a půl jsme napsali, že AUpark bude postaven za jakýchkoli okolností a naše predikce se naplnila. Uprostřed ničeho vyroste obrovská tržnice a Krno se může těšit na další, tolik populární, dopravní kolaps – tentokrát na ulicích Opuštěná a Zvonařka. Magistrát podporuje lokální [...]

    Čti dál →
  • Hlavní článek Otevřenost Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Získat smlouvy na opravu Milady Horákové? Nemožné!

    Jak jsme zjišťovali, jak fungují městské firmy. Brněnské městské firmy stále smlouvy neposkytují. Ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky se nelze dostat. Brno, 8. 4. 2014 – V rámci přípravy na úlohu zastupitelů jsme se chtěli zorientovat v tom, jak fungují městské firmy. První test byl, jak poskytují informace. Výsledek je tragický. 19 dnů po odeslání žádosti informaci máme smlouvy od pouhých tří městských firem, Lesy města Brna nás poslaly k nahlédnutí do [...]

    Čti dál →